125 Yıllık Efsane Mercedes Benz

Mercedes Benz Aile Günü 05.06.2011

Bugün Mercedes Benz Türk A.Ş. fabrikasının bulunduğu hoşdere tesislerine davetliydik. Gözlemlediklerimi sizler ile paylaşmak istedim.İlk olarak giriş kartımız ile içeri giriyoruz. Giriş kartımızın yanında düzenlenen programın bir listesi ve bir broşür bulunuyor. Program kısaca şu şekilde ;

10.00 Hoşdere Fabrikası’na giriş, hediye standında karşılama, işyeri gezisi

11.30 Ana etkinlik alanında konuşma ve müzik

12.00 İçimizdeki sanatçılar ve çekiliş

12.30 Çekiliş (2.tur)

12.45 İtfaiye gösterisi

13.00 Program sonu

mercedes benz türk otobüsTesislere ilk girdiğimizde Biz Bir Aileyiz sloganı ile bir çok bilgi standları görüyoruz. Tabi ki de balonlar ile gerekli yönlendirmeler de yapılmış. (Danışma gibi) Güler yüzle karşılandıktan sonra ilk olarak hediye standına uğrayıp bir çanta dolusu hediye aldık. İçinden Daimler From the inventors of the automobile. An audio book Adında bir Cd çıktı. Deniz topu, frizbi, tişort,anket formu,şapka ve kurşun kalem. Hediyeler hoştu fakat kurşun kalem mantıksız bir hediye diye düşündüm o an. Sonradan lazım oldu birazdan anlatacağım.

mercedes benz türk giriş

Fabrikayı gezmeye başladık, dikkatimi çeken şeyler oldu. Fabrika muntazam bir şekilde temiz, çevredeki çim ve ağaçlar bakımlı ve gürdü. Otobüs duraklarına benzer yapılar vardı, buradan otobüs mü geçiyor da durak koymuşlar diye düşünürken az ileride 5 kişinin durakta sigara içtiğini gördüm. İçeride sigara içmek yasak olduğundan dolayı yağmurlu havalarda da kullanabilmesi için sigara içmek için durağa benzetilmiş yapılar kurulmuş. Fabrikanın bunu düşünüp uygulaması işçisine önem verdiğini, el üstünde tuttuğunun bir göstergesiydi bana göre.

Fabrikayı gezerken hazırda bekletilen itfaiye araçları, ambulans ve rehber kişiler organizasyonu kuvvetli kıldı gözümde. Her köşede güvenlik önlemlerinin olması ve bilgilendirme panoları dikkatimi çekti. Bir işçi çalıştığı kısımda neler yapıyor, hepsi panolarda şekiller ile anlatılmış. Bu arada kullanılan tüm araçlarda Mercedes kendi ürünlerini tercih etmiş. Daha ucuz yollu araçlar kullanıp zararını azaltabilirdi, bu bakımdan tebrik ediyorum anlayışlarını.

Fabrikanın içinden çıkıp çekilişin yapılacağı spor tesisinin önünde bulunan çim alana ilerliyoruz. Yolumuzun üzerinde Mercedes araçlarını görüyoruz. Tabi ki fotoğraf çekilmeliyim. Küçükten büyüğe tüm araçları test ettim sizler için : )

biz bir aileyiz

Çim alana geldiğimizde yemek kuponumuz ile kurulu standlardan ücretsiz olarak yiyecek ve içecek alıyoruz. Biraz ortamı seyrettikten sonra az geziniyoruz. Eksik bir şeyler var mı diye eleştirir gözle etrafıma baktım, organizasyon mükemmel hiçbir hata bulamadım derken gezerken yorulduk, gölge bir yer bulup oturmak istedik. Oturacak çok yer olmasına rağmen yeteri kadar gölgelendirme yapılmamıştı. Organizasyonun tek olumsuz yanı buydu sanırım ama standlarda bulunan su, kola, pamuk şekeri, dondurma ikramları gölge konusunu unutturdu. 🙂

Çocuklar ve yetişkinler için oyun alanları, çocuklar için Mercedes logolu balonlar, çocukları boyayan palyaçolar organizasyona renk katmış.Bir çocuk önümde durarak abi ben kimim dedi. Yüzüne baktım boya ile korsana benzetilmiş.

Korsan mısın sen ? dedim. Korsanım ben diye cevap vererek oradan uzaklaştı. Çocuklar halinden memnundu, unutamayacakları bir gün geçiriyorlardı. O anda küçüklüğüm aklıma gelmişti. Mercedes Benz Hoşdere Tesislerinin açılışına gitmiştim, çok az hatırlıyorum. Sunucu olarak Mehmet Ali Erbil, şarkıcı olarak Aşkın Nur Yengi gelmişti. Çocuktum o zamanlar çok eğlenmiştim. 🙂

Çim alandaki aktiviteleri izlemeye başladım. Fabrika çalışanlarından şarkı söyleyenler arada çekilişlerde şanslı olanların sevinmeleri görülmeye değerdi. Çekilişten kazanılan ürünler Bosch marka olup ev aletleri, beyaz eşyalar, tatil gibi şeylerdi. Bize bir şey çıkmadı ama sanırım orda bulunmamız bize yetti.Herkesin elinde plastik çiçekler görülüyordu. Bu nedir derken yanımızdaki aile formu doldurup teslim edince alabileceğimizi söyledi. Şimdi anlamıştım kalemin ne işe yaradığını.

 

  • Hemen formu doldurup aldık çiçeğimizi. Güneş enerjisi ile yaprakları hareket eden sevimli bir oyuncak.Sağlık ekiplerinin olduğu standın yanına gittim. Çok fazla broşür vardı.Birkaç tanesini inceledim, orada bulunan hekim istersen zaman kaybetme tüm broşürlerden alabilirsin dedi.Hipertansiyon,KAH,Sıcak çarpması,Unutkanlık,Kansızlık gibi broşürlerin hepsini aldım. Mercedes’in kendi hazırlattığı broşürde hastalığın tanımı,nasıl bulaştığı,önlemleri ve sıkça sorulan soru bölümleri var.Çim alana doğru baktığımda ne görsem iyi. Hediye çantasında verilen frizbiler çıkmış çocuk ve yetişkinler herkes frizbi uçuruyor. Her yer uçan daire 🙂 3 saatlik süren organizasyon çok başarılıydı.

Emeği geçen yönetici ve çalışanlarına buradan teşekkür ederim.

Yazar: Murat

1982 doğumlu İnternet sistemleri ve yazılımı konularında uzman Uludağ üniversitesi mezunu Murat GÜLÇİÇEK Google+ Profili

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir