Arnavut Ciğeri ve Arnavut Kaldırımı

23.07.2011 tarihinde Beslenme ve Diyet kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 1 Yorum Yapılmış.

Arnavut ciğeri ve Arnavut kaldırımı  ile alakalı İnternette bir çok yere baktım ama yapılış tarifinden başka hiçbir şey bulamadım. Belki merak edenler  olur diye yazmaya karar verdim. Yemek olarak güzel mi güzel ama sadece bu ilgilendirmiyor beni. Biraz tarihçesine bakalım bu yemek nasıl ortaya çıkmış ve nasıl bu isimle meşhur olmuş. Arnavutlar Osmanlı döneminde Türkiye’ye, daha çok İstanbula çalışmaya gelirlermiş. Arnavutların taş işçiliği meşhur olduğu için bu işte çalışırlarmış. Arnavutlar hep dağlık ve yağışın çok olduğu bölgelerden geldikleri için bu tür kaldırımı çok iyi bilirler işlemeyi. Arnavut kaldırımı, desenden bağımsız, belli büyüklükteki taşlarla kaplanmış bir yaya yol şeklidir.Yağmur sularının taşların arasından akmasına izin verdiği için yoğun yağış alan bölgelerde kullanımı yaygındır. Ayrıca altyapı kazılarının yoğun olduğu dönemlerde, sökülmesi ve tekrar döşenmesi kolay olduğu için de tercih edilir. Asfalt olmadığı zamanlarda, önemli ticaret yolları buna benzer teknikler kullanılarak döşenmiştir.

Bu işi yapmak içinde insan iyi beslenmesi lazım ki iş yapabilesin. Osmanlı döneminde hayvanların iç organları yenilmezdi onun için o zamanın kasapları iç organları çöpe atarlardı. Arnavut işçiler hem iyi beslenebilmek hem ucuz bir şeyler alabilmek için kasaplardan ciğerleri çok ucuza alırlardı. Bu ciğerleri kaldıkları evlerde pişirip yerlerdi. Pişen ciğerlerin kokusu mahalleye yayılmaya başlayınca komşular merak etmeye başlamış ve Arnavut işçilerine sormuşlar bu yaptığınız yemek nedir diye. Arnavutlar da ciğerle yaptıkları yemeği tarif etmişler. Kısaca hem Arnavut ciğerinin hemde Arnavut kaldırımının nerden geldiğini anlatmaya çalıştım. Umarım azda olsa merak edenlere ışık olmuşumdur.

Yazar Hakkında

Yazar : Arnavut Damarı

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Ayşe
23 Temmuz 2011 - 00:17

Teşekkürler çok güzell vede ilginçç bir bilgi gerçektenn , bu arada benn Ayşe Trabzondan sen Mustafaysan muhabbetimiz yarım kalmıştıı az önce itibariyle neyseki sitenin adını söylemiştin siteyi incelerken yazını görünce yazmak istedimm senin oldugunu düşünerek : ))

Üç Artı Bir Tv
 • Twitter@aksiyazar

 • FriendFeed@aksiyazar

 • instagram@aksiyazar

 • Son Yapılan Yorumlar

  Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli için beşevler çilingir diyorki;

  topuklu ayakkabı giyemiyorum ...nasıl giyebilirim

  Contorium Bilmecesi için Burak diyorki;

  Mondros değil Honduras

  Türkçe'nin Zenginliği için ege diyorki;

  İngilizcedeki son ek sayisi 678 Turkcedeki 100 İngilizcedeki on ek sayisi 1000in ustunde Turkcede yok Perfect zamanlarinin turkce karsiligi y