Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Hayatımızda en önemli yere sahip olan ayakkabılar ile ilgili çalışmamızı sizinle paylaşmak istiyoruz. Bu yazımızda ; Ayakkabı nasıl seçilmeli ? , Ayakkabı alırken dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir ? , Ayakkabı seçiminde en çok yapılan hatalar nelerdir ? , Ayakkabı ayakta şekil bozukluğu yapar mı ? , İdeal bir ayakkabı nasıl olmalı ? , Kaliteli ayakkabı nasıl anlaşılır ? gibi sorulara yanıt arayacağız.

kaliteliayakkabimodelleri

Ayakkabı günümüzde ihtiyaç olmakla beraber aksesuar olarak insanlar tarafından çeşitlilik aranarak seçilmektedir. Ayakkabı sektörü çok çeşitlendi ve müşterilerine daha marjinal ürünler sunmak için sürekli yapılanma ve değişikliğe giden onlarca firma mevcut. Ayakkabı alırken insanlarımızda bazı farklı düşünceler mevcut. Bu düşünceleri şöyle sıralayabiliriz. Çok pahalı bir ayakkabı alacağıma modeli güzel 4-5 tane ayakkabı alırım ve kullanma süresi aynı olur. Buradaki düşünce kaliteli bir ayakkabının iki sene kullanılabileceği varsayılırsa kaliteli ayakkabı fiyatına alınan 4-5 ayakkabıların hepsinin 2 senede ömrünün yitirmesi ve aynı kapıya çıkmasına yorulabilir. Farklı bir düşünce de şu şekildedir. Bir ayakkabı fiyatına birkaç ayakkabı alıp çeşitlilik sağlamak ve bir ayakkabıyı fazla yormadan sürekli değişik ayakkabılar giyerek ayak sağlığını korumak farklı bir bakış açısı ile ayak kokusuna önlem almaktır. Bu sayede her gün aynı ayakkabı giyilmemiş olur ve koku yapan ayakkabı belli bir süre giyilmediği için dinlenmiş ve havalanmış olur.

bayanayakkabisecenekleri

Ayakkabı dünyası çok çeşitlendi diyebiliriz. Mevsimlere göre ayrı, spor kıyafet veya spor etkinliklerinde kullanılan ayakkabılar ayrı, iş ayakkabıları ayrı, mevsimi dışında giyilen çizme ve bot ayrı, kundura ve kibar görünümlü süet tarzı ayakkabılar ayrı olarak kendi içinde de çeşitlendi. Ayrı bir konu var ki hakkında günlerce yazı yazılabilir. Bir marka bir model çıkarıyor ve peşinden giden binlerce insan. Bahsi geçen ayakkabıyı sanırım anladınız.

Ugg adı verilen ayakkabı tamamen gündemi modayı takip etmek isteyen kişilerin tercih ettiği bir ürün ve benim düşüncem tamamen boş bir ayakkabı.

 • ideal ayakkabıyı nasıl seçmeliyiz ?  ayakkabisosyal

* Ayağınızı iyi tanıyın ve ayakkabı seçerken ayaklarımızı 3 boyutlu olarak düşünün !
* Ayağınıza ayakkabı tam oturmalı, sadece ayakkabı numaranızın tutması size yardımcı olmaz !
* Ayak bileğinizin rahat hareket etmesi ve ağrı yapmamasına dikkat edin. Burada yapılan yanlışlardan biri beğendiğiniz ayakkabıyı almak istemeniz ve zamanla ayakkabının esneyeceğini düşünmeniz.
* Ayağı taraklı olan kişiler ayak kalıbına uygun ayakkabılar seçmeli, ayağı ince yapılı olanlar ince ayakkabı seçmelidir.
* Ayakkabı ayağınıza yapışmalı ama rahatsızlık vermemesi önemli konu. Ayağınızın doğru noktalarında esneyen ve tabanı kuvvetli yani size enerji veren bir ayakkabı olmalı.
* Deri ayakkabılar tercih etmeye özen gösterin. Gözenekli yapısı sayesinde ayağını terletmez ve ayağınızın hava almamasından kaynaklı rahatsızlıklar ortaya çıkmaz.
* Ayakkabı tabanı geniş olmalı, yolda yürüyüş esnasında burkulma ve konforsuz yürüyüş sağlamamalı.
* Ayakkabıyı ayağınızda hissetmeyecek kadar rahat ve hafif olması önemli. Sert deri ve benzerlerinden yapılan ürünler ayağınıza rahatsızlık verecektir.

Unutmayın şıklık ile moda aynı şeyler değildir. Moda ayakkabı modası geçene kadar şıktır. Kaliteli ve şık bir ayakkabı göründüğünüz tüm fotoğraflarda şıktır. Aradan 10 sene geçmesine rağmen.

 • Ayakkabı şekil bozukluğu yapar mı ?  ayakkabimodelleri

Günümüzde ayakkabıların hemen hemen hepsi ayağımızda şekil bozukluğu yapar. Bu durumu önlemek için sadece tavsiyelere uyularak şekil bozukluğunu en aza indirmek mümkün.
* Ucu sivri ve dar kesim ayakkabılar zamanla şekil bozukluğu yapar. Parmak bozukluğuna neden olur.
* Yüksek topuklu ayakkabılar bünyenizin yükünü ayak tarak kemiklerinize verdiği için sinirleriniz ezilebilir ayak bileğinizi çok yorar. Ayak ve parmak şekil bozukluğu yaptığı gibi bel ağrısına da dönüşebilir.
* Tamamen topuksuz olan ayakkabılar ayak yapınızın tersine hareket ettiği için zararlıdır. Çok az da olsa erkek/bayan ayakkabılarında topuk olması gereklidir.
* Ayakkabı numarasının büyük olması ayakta yaralar ve nasır olmasına neden olur ve zamanla nasırlı bölgeler tarafından yürümek istemediğiniz için ayak şekil bozukluğuna neden olur.
* Sert rugan veya deri ayakkabılar zaman içerisinde yumuşama ve esneme yapmayacağı için yürüyüşünüzü bozar, uzun süreli yürüyüş bozukluğu ayak şekil bozukluğuna neden olur.

 • Ayakkabı sonradan açılma yapar mı ? ayakkabifacebook

Ayakkabı sonradan açılma yapması ürün kalitesi ile alakalıdır. Çok sert deri  ve sert rugan olması açılmayı zorlaştırabilir. İnce deriler ve süet ayakkabılar yarım numara kadar açılma mutlaka yapacaktır. Çok beğendiğimiz ayakkabıyı numarası yok diye bir numara küçüğü olanını alırız ileride açılır diye. Bu davranış tamamen yanlıştır. Ayakkabı kesinlikle boydan uzama yapmaz. Ayak şeklinize göre enine bir genişleme olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken durum ayakkabı ön tarafından sıkma yapıyor ise asla geçmeyecek bir sorun olarak devam edecektir.

 • kadinayakkabimodeliTopuklu ayakkabı rahat olabilir mi ? 

Rahat bir topuklu ayakkabı seçmek için dikkat etmeniz gereken hususları şöyle sıralayabiliriz.
* Topuk boyu 7 ile 10 punto aralığında olmalı bu da 4.5 ile 7 cm arasında değişmektedir.
* Topuk boyu yükseldikçe topuk kalınlığının inceleşmesi gerekmektedir.
* Çok sivri topuklar dengede durmayı zorlaştıracağı için tercih edilmemelidir.
* topuk boy ile inceliğinin orantılı olması vücut duruşu ve vücut sağlığını korur.

 • Ayaklarınız taraklı ise nasıl ayakkabılar almalısınız ?

Ayağı taraklı olan kişiler ayakkabının en geniş bölümü olan yerin rahat ve geniş olmasına dikkat etmelidir. Sivri burunlu ayakkabılardan uzak durmak gerekir. Ayak uyumunun bozulmasına sebep verir ve ameliyat olma sürecine kadar ilerleyebilir. Topuklu ayakkabı giyen taraklı ayak yapısına sahip kişiler mino bölgesinin geniş olmasına dikkat etmelidir. Topuklu ayakkabılarda vücut yükü mino bölgesine bineceği için genişliği önemlidir. Erkek taraklı ayaklar için mino bölgesinin geniş olması yeterli olacaktır.

 • Ayakkabının tabanı nasıl olmalı ?  ayakkabitwitter

Kösele ayakkabılar piyasalarda var gibi görünse de günümüzde artık kullanılmıyor. Kösele yapısına benzer farklı ürünler kullanılmaktadır. Kösele tarzı tabanlar tercih edilmeli. Tek dezavantajı kış aylarında ayakkabının soğuk geçirmesidir. Bunu önlemenin yolu kauçuk ile tabanı kaplatmaktır. Aynı zamanda kış aylarında ayakkabının kaymasını önlemiş oluruz.

 • Kaliteli bir ayakkabı nasıl anlaşılır ? 

Ayakkabının kaliteli olması demek içinin ve dışının tamamen deri olması demektir. Ayakkabı nefes almış olacaktır, aynı zamanda ayağınız terleme yapmayacak istenmeyen ayak kokuları oluşmayacaktır. Deri doğal olduğu için ter atımını gözenekli yapısı sayesinde rahat yapar . Deri kalitesi çeşitliği de önemli bir konu tabi ki. Dana ve oğlak derisi tercih edilebilir. Dikiş işçiliği ve esnekliğini kontrol ederek kalitesine not verebilirsiniz. Ayakkabı iç tabanındaki koruyucu parçanın kalitesini de kontrol edin. Kaliteli ayakkabı az çok kendini de belli eder görsel olarak bunun farkına da varabilirsiniz.

 • Eskimiş ayakkabılarınızı atmak yerine değişik tasarımlar yaparak ayakkabınıza hayat verebilirsiniz. Eskimiş ayakkabınız üzerinde yapacağınız değişiklere eskidiği yani elden çıkardığınız için rahatça boyayabilir, kesebilir veya işlemeler yapabilirsiniz. Güzel çalışmaların olduğu 10marifet.org sitesine uğrayarak ayakkabı üzerinde yapılan değişiklikler ile nasıl ayakkabının kurtarılabildiğine dikkat çekebilirsiniz. 

Hazır ayakkabılar üzerinde oynamalar yaparak yeni tasarımlarda yapabilirsiniz veya o riski almak istemiyorsanız bu işi profesyonel yapan kişilere ücretli yaptırabilirsiniz. Aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye edebilirim.

Ayakkabıya süsleme yaparak görünümünü değiştirin.

Ayakkabıya farklı tasarım yaparak enerjinizi gösterin.

Sizde tasarımlarınızı ve ilgi çekecek fikirlerinizi yorum yazarak bizim ile paylaşabilirsiniz. 

Yazar: Murat

1982 doğumlu İnternet sistemleri ve yazılımı konularında uzman Uludağ üniversitesi mezunu Murat GÜLÇİÇEK Google+ Profili

2 thoughts on “Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

  qwert

  (22 Kasım 2015 - 19:43)

  Ayaklarım tarakl
  O 40 numara giyiyorum harley devidson çizme alsa
  Sam ama deri değil çok yayilirmi
  m

  beşevler çilingir

  (28 Kasım 2016 - 16:32)

  topuklu ayakkabı giyemiyorum …nasıl giyebilirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir