Bursaya Geliş

 

Sene 2001, o zamanlar daha yeni kazanmışız üniversiteyi. Kampüse gittik tabi ortam güzel, kampüs bizim Malkara kadar. “Malkara neresi diye” soracaksınız hemen tabi… Efendim, Malkara zamanında bölgenin yerlisi tarafından Trakya Bölgesi’nde aranıp bulunmuş, oralardaki tek tepeye itinayla kurulmuş gereksiz bir yer. Çok da önemli değil hani nerde olduğu canım! Abuk sabuk sorular sormayın mesele anlatırken. Sonra birden farkettik ki bizim bölüm üniversitenin üvey evladı. Ali Osman Sönmez Kampüsü’ndeymiş. Neyse küfrede küfrede biniyoruz otobüse “nerden düştük buraya” nidalarıyla beraber. Tabi yeni olduğumuz için nerede inmemiz gerektiğini bilmiyoruz. Ordaki Şöför amcaya güvercin adımlarla yaklaşıp:

-Meleba abi!
+Buyur yiğenim
-Abi ben, Ali Osman Sönmez Kampüsü’nde ineceğim ama nerde bilmiyorum. Beni indirir misin orda?
+Tabi sen merak etme. Otur arka koltuğa hemen ben sana söyleyeceğim.
-Sağol abi!

Neyse… Git git bitmiyor yol. Gittikçe ayar oluyoruz. “Lan bu kadar yolu şehirlerarası yol diye gidiyorduk biz” diye içimizden geçirirken, yanımdaki amca dürttü bizi birden.

bursa fomara meydanı ve altıparmak-Alis Osman Sönmez Kampüsü’nü geçtik.

Tabi bizim şarteller atıyor. “Şaka mısın lan sen” edasıyla şöföre bakarak:

-Abi hani beni indirecektin kampüste.
+Kardeşim düğmeye basmadın ki!
-Abi senin düğmene mi basmak lazım anlaman için.

Şöför otobüsü durdurmasıyla levyeyi kapması bir oldu.

-Ya abi sen beni yanlış anladın! Dilim sürçtü dilim!
+Parçalarım ulan senin o dilini. (…) Efendim parantez içindeki üç noktalar küfrün içeriğini tam olarak size de yansıtmak istemememden dolayı. Malumunuz çocuk çoluk var. Aile var. Ha! Meraklısı varsa bir mesaj atsın ben birebir ne söylediğini yazarım kendisine.

Her neyse otobüstekilerin yoğun ısrarları sonucu (Garibandır yapma birader, öğrenci!) otobüs şöförü amca beni azad etti.

Neyse ilk gün ders yapmazlar diye kitap, kalem, defter almadık. İlk derse girdik. Ders Osmanlıca. Hoca tahtının başına geçti. Tahtaya bir adet çizik attı. Dedim “noluyo lan”, hoca dedi “elif”. Meğer bir gün kalbime atılacakmış o çizik de benim haberim yokmuş.

Akşam oldu tabi, çıktık dersten, yine otobüs bekliyoruz. Otobüsler de öyle bir külüstür ki anlatamam. Bizim Malkara Belediyesi’nin emektar M.A.N.’ını aratır yani. O derece… Bindim otobüse. Otobüse iki durak sonra biri bindi. Biri dediğim benim için o zamanlar tanımlanamayan bir cisim yani. Dayının biri giyimiş üstüne transparan bir bulüz altınada pembe renkli bir pantalon… “Bu ne lan” dedim tabi. Hayatımda böyle bir şey görmemişim. Bakıp güldüm tabi adama, dedim “modaya ayak uyduruyor herhalde”. O derece saftık yani. Üçüncü seçeneğin varlığını biliyorduk ama bize denk geleceğini hiç düşünmemiştik. Neyse bu adam bana bakıp güldükten sonra geldi yanıma oturdu.

Efendim aile terbiyemizinde üzerimizdeki baskısından dolayı, yanımızdaki varlığın sorularına haliyle cevap verdik. Adam nerede oturduğumdan tutun, muhterem pederimin ne iş yaptığını bile sordu. Ben de tabi saflık. cevap verdim. Otobüs mesafenin yarısına gelmişti ki yanımdaki birader bana yaklaşmaya başladı daha fısıltılı konuşmaya başladı.

+Seks hayatın nasıl Bursa’da?
-Abi yok daha yeni geldik yaaa…
+Aaaaaa! Olur mu öyle şey? Allah cezalarını versin o kızların! Senin gibi cilli gibi bir adam kaçırılır mı hiç?
-Abi sağol…
+Bak bu akşam benimle gel istersen çok güzel eğleniriz. Ev arkadaşımda dağa gitti hem.
-Abi enişteye ayıp olmasın…
+Yok bişey olmaaazz!
-Abi elimle mutluyum ben sağol…

dedikten sonra bi kahkahadır koptu, efendim. “….. …uğu, çık lan iniyom ben” deyip adamın kafasına vurmamla inmem bir oldu. Bu olaydan sonra bir hafta “ben nereye geldim böyle” diye bir bunalım geçirdim tabi.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir