Eyvah Arabama Yine Kuş …

Güzel bir sabah, uyanmışsınız kendinizi çok dinamik ve enerjik hissediyorsunuz. Aracınızın yanına geldiğinizde gördüğünüz manzara berbat. Sanki bu şehirde ne kadar kuş varsa benim arabama pislemiş. Bir önceki arabamızda arabayı park ettiğim yer ağaçlık bir yerdi. Park ettiğim yerde arabanın bagajı ağacın altında kalıyordu. Belli bir gün geçtikten sonra arabanın arka bagaj kısmında renginin solduğunu gördüm. Sonradan öğrendim ki kuş pisliği asidik bir yapıdaymış.
kuş pisliği araçlarGüneş ışınlarının da etkiyle boya üzerindeki verniksi yapıyı tahrip edip boyada kalıcı izler veya tahrişler bırakabiliyormuş. Bir arkadaşımın arabası vardı devamlı park halindeydi. Eski bir araba ve kullanılmıyor. Arkadaşıma dedim sizin bu araba artık çürüyecek satın artık şunu. Doğru söylüyorsun deyip hadi arabanın yanına gidelim dedi. Arabanın yanına vardık, araba kuş pisliğinden gözükmüyor. Oradan araba ile ayrılıp araba yıkamacıya gittik. Özellikle dikkat ederek incelediğimde kuş pisliklerinin olduğu yerler çok fazla tahrip olmuş bazı yerleri de çatlamıştı.

Oto kuaförü diye tabir edilen yerlerde kuş pisliklerinden korunmak için özel cilalar satılıyor. Tabi ki de korunma yolları olarak garajda veya ağaç altında bırakmamak mantıklı hareketler.

Yapılan bir araştırmada aracın ağaç altında park halinde olması durumu pek etkilemiyormuş. Bristol üniversitesinin yaptığı araştırmada 1700 otomobil üzerindeki kuş pislikleri incelenmiş. Araştırmaların sonunda en çok beyaz renkli araçlarda pislik olduğu en az ise siyah renkli araçlarda pislik olduğu saptanmış. 😀

Kuşların ağaçlara konduğundan dolayı heybetli geniş bir ağacın altına 2 tane renkleri siyah ve beyaz olan çöp tenekesi yerleştirilmiş. Belli bir süre sonra siyah olan da 3 tane pislik var iken beyaz çöp tenekesinde 15 tane pislik saptanmış.

Varılan kanı kuşların renklere göre tepki göstermesi olarak belirlenmiş. Saldırı ve savunma mekanizmaları tamamen renklere göre çalışıyormuş. Kuşların mor ötesi renkleri bile gördükleri, kuşların kusması veya pislemesi ise beyaz renkli yırtıcı hayvanlara karşı bir savunma mekanizması olarak kullandıkları ortaya çıkmıştır.

Otomobil alırken galiba bir daha kine siyah renkli bir araç seçmeliyim. Acaba diyorum siyah renkli araçların fiyatları diğer renklerden faklı olmasının nedeni bu mu ? Kuş pislediği zaman hemen bilet al, kısmetin açıldı gibi bir söylem vardır. Türkiye’de yapılan bir araştırmada şöyledir en çok kuşların pislediği ilimiz çorum. 🙂 Hatta Çorum plakalı araçlar diğer illerde pek satılmaz. Bu arada Çorum’dan milli piyango büyük ikramiyeyi kazanana rastlamadım. …. 🙁

Yazar: Murat

1982 doğumlu İnternet sistemleri ve yazılımı konularında uzman Uludağ üniversitesi mezunu Murat GÜLÇİÇEK Google+ Profili

1 thought on “Eyvah Arabama Yine Kuş …

    Mehmet Emre Baş

    (28 Mayıs 2011 - 22:55)

    Senin arkadaş da inadına ağacın altına koymasın bir zahmet 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir