Ekonomi Üzerine

Küresel ekonomide çarkları döndüren Çin her sene %10’a yakın büyüme sağlamaktadır. Güçlü bir ülke. Nüfusuyla ve diğer katalizörleriyle Dünya ekonomisi her gün krizlerle uğraşıyor.

Mortgage kredilerinin ana nedenini oluşturan kriz dünyanın en güçlü ülkesi ABD’de başladı. Çin ve ABD gelecek zamanlarda dünyayı ayakta tutacak iki ülke olacak ekonomi kategorisinde diyebilirim. Yüksek cari açık ABD’de çok. Fakat ABD’ye etkisi olan birşey diğer ülkelerde de hissediliyor. Devlet krizden kurtulma çalışmalarını sürdürüyor. Amerika’nın ekonomistleri madem ödül alıyorlar bunun için çalışmalılar.

Dünya ekonomisini krizden kurtarmaya ilk önce kendi ülkelerden başlayarak dünyaya çözüm önerilerini sunmak. İşsizlik dünya ekonomisinin baş sorunu. Azalan kaynaklarda fiyat pahalılığına gidiliyor. Petrol fiyatları karar vericiler tarafından yüksek tutuluyor. Ülkemizi bu kriz yakından geçti. Fakat bizde cari açık olacağı söyleniyor. Dış ticaret rakamları birbirini karşılamıyor. Yüksek dış ticaret açığı enflasyon rakamlarının yüksek gelmesi denetimin arttırılacağını gösteriyor. ABD, ÇİN, HİNDİSTAN, TÜRKİYE, ALMANYA, BREZİLYA vs. Bu ülkelerin ortak özelliği hem nüfusları yüksek yani işgücü potansiyeli yüksek hem de dünyanın gelişmiş 20 ülkesi arasındalar. Bu ülkeler ileride dünya ekonomisinin kaldıraçları olacaklardır. Yunanistan,İzlanda gibi ülkeler kriz dolayısıyla yakınlarındaki ülkeleri engelliyor. Potansiyel bizimde içinde olduğumuz ülkelerde. Çünkü ülkemiz finansal alanda sağlam yönetiliyor. Dış ülkelerden gelen sermaye ekonomimize can kattı. Böyle de devam eder umarım.

Yazar: akolabiye

1 thought on “Ekonomi Üzerine

    İbrahim Topçu

    (08 Haziran 2011 - 12:10)

    Amerika’daki kriz esnasında Türkiye ekonomosinin iyi yönetildiğine inanıyorum, teğet geçti, RTE’nin deyişiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir