Bal Tacirlerine Dikkat

Televizyonlarda ısrarla reklamı yapılan, orijinal balmış gibi tüketiciye sunulan aslında glikoz. Laboratuar çalışmalarında balın içinde yapay tatlandırıcıya rastlandı.

Son dönemlerde radyo ve televizyonlarda reklamlarından bıktığımız bal firmalarının sahte bal üretip gerçek bal fiyatından daha ucuza satması dikkat çekti ve ilgili kişi ve kurumları harekete geçirdi.
Ben ve ailem evde otururken çıkan bal reklamına dikkatimizi verdik. Evde çıkan bal üzerine muhabbet şu şekilde gerçekleşti.
ANNE:  Aaa ne güzel, bizim zamanımızda istediğin zaman bal bulunmuyordu, alamıyorduk zenginler alıp yerdi. Baksana çok ucuz alalım mı bey 4 tanesi 80 liraymış. Belki bacaklarımın ağrısına iyi gelir.
ÇOCUKLAR: Bal mı yiyecez anne boş ver yaa..
BABA : Bu kadar ucuz bal mı olur. Sahte kesin bu, kandırmaca hep işleri güçleri. Hanım ben bir arkadaşlara da danışayım alan filan varmış mı, olmasa bir tane alıp deneriz.

Yukarıda geçen sohbette anne balın zengin yiyeceği olduğunu vurgulamış ama televizyonda bal ucuz olduğu için kampanya zannedip almak istemiş.
Çocuklar hiçbir şeyin farkında değil, önlerine ne koyarsan yiyecekler. Bilinçsiz bir nesil yani..
Baba mantık yürüterek balın sahte olabileceğini düşünüyor ama denemekte istiyor.
Bu benim ailem ama inanınki tüm aileler bu tarz şeylere inanıyor. Aman dikkat !

Burada anlatmak istediğim firmaların doğrudan satış yöntemi ile sizi kandırmasına izin vermeyin, söyledikleri sihirli kelimelere kanmayın. Organik ve karakovan  gibi kelimeler ile aileleri etkilemeye çalışıyorlar.
Ticari ve pazarlama yönünden tamamen mükemmel işleyen bu taktik kalitesini üründe göremiyoruz.Reklamda balın faydaları anlatılıyor ve bir çok hastalığa iyi geldiği. Satın alırken balın hangi yöreden alındığını ve yüzde 100 doğal olduğu  da söyleniyor.

Bu kadar olgunun üzerine Türk Gıda Kodeksi 2005/49 sayılı Bal Tebliği’ne göre bu bal laboratuarlarda incelemeye alınmış. Balın rengi , görünüşü, tat ve kokusu, rutubet miktarı, asitlik, sentetik boya, kül miktarı, polen, ticari glikoz/fruktoz gibi parametreler açısından incelendiğinde yüzde 100 organik olduğu söylenen balda ticari glikoz tespit edilmiş. 0,9-1,4 oranında olması gereken glikoz/fruktoz oranın ise
1,52 çıkmış.

Sonuç olarak İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği bölümü balda ticari glikozun olmaması gerektiğini , olması halinde hile olduğu kabul edilmelidir şeklinde bu durumu açıkladı.
Erciyes Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji başkanına göre glikoz varsa yapay baldır. Ucuz olması normal, belirtilen kriterlerin üzerindeyse sağlığa zararlıdır. Reklamlarda üstüne basa basa bir çok hastalığa , kansere iyi geleceği anlatılıyor. Halbuki işler tam tersi, sağlık önemlidir.

Peki Gerçek Balı Nereden Bulacaksınız.
Ufacık aklımla size birkaç öneri verebilirim.
– Sipariş usulü hiçbir ürünü almayın. (Özellikle gıda ürünleri)
–  Balın birçok hastalığa iyi gelmesi doğru ama gerçek bal olursa. Bu konuda biraz tutucu olun ve alırken araştırarak alın.
– Arıcılık yapan birinden alabilirsiniz.
Güvenmiyorsanız almayın, bal yemeyin bir yeriniz eksilmez. Ama unutmayın ki aldığınız ürün sahte ise sağlığınız bozulabilir, bu durumda hiç tüketmemek daha mantıklı. Korkmayın bal yemiyorsunuz diye ölmezsiniz !

Yazar: Murat

1982 doğumlu İnternet sistemleri ve yazılımı konularında uzman Uludağ üniversitesi mezunu Murat GÜLÇİÇEK Google+ Profili

1 thought on “Bal Tacirlerine Dikkat

    oya yazar

    (24 Ocak 2012 - 01:22)

    elinize sağlık güzel yazı olmuş. zaten bir çapanoğlu olduğu belliydi bunların ürünlerinde. Bende etiketini görmeden hayatta bal almam.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir