Beyaz Altın – Lületaşı

05.06.2011 tarihinde Genel kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Lüle taşının en çok bulunduğu yer Eskişehir‘dir. İşlenmesi kolay beyaz gözenekli bir mineral. Lüle taşı en yayın şekilde pipo, tespih, sigara ağızlığı, biblo ve çeşitli süs eşyaları olarak işlenir.

Pipolarda genellikle türk padişahlarının figürleri yapılmaktadır. Bunun nedeni ise lüle taşının Türklere özgü olduğunu belirtmektir. Yurt dışına çok fazla pipo, satranç takımı, biblo gibi lüle taşlarından yapılmış süs eşyaları ihraç edilmektedir. Bölge halkının başlıca geçim kaynağı olan lületaşı, ülkemize büyük ölçüde döviz kazandırmaktadır. Örneğin günümüzde pipolar 20 lira ile 800 liraya varan rakamlarda satılmaktadır. İşçiliği yani ne kadar sürede yapıldığına bağlı olarak fiyatları değişmektedir.

Eskişehir’e uğrarsanız beyaz altına kayıtsız kalamayacağınız malum. Çekiciliği ile sizi cezbedebilir. Benim en çok hoşuma giden lüle taşından yapılmış 7 adet fil. Uğurlu imiş aynı zamanda.

lüle taşından pipo

Yazar Hakkında
Murat

Yazar : Murat

Yazar Hakkında : 1982 doğumlu İnternet sistemleri ve yazılımı konularında uzman Uludağ üniversitesi mezunu Murat GÜLÇİÇEK Google+ Profili

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Üç Artı Bir Tv
 • Twitter@aksiyazar

 • FriendFeed@aksiyazar

 • instagram@aksiyazar

 • Son Yapılan Yorumlar

  Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli için beşevler çilingir diyorki;

  topuklu ayakkabı giyemiyorum ...nasıl giyebilirim

  Contorium Bilmecesi için Burak diyorki;

  Mondros değil Honduras

  Türkçe'nin Zenginliği için ege diyorki;

  İngilizcedeki son ek sayisi 678 Turkcedeki 100 İngilizcedeki on ek sayisi 1000in ustunde Turkcede yok Perfect zamanlarinin turkce karsiligi y