Ekonomi Üzerine

08.06.2011 tarihinde Genel kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 1 Yorum Yapılmış.

Küresel ekonomide çarkları döndüren Çin her sene %10’a yakın büyüme sağlamaktadır. Güçlü bir ülke. Nüfusuyla ve diğer katalizörleriyle Dünya ekonomisi her gün krizlerle uğraşıyor.

Mortgage kredilerinin ana nedenini oluşturan kriz dünyanın en güçlü ülkesi ABD’de başladı. Çin ve ABD gelecek zamanlarda dünyayı ayakta tutacak iki ülke olacak ekonomi kategorisinde diyebilirim. Yüksek cari açık ABD’de çok. Fakat ABD’ye etkisi olan birşey diğer ülkelerde de hissediliyor. Devlet krizden kurtulma çalışmalarını sürdürüyor. Amerika’nın ekonomistleri madem ödül alıyorlar bunun için çalışmalılar.

Dünya ekonomisini krizden kurtarmaya ilk önce kendi ülkelerden başlayarak dünyaya çözüm önerilerini sunmak. İşsizlik dünya ekonomisinin baş sorunu. Azalan kaynaklarda fiyat pahalılığına gidiliyor. Petrol fiyatları karar vericiler tarafından yüksek tutuluyor. Ülkemizi bu kriz yakından geçti. Fakat bizde cari açık olacağı söyleniyor. Dış ticaret rakamları birbirini karşılamıyor. Yüksek dış ticaret açığı enflasyon rakamlarının yüksek gelmesi denetimin arttırılacağını gösteriyor. ABD, ÇİN, HİNDİSTAN, TÜRKİYE, ALMANYA, BREZİLYA vs. Bu ülkelerin ortak özelliği hem nüfusları yüksek yani işgücü potansiyeli yüksek hem de dünyanın gelişmiş 20 ülkesi arasındalar. Bu ülkeler ileride dünya ekonomisinin kaldıraçları olacaklardır. Yunanistan,İzlanda gibi ülkeler kriz dolayısıyla yakınlarındaki ülkeleri engelliyor. Potansiyel bizimde içinde olduğumuz ülkelerde. Çünkü ülkemiz finansal alanda sağlam yönetiliyor. Dış ülkelerden gelen sermaye ekonomimize can kattı. Böyle de devam eder umarım.

İlgili Terimler : ,
Yazar Hakkında

Yazar : akolabiye

Yazar Hakkında :

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

İbrahim Topçu
08 Haziran 2011 - 12:10

Amerika’daki kriz esnasında Türkiye ekonomosinin iyi yönetildiğine inanıyorum, teğet geçti, RTE’nin deyişiyle…

Üç Artı Bir Tv
 • Twitter@aksiyazar

 • FriendFeed@aksiyazar

 • instagram@aksiyazar

 • Son Yapılan Yorumlar

  Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli için beşevler çilingir diyorki;

  topuklu ayakkabı giyemiyorum ...nasıl giyebilirim

  Contorium Bilmecesi için Burak diyorki;

  Mondros değil Honduras

  Türkçe'nin Zenginliği için ege diyorki;

  İngilizcedeki son ek sayisi 678 Turkcedeki 100 İngilizcedeki on ek sayisi 1000in ustunde Turkcede yok Perfect zamanlarinin turkce karsiligi y