Beyaz Altın – Lületaşı

Lüle taşının en çok bulunduğu yer Eskişehir‘dir. İşlenmesi kolay beyaz gözenekli bir mineral. Lüle taşı en yayın şekilde pipo, tespih, sigara ağızlığı, biblo ve çeşitli süs eşyaları olarak işlenir.

Pipolarda genellikle türk padişahlarının figürleri yapılmaktadır. Bunun nedeni ise lüle taşının Türklere özgü olduğunu belirtmektir. Yurt dışına çok fazla pipo, satranç takımı, biblo gibi lüle taşlarından yapılmış süs eşyaları ihraç edilmektedir. Bölge halkının başlıca geçim kaynağı olan lületaşı, ülkemize büyük ölçüde döviz kazandırmaktadır. Örneğin günümüzde pipolar 20 lira ile 800 liraya varan rakamlarda satılmaktadır. İşçiliği yani ne kadar sürede yapıldığına bağlı olarak fiyatları değişmektedir.

Eskişehir’e uğrarsanız beyaz altına kayıtsız kalamayacağınız malum. Çekiciliği ile sizi cezbedebilir. Benim en çok hoşuma giden lüle taşından yapılmış 7 adet fil. Uğurlu imiş aynı zamanda.

lüle taşından pipo

Yazar: Murat

1982 doğumlu İnternet sistemleri ve yazılımı konularında uzman Uludağ üniversitesi mezunu Murat GÜLÇİÇEK Google+ Profili

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir