Merhaba Ben Depresif Modanna

Modadan falan zerre kadar anlamama rağmen sanırım saçlarımın renginden üzerime giydiklerimin cesaretinden ve Madonna’ya olan aşırı bağlılığımdan etrafımda ki kendini bilmezlerin bazılarının ( bi düşündüm de etrafımda da kendini bilen bir tek sayıda insan evladı yok) Modanna lakapını koymasıyla blog adımın ikinci kelimesi oluştu. Birincisi tamamen kendi halet-i ruhiyem ve manyaklığımdan kaynaklanıyor.

Ha yazdıklarımı henüz okuyan var mı yok. Olucak mı çok ta umurumda değil açıkcası. E ne diye açtın be insan evladı okutma derdinde değilsen kendine blog diyes soran olursa, kendi kendime konuşabilme lüksümü meşrulaştırmak için derim. Öteki türlü deli diyorlar. Delilik benim kesinlikle yadırgadığım, ayıpladığım veya küçük gördüğüm bir mertebe değil bilhassa şahsi kanaatimce içinde bulundukları dünyada akıllarını kullanarak kazandıklarının sadece umutsuzluk, hayalkırıklığı ve kayıplar olduğunu anlamış içerlerinde aşmış insan topluluğunun erişebildiği bir mertebe falan filan. Yeni yıla girmemizden yaklaşık beş gün öncesinde sahip olduğu 9-6’lık masabaşı işimi, cillop gibi plaza hayatımı, smart kartımı ve hatta şirket hattım ve blackberyy’imi aldığım radikal bir kararla müdürümün suratına fırlatarak… tamam tamam öyle olmadı efendi gibi istifa dilekçemi yazarak teslim ettim.

Üzerimden tonlarca yük kalktı. Bir kere artık nefret ettiğim sabah alarmlarından, yağmurlu havalarda sıcacık yorgandan çıkmak zorunluluğundan, yönetim katının stresinden ve en önemlisi pazar sendromundan kurtuldum. Kurtuldum da hesap etmediğim cebimde kalan son 200 TL’yi istifamın ilk haftasonunda ‘Alllaaaaah kurtuluşa be , içelim güzelleşelim’ modunda eğlenceye yatırdıktan sonra ki kısmıymış. He hani çalışırken ‘İşten ayrılmadan önce mutlaka en az 3 ay kendini iş bulamama ihtimalime karşı hazırladım en az 3 aylık birikimimi yaptım artı hiç borcum yok.’cu ablalardan da değilim.26 senelik ahir ömrümün hiç bir dönemini plan yaparak geçirmediğimden el el üstünde el şey üstünde kalakaldım. Pişman mıyım? Asla.

Şimdi lütfen objektif durum değerlendirmesi basit tartı yöntemi ile bakalım. Gençliğimin en güzel döneminde her sabah aynı asansöre binip aynı insanların suratı ile beraber 24 saatimin 9 saatini geçirip, aynı sıkıcı tempoda, aynı iş yükü ve stresiyle beraber nefret ettiğim bir güne uyanıp sadece ihtiyaçlarımı karşılayacak kadar para kazanırken Angela Merkel gibi giyinmemi bekleyen yöneticilerime aynı salak gülümseme ile her sabah günaydın demek mi? Yoksa beş parasız evde pineklemek mi? Bi yerde hata yapıyorum ama.. Neyse en azından sabahları insanlarla konuşmaktan ve hatta günaydın demekten nefret ederim ki ben en azından bu yönüyle bile işsizlik güzel. Yalnız bu pazartesi itibarı ile üçüncü işsiz haftama girmiş olmanın verdiği şaşkınlıkla evde annemle göz temasından elimden geldiğince kaçma durumundayım zira kadın her gün tek kelime söylenmeden 26 yaşında kazık kadar evladına ne zaman iş bulup montofon ineği gibi yatmaktan kurtulucaksın demiyo. Ama der gibi bakabilir bu yüzden göz temassızlığı şimdilik güvenli.Bu arada keyif aldığım para getirmeyen bişiler yapmayı deniyim dedim. 3 hafta içerisinde evdeki malzemelerle tam tamına 6 farklı çikolatalı brownie yapıp yiyerek tartılarda 1,5 kilo almış olduğunu görmek hiçte keyiflendirmedi. O zaman ben en iyisi rahmetli anneannemden öğrendiğim örgü olayına girip harikalar yaratayım zaten elim kesin yatkın en azından düz örmeyi biliyorum sevgilime bi atkı öreyim güzel olursa ticarete dökerim dedim. Düz örgü diye bişey yok gerizekalı o yaptığına haroşo mu haraşa mı ne (bak hala söyleyemiyorum) derler dediler. Ama yılmadım azmettim ördüm. Sonucunda boşluklardan ötürü asla ısıtamayacak olan şal şeklinde bebek battaniyesine benzeyen bişey çıktı gerisini sen düşün. yaşadığım iki hezimet beni sevdiğim hobi bulmam konusunda yıldırmadı, yıldırmadı da iyi bok yedi. Hayır hayatta şu başarısızlıklarımda gösterdiğim azim ve ısrarı faydalı bişeylerde gösterseydim eğer şuan buraya ekonomidir, paritelerdir, yatırımdır falan yazabilirdim belki. Neyse nerde kalmıştım. Yılmadım ve dedim ki ulan bu evde ki zavallı çiçeklere kimse bakmıyo ben en iyisi botanik işine gireyim önce evdekileri canlandırır arkasından işi ilerletirim. Saksısındaki toprağını değiştirdiğim ne kadar zavallı bitki varsa Hakkın rhametine kavuştu son kalan 3 taneyi de annem elimden rica minnet alınca botanik sevdam da bu şekilde son buldu.Şimdi beklemedeyim aklıma gelicek yeni mükemmel fikirlerimle genç girişimcilerden biri olduğum zaman bu satırlarımı okuyup elimde sıcak şarabımla ( bööööö) boğaz manzaralı terasımın kış bahçesinde Aliye Rona kahkahaları atıyor olacağı.

Yazar: DepresifModanna

1985 yılının mayıs ayında türk kadın profiline tepki olarak doğdum, gururluyum.

2 thoughts on “Merhaba Ben Depresif Modanna

  Mehmet Emre Baş

  (12 Ocak 2012 - 20:28)

  Önce 2. yazını okudum sonra 1. yazını okumaya karar verdim. Sondan başa doğru oldu ama 2. yazında senin değişik kişiliğinin farkına vardım diyebilirim. 🙂
  Samimi ve içten bir yazım tarzın var. Aslında seni anlayabiliyorum. Sevmediğin şeyleri yaparak para kazanmaktansa muhattap bile olmamayı tercih ediyorsun. Acaba şu neder bu neder muhabbetlerinden bıktın usandın. Benzer durumlar benim içinde geçerli. Bende bu konuda bir yazı yazayım da uzun uzun dile getirmiş olayım.

  DepresifModanna

  (13 Ocak 2012 - 14:02)

  evet mümkün. aslında sizin ilk yorumunuza verdiğim cevap hayatımın özeti trajikomik ama komedi tarafım daha ağır basıyo ve siz de mutlaka bu konuda yazmalısınız.
  Sevgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir