Bebeklerin Damak Zevki Nasıl Gelişir ?

İlk 6 ay anne sütü ile beslenme damak oluşturur. Anne sütü, annenin besinlerinin tadını, kokusunu alır ve bebek ek besinlerle, sofrayla tanıştığında tatları kokuları daha iyi hatırlar.

Başlangıçta emme refleksinin devamı olarak dille itme, püskürtme hareketleri sık görülür. Bu hareketler yemeğin reddi olarak nitelendirilmelidir.

Bebek rahat bir pozisyonda zevkli, özenli bir ortamda besinlerle tanışmalıdır. Yeniliklere direnç, küçüklerin doğal özelliklerindendir. Reddedilen besinler, birkaç gün içinde tekrar sunulmalıdır. Bir besini tekrar tekrar sofrada görmesi direncini kırabilir.

Bebekler için sofradaki tat ve renk çeşitliliği, değişik besinlerin diğer aile bireyleri tarafından neşe ile tüketilmesi, en önemli destektir. Aile sofrasında yemek, ilerideki sağlıklı beslenme alışkanlıklarının temel taşıdır.

Bebek kendi yemek isterse izin verilmeli, cesaretlendirilmelidir.

Bebeklerin 1-3 yaş arası büyüme hızları ve buna paralel olarak iştahları geriler. Fizyolojik geçiş döneminde aşırı ısrar; bebeği yemeği kullanmayı öğretebilir, evinizde yemek savaşları başlayabilir.

2-3 yaşlarındaki porsiyon büyüklüğü erişkininkinin dörtte biri olmalıdır, günler öğünler arasında iştah farklılıkları doğal karşılanmalıdır.

Örtülerinin, tabaklarının, sunumun eğlenceli içermesi iştah açıcıdır.

Yazar: Sibebe

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir