Bilgisayar ve İnternet Dergileri Tarih mi Olacak?

Aksiyazar.com olarak araştırmasını yaptığımız konuyu sizinle paylaşmak istiyoruz. Konu ile ilgili sorularımıza cevap verirseniz bizi çok mutlu etmiş olacaksınız. Röportaj tadında bloğumuzda yayınlayacağımız bu konuya desteğinizi bekliyoruz. Şimdiden ilginize teşekkürler.
Murat Güzel
PC Extra Dergisi Yayın Yönetmeni
www.pcextra.com.tr

Sorduğumuz sorulara tüm sammiyeti ile cevap veren sayın Murat GÜZEL’e tüm içtenliklerimizle teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Bilgisayar ve İnternet Dergileri Tarih mi Olacak?

Çağımız bilgi ve teknoloji alanında aldı başını gidiyor. Beraberinde alışkanlıklarımız da yavaş yavaş eriyor. Bu alışkanlıklardan bir tanesi her ay düzenli olarak bilgisayar ve internet dergisi almaktı tabi ki. İnternette paylaşımların artması, tanıtıcı sitelerin çoğalması, online satış yapan sitelerin ürünler hakkında detaylı bilgi vermesi, yeni çıkan bir ürünün anında internet üzerinden yayınlanıp analiz edilmesi ve sosyal medyanın etkisi bilgisayar ve internet dergilerine ilgiyi azalttı. Aksiyazar.com sitesi olarak bu konuyu araştırma gereği duyduk ve Türkiye’de hatırı sayılır bir yerde olan bilgisayar, internet ve teknoloji dergilerine sorular yönelttik.

* Bilgisayar ve internet dergilerinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Cevap : Teknoloji dergileri en azından önümüzdeki 10 yıl içinde de olmaya devam edecek. Daha doğrusu kağıda basılı yayınlar olmaya hep devam edecek. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada kağıda basılı yayınlar içinde en çok tiraj kaybına uğrayan sektör teknoloji oldu. Türkiye’nin bardağa doldu tarafından bakmak gerekirse, olumlu tarafı şu: toplam teknoloji dergileri pazarındaki okur sayısındaki azalma (rakam vermeyeyim), ABD, Almanya, İngiltere gibi dergi okur yazarları sayısının milyonları katlayan ülkelerdeki okur sayısındaki düşüş miktarına göre devede kulak seviyesinde kaldı. Yani hep örnek aldığımız ülkelerdeki kağıda basılı teknoloji dergilerindeki aylık tiraj düşüklüğü miktarı Türkiye’deki yıllık düşüş miktarından çok daha fazla oldu. Dolayısıyla neticede ticari olarak da düşünmek zorunda kalan dergiler, ya küçülmek durumunda kaldılar, ya da kapandılar. Ama küçülenlerin bu piyasadan tamamen silineceğini düşünmüyorum.

* Dergiler sizce internetin gölgesinde mi kalıyor?
Cevap :Teknoloji dergileri internetin gölgesinde kaldı ve kalıyor da. Neden peki? Çünkü okur profili açısından kendisini en hızlı geliştiren kitle teknoloji dergileri okurları. Bunu çok net görebiliyoruz, okurlarımızdan aldığımız sorulardan bile anlayabiliyoruz. İnternetteki forumlardaki sorularla, dergilere yöneltilen sorular arasında dağlar kadar farklar var. Okur teknolojiye ne kadar yatkınsa, aradığı bilgiyi nereden daha efektif bir şekilde bulacağını da o kadar büyük bir yatkınlıkla keşfedebiliyor. İnternet bu bağlamda bilgi açlığını gidermek için dergilere alternatif olmaktan çıktı, en önemli kaynak oldu. Özellikle teknoloji dergisi okurları 2011 Türkiye’sinde sadık okur kitlesi ve butik içerik meraklısı olarak kendilerini gösteriyorlar.

* Dergilerin haftalık yayınlanması sizce daha doğru olur mu?
Cevap : Derginin periyodu tamamen hitap ettiği okur profili ve kapsadığı içerik ve türü ile ilgili bir olay. Bırakın haftalığı, yılda 6 sayı çıkan dergiler de var (gizli reklam yapayım: PC Extra gibi). Daha sık periyodda yayınlanmasında ayrıca ekonomik kriterler de etkili. Talep varsa, neden olmasın, olur tabi ki. Ama nasıl ki haber formatlı bir dergiyi aylık yayınlamak, bayat ekmek yemek gibiyse; sadece ürün inceleme içerikli bir dergiyi haftalık yayınlamak da her gün aynı yemeği yemekle eş değerdir.

* Online dergiler daha popüler mi olacak?
Cevap : Online dergilerin önünde şu engel var: İnternet anlık olarak bilginin tüketildiği bir mecra. Ekrana bakarak içerik okumak, onunla bütünleşmek kağıda göre çok daha farklı bir kültür. Bu kültür daha mı popüler olacak sorusu daha akla yatkın. Online dergiler de elbette kendilerine has ayrı bir okur kitlesi yarattı ve daha yaratacak da ama aşılması gereken sorun şurada. İnternet mecrasında başka detaylar öne çıkıyor. Dinamiklik, etkileşim, paylaşım, sosyalleştirme gibi. Online blog ya da sitelerin yıldızı online dergicilikten daha parlak. Çünkü dergi bir bütünlük sunar. Kapağıyla, sayfalarıyla okura tam teşekküllü bir ürün sunar. Ama internette online dergicilik bugünün şartlarında bu bütünlüğü aşılayacak yeterlilikte değil. Yarın iPad 20 çıktığında buna da çare bulunacaktır elbet ama o günlere yaşımız yeter mi bilmiyorum açıkçası.

* Dergiler gibi gazetelerin de popülerliği, okunurluğu azalıyor mu ya da azalacak mı?
Cevap : Gazete okunurluğunun azaldığını ya da azalacağını aslında net olarak görüyoruz ama dergilerin popülaritesindeki azalıştan çok daha ağır aksak ilerliyor. Neden? Çünkü dergi okurunun profilinde her zaman bir kültür patlaması vardır. Kültür bilinç demektir. Bilinçli insan da aradığı bilgiye daha kolay ve hızlı ulaşmak için internet mecrasına yönelir. Ama gazete öyle değil. Her gün okunması gereken bir mecradır gazete. Bir gazeteyi her gün okumak yarım saat sürüyorsa, o kadar süre boyunca ekrana kilitlenip dijital bir gazete okumak, fiziksel açıdan bana göre insanı yorar (ya da en azından beni yoruyor). Ama şu gerçek de var. 50 milyonluk bir nüfusken Türkiye’deki toplam gazete tirajı ile 70 milyonluk bir coğrafyadaki gazete tirajı aynı seviyelerde. Yani okur sayısında, dolayısıyla gazete popülaritesinde azalma var aslında ama hissedilmeyecek bir hızda bu azalma.

Dergi ile birlikte özendirme kodları (oyun, yazılım vb.) veya indirim kuponları dağıtılıyor, Bu dergilerin satışlarındaki sıkıntıyı mı temsil ediyor?
Cevap : Tam olarak temsil ettiği söylenemez. Dergi satış rakamlarında zaten bir sıkıntı var, özellikle teknoloji dergilerinde. Ancak atladığınız bir nokta var. 2 yıl önce yürürlüğe giren rekabet kanuna göre kültür ürünleri dışında hiç bir yayın promosyon yapamıyor artık. Tencere tava olarak ağzımıza yapışmış promosyonları veremiyor artık gazeteler. Teknoloji dergileri de artık ekran silme bezi veremiyor. Hele indirim kuponları ya da kod vermeleri de rekabet kanunlarına aykırı. Şikayet edilirlerse anında hayli yüklü cezalar bekler yayıncıları. Eskiden sıkıntıyı gidermek için değil de, satışları zıplatmak için bu tür promosyonlar çok yapılırdı. Ben bile eskiden rakip dergilerden bazen ayda birden fazla aldığımı bilirim bir okur olarak (bkz: dergiler sayesinde şarjlı pil ve ekran silme bezi ve sıvısı almışlığım bile vardır). Yani artık o tür promosyonlar yerini kültür yayınlarına bıraktı: Çift DVD, kitapçık vs. gibi. Ve bu tür promosyonlar eğer ticari olarak kendilerini amorti edecek desteğe sahip olmadan da yayınlanmıyorlar ve evet; bu tip promosyonlar satışlara her zaman destek olur ama matematiğini iyi yapmak zorundadır yayıncı. Önemli olan satılan adet mi, ulaşılan okur kitlesinin kalitesi mi, kazanılacak ya da kaybedilecek paralar mı. Bunun öngörüsünü yapmalıdır.

* Dergi editörlüğü ile bir web sitesinde editörlük yapmayı karşılaştırır mısınız?
Cevap : 1- Zaman: Dergi editörünün bolca zamanı vardır. Çok daha kapsamlı ve detaylı içerik üretebilir. İnternet editörü ise zamanla yarışır. Aynı kapsamda ve derinlikte içerik üret(e)mez. Üretirse okuru sıkar, boğar. Dergide 10 sayfa bir konuyu okuyabilirsiniz ama internet sitesinde aynı miktarda yazıyı ziyaretçinize okutmak için mucize yaratacak fikirler geliştirmeniz gerekir. Bunu ben değil, önde gelen sitelerin ziyaretçi istatistikleri söylüyor (sayfada geçirilen ortalama süre, kaç farklı kişi tarafından okunma sayısı, hemen çıkma – bounce – oranı gibi).
2- İçerik kalitesi: Dergideler kalite konusunda çok şanslı. Dergi editörü bir konuya pek çok açıdan bakabilir. İnternet editörünün önünde kıstaslar vardır. Bu konuyu nasıl okuru bıktırmadan anlatmalıyım düşüncesindedir.
İkisi de sonuçta içerik üretimi ile ilgili ama biri Tır şoförü, diğeri Formula 1 pilotu desem daha doğru.

* Bilgisayar ve internet dergilerinin televizyon ve gazetelerde reklamlarına pek rastlamıyoruz. Bir nedeni var mı?
Cevap : Pek değil hiç rastlamıyor olmamız lazım. Doğrudan bütçelerle ilgili bir konu bu. Grup dergilerinde büyük reklam pastalarına hitap edenler hariç, diğer dergiler gazete ve tv’de boy gösterecek bütçeye sahip değiller. Çünkü işin içinde maliyet sorunu var. Türkiye’de bir dergiye önümüzdeki ay 100.000 satacaksınız, ona göre hazırlığınızı yapın dense, kutlama yapılmaz, en yakın mezarlıkta yer bakılır. Çünkü dergi fiyatları sosyo-ekonomik nedenlerle hep örnek gösteririz, bir paket sigara fiyatındalar günümüzde. Oysa bu günden çok daha fazla sattıkları yıllarda 2-3 paket sigaraya eş değer satış fiyatları vardı karşımızda. Şöyle örnek vereyim. Dolar 0.6 lira iken dergi fiyatları 3.5 TL idi. Bugün 3 kat daha fazla 1 dolar (1.8 TL). Ama 10.5 TL’ye dergi görebiliyor musunuz çevrenizde? En önemli girdi maliyeti kağıt ve o da Euro ile satılmakta. Personel maliyeti ise benzer şekilde 10 yıl öncesinden bugüne üç katından daha fazla artış göstermiş durumda. Ama dergilerin satış fiyatını bu oranlarda arttıramıyorsunuz. Bu da size satıştan kazanma dönemlerinin geride kaldığını gösteriyor.

* Aşağıdaki kavramları birer cümle ile tanımlar mısınız?

Sosyal Medya : Anlık bilgi tüketimi ve tanıtımı medyası. Balık hafızalı ama geniş kitlereler en hızlı ulaşım için en etkili mecra.
Online Dergi : Geleceği olan bir mecra. Ama günümüz şartlarında kağıda basılı dergiciliğin yerini dolduramıyor. İlerde bükülebilir 80 adet dijital kağıt ekranlı tabletler çıkana kadar da (bkz: iPad 20) yerini dolduramayacaklar.
e-Gazete : Gazete okuma alışkanlığını değiştiremeyeceğine inandığım bir kavram.
Tablet Pc : Bu daha başlangıç. Son 5 yıldaki teknolojik değişimin öncüleri. Sondaki 15 yılda nelerle karşılaşabileceğimizin ipuçlarını taşıyan akıllı internet cihazları.

* Eklemek İstedikleriniz nelerdir?
Cevap : Teknoloji dergilerini bir kenara koyun, diğer tematik dergi segmentlerinde okur profilinde belirgin bir sapma yok. Teknolojiye en yatkın okur profili bilgisayar ve internet içerikli dergi okurlarında olduğundan, dergi satışları en çabuk etkilenen sektör de yine bu segment oldu. Türkiye’de ADSL yaygınlaştıkça, hızlandıkça ona paralel olarak teknoloji dergi satışlarında belirgin bir azalma oldu. Promosyona dayalı yayınlar bu düşüşten en çok etkilenenler oldu çünkü bilginin dışında teknoloji dergileriyle verilen DVD’lerin içeriklerine artık anında internetten ulaşılabiliyor. 1 ay beklemeye gerek yok. Dolayısıyla teknoloji dergilerini sırf DVD’leri için alan okur kitlesinde büyük bir azalma oldu. Ama satın alma gücü açısından “kalan sağlar bizimdir kostümlü dergi okurları” yani promosyon için dergi almayan elit kitle, hala reklam verenleri mutlu etmeye devam ediyor.

Yazar: Murat

1982 doğumlu İnternet sistemleri ve yazılımı konularında uzman Uludağ üniversitesi mezunu Murat GÜLÇİÇEK Google+ Profili

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir