Google Reader’a Alternatif Feedly !

Google geçtiğimiz günlerde Youtube kanalı üzerinden canlı olarak izleyebildiğimiz bir toplantı gerçekleştirdi. Bir çok projenin habercisi olan bu toplantıda dijital pazarlamanın esaslarına dayanan teknolojik tüketim araçlarından bahsedildi.

Google’ın hayata geçirip kapatmak zorunda kaldığı bir çok uygulamadan haberdarız. 1 Temmuz 2013 tarihinde Google Reader kapatılacak. Reader’ın yanı sıra Google Maker, Cloud Connect, Google Voice App, CalDav API uygulamalarıda aynı tarihte kullanıcılarına veda edecek. Bu uygulamaları kullanılan kişiler alternatiflerine yönelmeleri gerekmektedir. Kapatılma nedeni tıpkı Live Messenger’da olduğu gibi kullanıcının azalması.

google-reader-closed

Dünyada sosyal medyanın güçlenmesi bloglamanın önemini ortaya çıkarmıştı. Google Reader blog içeriğini steril halde koruyan bir uygulama olması ile çok fazla kullanıcıya ulaşmıştı. Sosyal medyanın blogları hızlı tüketmek istemesi, başka bir söylenimle hızlı bilgi tüketip anlık paylaşmak istemesi RSS kaynağının sonu oldu diyebiliriz.

Blogların popüleritesinin artmaya devam etmesi Google Reader’ı ayakta tutması için büyük bir neden aslında. Sanırım Google yetkilileri için bu ayakta kalma süresi bir kaç sene olduğu için resmi blog sayfalarında Reader’ın kapatılacağı haberini paylaştılar.

Reader uygulamasının kapanmasında en büyük rol, kullanıcı sayısının düşmesi olarak belirlense de mikro blog servislerinin artması uzun soluklu blogları etkilemiş ve Reader’ın mezarını hazırlamıştır. Mikro blogların başında şüphesiz Twitter geliyor. Twitter bana kalırsa Türkiye’de hatırı sayılır yerde olan sözlük sitelerinin mantığı ile aynı işliyor. Sözlük sitelerinin veri giriş ve paylaşımları Twitter’dan farksız durumda. Güncel ve sosyal içerik girmenin en eleştirel platformu olan sözlük siteleri Twitter’ın gölgesinde kalabilir.

Sizde RSS kaynağının hayatta kalması gerektiğini düşünüyorsanız Twitter #savereader hashtagi üzerinden görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.


Google Reader kapatılma nedenlerinden biri de sanırım Google + sosyal ağın istenilen boyuta gelmesi diye düşünüyorum. Google hizmetleri iç içe aktarılabildiği için aralarında entegresi kolay bu yüzden Google Reader’ın satılamayacağını ve kapatılacağını düşünüyorum.

İnternet sitelerinin zengin güncel içeriğinin özetini çıkarıp bir doğru noktadan okuyucusuna buluşturan web teknolojisi olan RSS’nin alternatifi hangi program olacak diye soracak olursanız cevap Feedly. Google Reader’ın kapatılma tarihi yaklaştıkça Feedly kullanıcı sayısının hızla artması en büyük alternatif olduğunu gösteriyor.

Google Reader’a alternatif RSS okuyucularından bahsedecek olursak ;

* Feedly
Tarayıcınıza eklenti olarak ücretsiz temin edebileceğiniz bir uygulama. Ayrıca IOS ve Android hizmetleride mevcut. Google Reader’ın yerine geçecek en güçlü okuyucu olarak 1. sıradan yerini koruyor. Feedly, Reader’a göre daha basit ve anlaşılır olmasının yanında içeriklerinizi beğenilerinize düzenleyebildiğiniz bir uygulama.

* NewsBlur
Google Reader’a benzerliği ile bilinen uygulama Feedly uygulamasına göre daha yavaş olan bir servis. Ücretsiz olarak temin edilebilen uygulamanın mobil hizmetleri de mevcut. NewsBlur gerçek zamanlı olarak farklı internet web siteleri üzerinden yayın akışını takip etmeye olanak sağlıyor.

* FeedReader
Ücretsiz olarak hizmet veren okuyucu basit bir kullanıma sahip. Takip etmek istediğiniz web sitelerini belirleyip haber akışı takipi yapabilirsiniz.

Netvibes ve Pulse diğer RSS okuyucu servisleri. Diğerleri gibi aynı formatta çalışıyor ve ücretsiz.

rss okuyucu

RSS Kaynağınızı Nasıl Alacaksınız ?

Google Reader bağlantılarınızı toplu olarak masaüstüne aktarabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip ederek RSS kayıtlarını alıp kullanmak istediğiniz okuyucuya taşıyabilirsiniz.

1. Google Reader uygulamasından ” Reader Ayarları” sekmesini tıklayın.
2. ” İç aktar/Dışa aktar ” sekmesinden ” verilerinizi Takeout aracılığıyla indirin ” seçeneğine gidin.
3. Bu işlem biraz zaman alacağından sıkıştırma işlemi bitene kadar bekleyin !
4. Masaüstüne .zip dosyası olarak indirin.
5. Zip arşivinde bulunan .xml dosyasını yeni RSS okuyucunuza aktarın ve kullanmaya başlayın.

Yazar: Murat

1982 doğumlu İnternet sistemleri ve yazılımı konularında uzman Uludağ üniversitesi mezunu Murat GÜLÇİÇEK Google+ Profili

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir