2011 Seçim Sonucu Tahminleri

Bugün genel seçimlerin yapıldığı meşhur 12 Haziran 2011 günü. Bugün herkesi oy vermeye davet ediyoruz. Nereye olursa olsun oyunuzu verin. Siz de bu ülkenin vatandaşıysanız oyunuzu kullanın. K-oy vermeyin. 🙂 Bu yazmızda yapılan genel bir ankete göre seçim oranları ne yönde onu açıklayacağız ve akşam sonuçlar açıklandığında da karşılaştırmış olacağız.

9 Haziran 2011 tarihinde Konda Araştırma ve Danışmanlık şirketi tarafından yapılan ankete göre partiye göre oy dağılım yüzdeleri şöyle:

 

AKP : %46.5

CHP : %26.8

MHP : %10.8

BDP’li bağımsılzar : %6.7

Diğer : %9.2
Sonucun kısa değerlendirilmesi
Son bir aydaki gelişmeler nedeniyle Ak Parti oy yüzdesindeki azalmanın son hafta da sürmesi durumunda, bu partinin oy oranının araştırma hata sınırının eksi tarafına yönelmesi ve %45,5 çevresine düşmesi ihtimali vardır.

KONDA’nın ölçtüğü eğilime göre, Ak Parti tek başına iktidar olacak sayıda milletvekili çıkaracaktır. Ancak anayasayı halkoylamasına götürmeden çıkaracak sayıda (367) milletvekili kazanamayacak; anayasayı halkoyuna taşımaya yetecek 330 milletvekiline ulaşabilmesi, oy oranından daha çok diğer partilerin alacağı oy oranına ve dağılımına bağlı kalacaktır.

CHP, Ak Parti’deki bu bozulmadan pay alamamış, Mayıs 2010’daki Kurultaydan sonra yüzde 30’a varan oy oranını Eylül 2010’daki halkoylaması ve sonrasında yükseltememiş, yüzde 26 bandında seyretmiştir. Bu oy oranıyla CHP Meclise ana muhalefet partisi olarak girecektir.

KONDA’nın son araştırması, MHP’nin oyunun 3 milyon 600 bin ile, 4 milyon 400 bin arasında bir yerde durduğunu göstermektedir. Bu konum, uzun süre seçim barajı altında gezen MHP’ye güven verebilmekten uzaktır. Mamafih, MHP’nin barajı geçip üçüncü grup olarak meclise girmesini bekleyebiliriz.

BDP’nin desteklediği bağımsız adaylar ihtiyaçlarının üstünde de oy alarak, grup kurma sınırının (20 milletvekilinin) üstünde sayıda sandalye kazanacaktır.

İlk başta belirttiğimiz gibi bu araştırmaya özel hata payı ±1,7 puandır. Aşağıdaki tablo KONDA BAROMETRESİ “seçim sonucu” bulgularının hata payına göre üst ve alt sınırını göstermektedir

Genel Seçimler 2011 Nereden Takip Edilebilir?

Google bugüne özel bir logo yapmış ve logoya tıkladığınızda aşağıdaki sayfada 2011 genel seçim sonuçları il il hazırlanmış durumda. İlçeleri dahi görmek mümkün. Harita üzerinden sonuçları alabileceksiniz.

http://www.google.com.tr/intl/tr/landing/elections/2011/

İkinci bir yol ise Tivibu seçim programı ile online olarak izleyebilirsiniz.

Yazar: Mehmet Emre Baş

Bloglamaya 2008 yılında başladım. Birşeyler paylaşmak ve bunların okunduğunu bilmek çok güzel bir duygu olduğu için yeni sitelerde de yazmaya başladım. Aksiyazar.com benim için farklı bir tarz olacak. Mehmet Emre Baş Google+ Profili

3 thoughts on “2011 Seçim Sonucu Tahminleri

  Murat Gülçiçek

  (12 Haziran 2011 - 14:16)

  Konda’nın yaptığı uzun soluklu bu araştırma sonuçlar ile doğru orantı çıkaracak mı ? Merakla bende bekliyorum 13 Haziran’da net bir cevap alacağız.

  Mehmet Emre Baş

  (12 Haziran 2011 - 17:48)

  10 dakika sonra sandıklar açılıyor.

  Mehmet Emre Baş

  (12 Haziran 2011 - 20:21)

  Aldığımız verilere göre Akp %51 ,CHP %26, MHP %13 olarak gözüküyor. Sandıkların %80 ini açılmış durumda.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir