Ejderha Dövmeli Kız

23.01.2012 tarihinde Sinema ve Tv kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

Ejderha Dövmeli Kız Milenyum Üçlemesi-1 Orijinal adıyla The Girl With The Dragon Tattoo en son izlediğim film. Filmlerle, kitaplarla yani kişisel yoruma çok açık zevklerle alakalı yazmam genelde ama açık konuşmalıyım ki hikâyeden ziyade karakter beni çok etkiledi. Sinema eleştirmeni değilim. Öyle manyaklar gibi her hafta 3-4 film izlemem. Şahsen tercihimi korku-gerilim temalı filmlerden kullanırım ama Ejderha Dövmeli Kız’ın fragmanını ilk izlediğimde bu filmi gerçekten görmek istediğime karar vermiştim zaten.

Bilmeyenler için Ejderha Dövmeli Kız Stieg Larsson‘un çok satan romanının David Fincher tarafından beyaz perdeye uyarlanmış hali. Kitabı ben okumadan filmi izlemeyi tercih ettim çünkü şu ana kadar izlediğim tüm uyarlamalar orijinal kitaptan iyi değildi. Başrollerde Rooney Mara (Ejderha Dövmeli Kız) ve Daniel Craig ( Gazeteci-Dedektif Mikael) rolünde. Daha önce İsveçli bir yönetmen tarafından beyaz perdeye uyarlanmış fakat beklenen ilgiyi görememiş olan film sanıyorum bu sefer Rooney Mara ve yönetmen David Fincher tarafından adete bir fenomene dönüşebilir. Filmi izlemeyenler için konusu sonu veya başı hakkında spoiler vermeyeceğim. Fakat kitabını okuyup filmi izleyen tanıdıklarım tarafından ne olursa olsun kitabın filmden çok daha iyi olduğu söyleniyor. Ejderha Dövmeli Kız’a yani Romanın ve filmin baş karakterine gelirsek kendi psikolojik sancılarını, geçmiş hesaplaşmalarını, travmalarını gerekse dünyayla arasına ördüğü o kalın duvarları David ve Rooney çok başarılı bir şekilde seyirciye yansıtmayı başarmışlar. Filmin 2 yerinde psikolojik olarak seyirciyi çok fazla rahatsız edebilecek sahneler mevcut.

Başrol karakteri performansıyla, yönetmende anlatımıyla kesinlikle yazarın istediği o rahatsızlık duygusunu verebilmiş bence. Benim açımdan tek kusur ikinci başrol Daniel Craig. Bekleneni verememiş alelade bir performanstı onunki. Bunun yanı sıra soundtrackları da gayet başarılı. Kitabın yazarının gerek kitabının en çok satanlara girmesini gerek beyaz perdede ki başarısını görmeye zamanı olmaması ise hikayenin en dramatik kısmı diyebilirim. Serinin ikinci filmi Ateşle Oynayan Kız‘ı ise sabırsızlıkla bekliyorum.

Ejderha Dövmeli Kız Fragmanı

Yazar Hakkında

Yazar : DepresifModanna

Yazar Hakkında : 1985 yılının mayıs ayında türk kadın profiline tepki olarak doğdum, gururluyum.

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Üç Artı Bir Tv
 • Twitter@aksiyazar

 • FriendFeed@aksiyazar

 • instagram@aksiyazar

 • Son Yapılan Yorumlar

  Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli için beşevler çilingir diyorki;

  topuklu ayakkabı giyemiyorum ...nasıl giyebilirim

  Contorium Bilmecesi için Burak diyorki;

  Mondros değil Honduras

  Türkçe'nin Zenginliği için ege diyorki;

  İngilizcedeki son ek sayisi 678 Turkcedeki 100 İngilizcedeki on ek sayisi 1000in ustunde Turkcede yok Perfect zamanlarinin turkce karsiligi y