Ceza Kanununda Yapılan Değişiklikler

Molotof

Yangın Çıkarıcılar” diye isimlendirilen havai fişek ve Molotof kokteyliler silah ve patlayıcı madde kapsamına alındı. Bu değişikliğe göre patlayıcı madde türleri, tehlikeli olabilecek ve genellikle eylemlerde kullanılan Molotof’a karşı kolluk kuvvetleri silah kullanma yetkilerini kullanabilecek.

Kaçak Giriş Yapanlar

Türkiye’ye çeşitli yollarla kaçak olarak gelen veya kaçak durumuna düşen kişiler sınır dışı edildiği halde tekrar belge almadan seyahat acenteliği ve rehberlik yapanlara idari para cezası uygulanacak. Önceki ceza; hapis cezasıydı.

Adli Sicil

Adli sicil temizlenmesine de değişiklikler yapıldı. Kişinin ölümü veya 80 yıl geçmesi üzerine sicil kaydı siliniyordu. Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararıyla yüz kızartıcı veya devlete karşı işlenen suçlara 15 yıl , diğer suçlara 5 yıl sonra silinmesi onaylandı. Suç ne olursa olsun 30 sene geçtikten sonra sicilin silineceği de karara bağlandı.

Bıçak Parası (Rüşvet)

İşleri hızlandırmak, icra memurunun görevini yapmasını hızlandırmak, tapu memurunun işleri hızlandırması vb. gibi görevi kötüye kullanarak bıçak parası diye tabir edilen konu yeni düzenleme ile rüşvet niteliği taşıyor. Yaptırımları daha önceki ceza kanuna göre ağırlaştırıldı. 1-3 yıl yerine 4-12 yıl hapis cezası söz konusu. Kendisini mecbur hissederek rüşvet verenlere “rüşvet verme” suçundan ceza verilmeyecek.

Adli Kontrol

Üst sınırı 3 yıl olan suçlarda uygulanan adli kontrol tedbirleri , üst sınırı 5 yıl olan suçlarda uygulanacak. Böylece bir çok suçta tutuklama yerine yurtdışı çıkış yasağı, belli aralıklarla imza verme gibi adli kontrol kararı verilecek.
Ön ödeme kapsamı genişletecek. Halen 3 ay olan ön ödeme üst sınırı 1 yıl olan suçlarda mağdurun zararının karşılanması ve belirlenen ödemenin yapılması halinde dava açılmayacak. Kamu görevlisinin ticaret yapması, yedi eminliğin kötüye kullanılması, usulsüz cenaze defni, sağlık personelinin suçu bildirmemesi gibi 1 yılın altında ceza verilen suçlar ön ödeme kapsamına alınmış oldu .Bu suçları işleyenler 100 TL’den 3 bin 600 TL ‘ye kadar verilecek para cezasını ödemeleri halinde davaları düşecek.

Ehliyetsiz Araç Kullanma

Savcıların alkollü veya ehliyetsiz araç kullananlara idari para ceza uygulaması yetkisi Kaymakamlık ve Valiliklere verildi.

Kaçak Elektrik

Kaçak elektrik kullanma nitelik hırsızlık yerine karşılıksız yararlanma suçuna dönüşecek.  Kullanılan kaçak elektriğin faiziyle geri ödenmesi takdirde ceza verilmeyecek. 5 yıl içinde aynı suç tekrarlanırsa 2-5 yıl hapis cezası uygulanacak. Petrol boru hatlarına zarar verme ve boru hatlarından yapılan hırsızlık 3-7 yıl hapis cezasından 5-12 yıl olarak değiştirilecek. Örgütlenerek suçun işlenmesi halinde 3-15 yıldan 7.5- 18 yıla çıkarılacak.

Mühür

Adli tıp kurumlarında muayene için kişilerin kollarına vurulan mühür tarih olacak. Bu gelişme ile Türkiye büyük bir ayıbından kurtulmuş olacak. Resmi gazetede yayınlandıktan sonra bu eski uygulamaya son verilecek.

Yazar: Murat

1982 doğumlu İnternet sistemleri ve yazılımı konularında uzman Uludağ üniversitesi mezunu Murat GÜLÇİÇEK Google+ Profili

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir