BÜYÜK ADAMSIN

Askeri okuldaki arkadaşlarımı ziyaret hem bir kafa dağınıklığı için kendime bir Ankara gezisi ayarlamıştım. Aslında tek gitmeyecektim ama yaşanılan aksilikler yüzünden yürük tek başına aradan geçen 1 yıl sonra yine Ankara yolcusuydu.

Ankara’da her gittiğimde kaldığım lale palas vardı. Sahibi hacı amca; sessiz, kimseye karışmayan, parayı çok söz konusu etmeyen, kendi dünyasında yaşayan bir kişiydi.1 Yıl sonra yanına gidecektim     onunda. Lale palasa ilk ayak attığımda hacı amca “ooo yürük neredesin be komutanım” dedi. Bende askeri okulda yaşadıklarımı ,oradan ayrılıp İstanbul’ da üniversite okuduğumu anlattım

Gece geç saatlerde varmıştım lale palas’a çıkıp bir yemek yiyeyim dedim ve yine 1 yıl önce hep gittiğim mekana varıp karnımı doyurmuştum. Sonra yemekten sonra yapılacak en güzel şeyi yapmıştım tiryakisi olmasam da gidip bir paket sigara aldım yaktım 1 tane ve lale palasa doğru yola çıktım..

Lale palasa ulusta heykelin hemen yanından kuytu bir sokaktan gidiliyordu. Sessiz sokağa elimde sigaramla daldım hem sigaramdan çekip hem de yıldızlara bakıp düşünüyordum. O sessizliği hafif titreyen bir ses bozdu “Abi bakar mısın 1 dal sigara verir misin”..

Bende tiryakisi olmadığım için hemen bitmesini istedim ve adama 5 dal sigara uzattım. Adam dediysem kendisi sokakta yaşayan bir garibandı. Adam yine titrek bir sesle ”Abi sen büyük adamsın be kimse bize sigara vermiyor  sen 5 tane uzattın” dedi ve sonra 2,5 saatlik koca bir sohbet başladı. Adam anlattıkça anlattı bende büyük bir zevkle dinledim.4-5 yıldır sokakta kaldığını, lisede okuduğu okulu soyduğu için atıldığını, anne ve babasının öldüğünü,1 abisinin cinayetten hapiste olduğunu en şanslı abisinin Hollanda’da hayatını yaşadığını büyük bir samimiyet ve hüzünle anlattı. Tabi anlatırken arada hep bana “abi sen büyük adamsın” diyordu..

Bir ara diğer arkadaşı ”sen açlık nedir bilir misin abi biz sabahtan beri açız” dedi. Kendi kendime böyle ortamı zor bulurum dedim ve koşarak ekmek arası bir şeyler yaptırıp ve yine 1 paket sigara  alıp döndüm. Hemen yediler yemeklerini ve sohbete devam ettik, öyle samimi ve koyu bir sohbet vardı ki sigara üstüne sigara yakıyorduk ve o günün hiç bitmesini istemiyordum,ama yorulmuştum ve saat gecenin 2 si olmuştu..

İstemesemde ayrılık vakti gelmişti adamı kenara çektim birkaç dal daha sigara verdim ve gideceğimi söyledim..Sessiz sokağa doğru tekrar sigaramı yakıp yürümeye başladım ama o titrek ses yine seslendi”Abi sen büyük adamsın,Allah razı olsun” dedi.içimi çekerek bende “eyvallah abi,eyvallah” dedim ve yürümeye devam ettim sonunda lale palasa gelmiştim

Odama geçtim yatağıma uzandım sigaramı yaktım ve tavanı izlemeye başladım..Tam 1 saat ağzımda sigarayla kafamdaki sorulara cevap aradım,kafamı karıştıran her şeyi düşüdüm ve en son “lan yürük sen hakketten büyük adamsın” dedim ve derin,uzun bir uykuya daldım

Yazar: Ahmet YÜRÜK

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir