EA Sports – SimCity Çıkmazı

Amerika’da en kötü firma sıralamasında bir zamanlar birinci olarak seçilen EA firması ikinci kere aynı ünvanı almak üzere diyebiliriz.

Peter Moore EAElectronic Arts firması bir çok ünlü oyunuyla dünyada bilinen bir firma. Futbol oyunları, motor ve araba yarışları alanlarında çok gelişmiş olan firma dağıtıcılığını üstlendiği SimCity oyununun olumsuz etkileri ile tepki almaya devam ediyor. SimCity başlar başlamaz hatta bir türlü başlamayan oyun kullanıcıları yormuş belli ki. Oyun yüklemesi çok uzun süren ve yükleme esnasında kopmalar yaşanması kullanıcıları deliye çevirdi. Şirketi mail yağmuruna tutan ve negatif yorumlar yazan kullanıcılar EA firmasına ikinci şoku yaşatmak üzere.

Konu hakkında çözüm arayan EA ise, her yıl düzenlenen Amerika içerisindeki en kötü firma etkinliğinde yarı finale çıkmış bulunuyor. Geçtiğimiz yıl, Amerika’nın en kötü firması ödülünün sahibi olan EA ise konu hakkında bir şeyler yapması gerektiğini firmanın CEO’su Peter Moore tarafından kabul etti. EA her ne kadar kendisine yapılan bu aşağılayıcı ödülü bir gram takmıyor olsa bile Moore konu hakkında firmanın resmi bloğunda şunları yazdı; “Geçen zaman içerisinde bazı hatalar yaptığımızı kabul eden ilk yetkili benim. Sunucuların erkenden kapanması, oyunların bekleneni vermemesi, yeni fiyatlandırma politikası ve özellikle SimCity’nin çıkışında yaşananlar… Oyunculara bundan çok daha fazlasını vermemiz gerekiyor; bu, kendilerine en büyük borcumuz.”

Sorun, SimCity’nin çıkışı ile en üst düzeye ulaştı. Mart ayının 5’inde satışa çıkan oyun, direk olarak EA sunucularına bağlantı gerektiriyordu. Kısa sürede dolup taşan EA sunucuları bu yükü daha fazla kaldıramadı. Sorun yaşayan dijital download’ların ücretlerinin yeniden geri verilemeyeceği ile tavan yapan olay, oyunu satın alanların konu hakkına nasıl bir çözüm sunulacağını beklemeleri ile son buldu. Moor’un son yaptığı açıklamada ise 900,000’den fazla SimCity kullanıcısına bedava bir oyun kodu daha yollama fikri ortaya atıldıysa da sonucun ne kadar tatmin edici olduğu, firmanın en kötü firma ödülünü ikinci defa almasına ramak kalması ile açıklanabilir.
teknoloji

Yazar: Mehmet Emre Baş

Bloglamaya 2008 yılında başladım. Birşeyler paylaşmak ve bunların okunduğunu bilmek çok güzel bir duygu olduğu için yeni sitelerde de yazmaya başladım. Aksiyazar.com benim için farklı bir tarz olacak. Mehmet Emre Baş Google+ Profili

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir