Bebeklerin Damak Zevki Nasıl Gelişir ?

21.01.2012 tarihinde Sağlık kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

İlk 6 ay anne sütü ile beslenme damak oluşturur. Anne sütü, annenin besinlerinin tadını, kokusunu alır ve bebek ek besinlerle, sofrayla tanıştığında tatları kokuları daha iyi hatırlar.

Başlangıçta emme refleksinin devamı olarak dille itme, püskürtme hareketleri sık görülür. Bu hareketler yemeğin reddi olarak nitelendirilmelidir.

Bebek rahat bir pozisyonda zevkli, özenli bir ortamda besinlerle tanışmalıdır. Yeniliklere direnç, küçüklerin doğal özelliklerindendir. Reddedilen besinler, birkaç gün içinde tekrar sunulmalıdır. Bir besini tekrar tekrar sofrada görmesi direncini kırabilir.

Bebekler için sofradaki tat ve renk çeşitliliği, değişik besinlerin diğer aile bireyleri tarafından neşe ile tüketilmesi, en önemli destektir. Aile sofrasında yemek, ilerideki sağlıklı beslenme alışkanlıklarının temel taşıdır.

Bebek kendi yemek isterse izin verilmeli, cesaretlendirilmelidir.

Bebeklerin 1-3 yaş arası büyüme hızları ve buna paralel olarak iştahları geriler. Fizyolojik geçiş döneminde aşırı ısrar; bebeği yemeği kullanmayı öğretebilir, evinizde yemek savaşları başlayabilir.

2-3 yaşlarındaki porsiyon büyüklüğü erişkininkinin dörtte biri olmalıdır, günler öğünler arasında iştah farklılıkları doğal karşılanmalıdır.

Örtülerinin, tabaklarının, sunumun eğlenceli içermesi iştah açıcıdır.

Yazar Hakkında

Yazar : Sibebe

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Üç Artı Bir Tv
 • Twitter@aksiyazar

 • FriendFeed@aksiyazar

 • instagram@aksiyazar

 • Son Yapılan Yorumlar

  Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli için beşevler çilingir diyorki;

  topuklu ayakkabı giyemiyorum ...nasıl giyebilirim

  Contorium Bilmecesi için Burak diyorki;

  Mondros değil Honduras

  Türkçe'nin Zenginliği için ege diyorki;

  İngilizcedeki son ek sayisi 678 Turkcedeki 100 İngilizcedeki on ek sayisi 1000in ustunde Turkcede yok Perfect zamanlarinin turkce karsiligi y