İnternet Bankacılığını Kullanırken Dikkat Edin !

internetguvenligiİnternet bankacılığı ülkemizde kullanımını artırıyor. Beraberinde bir dizi güvenlik zaaflarının giderilmesi konusunda yapılanmalar ve güncellemeler yapılıyor. Sahte internet siteleri ve kısa mesaj yoluyla banka tarafından gönderilen şifreler ne kadar güvenilir ?

Bir çiftin banka hesabından 30 bin TL çalınması internet bankacılığının güvenliği hakkında tedirginlikler oluşturdu. Güvenlik sistemlerinden kaynaklanan problemler mi yoksa kullanıcıların dikkatsizliğinden mi kaynaklanıyor bu durumlar.

İnternet güvenlik uzmanları kullanıcıları internette daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Yazılım ve donanım üzerinde çalışmalar yapan uzmanların görüşü kullanıcı hataları yüzünden hesaplar başkalarının eline geçebiliyor. Güvenlik şifrenizi girerken mutlaka ekran klavyesi kullanılması öneriliyor.

Ekran Klavyesi Nedir ? 

ekranklavyesi

Ekran klavyesi ile normal klavyenizdeki tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz. Tek farkı mouse kullanarak kullanacak olmanız. Ekran klavyesine bir kaç farklı şekilde bilgisayarınızdan ulaşabilirsiniz.
Windows başlat tuşuna bastıktan sonra arama kutusuna ekran klavyesi yazarak bulabilirsiniz.
Ekran klavyesine kısa tuş ile ulaşmanız da mümkün. Ayrıca bu kısa komut ile açılan pencerelerinizi kapatmanıza veya online oyun oynuyorsanız oyunu kapatmanıza gerek kalmadan ulaşabiliyorsunuz.
Ekran klavyesi kısa ulaşım : Windows tuşu+ U tuşuna basarak çıkacak ekranda Ekran Klavyesini Başlat seçeneğini seçin.

Uzun emek ve üstün güvenlik sistemleri ile korunan banka hesaplarının çok basit yollarla çalınmasına değinen uzmanlar kullanıcıların internet güvenliği hakkında bilinçli olmalarına dikkat çekiyor.

Sahte oluşturulan web sitelerine de dikkat etmek gerekiyor. Kendilerini banka yetkilisi veya emniyet mensubu olarak gösteren siteler veya kısa mesajlara itibar etmemek gerekiyor. Emniyet bu konuda çok fazla duyuru ve ikaz yapmaktadır. Hiç bir emniyet ve adalet görevlisi sizi telefonla arayıp şifrelerinizi istemez şeklinde.

Çok sıklıkla televizyon haberlerinde gördüğümüz dolandırılık haberleri aslında kullanıcıların ne kadar basit oyunlarla dolandırıldığını gösteriyor. Bir telefon görüşmesi şu şekildedir ;
İyi günler x polis karakolundan arıyorum. Konuşma esnasında polis telsiz sesi verilerek olaya inandırıcılık katılmış. Banka hesaplarınız terör örgütünün eline geçtiği için ve yaptıkları işlemleri takip etmek için banka bilgilerinizi acil bize vermeniz gerekiyor.

Sahte açılan web sitelerinden kişilere gönderilen doğalgaz, su, elektrik, telefon, internet, kredi kartı borcu ödemelerine dair mailler. Bu durumda yapmanız gereken mail adresinin kaynağına bakmanız. Size ttnet faturanız hakkında bilgi veren bir mail gelmiş ise gelen adresin bilgi@ttnet.com.tr veya fatura@ttnet.com.tr şeklinde olmalıdır. fatura@ttneti.com.tr şeklinde bir mail adresi faturanızı ödemeniz isteniyorsa ttneti < orjinal site olmayacağı için itibar etmeyiniz. Sosyal sorumluluk kapsamında bir başkasının dolandırılmaması için http://www.ihbarweb.org.tr adresinden site adı veya mail hakkında ihbarda bulunun.

Faturalarınızı kontrol edip sizden ödemeniz istenen tutarı karşılaştırın. Kredi kartı şifrelerinizi sık sık değiştirin. Güvenlik şifrelerinizi kimse ile paylaşmayın. Unutmayın şifrelerinizi sizden başkası sizin gibi koruyamayacaktır.

Tanımadığınız kişilerden gelen telefon görüşmelerine en basit bilgilerinizi bile vermeyin ve sorulan sorulara asla cevap vermeyin. Çok ustaca yapılan bir telefon görüşmesinden bahsedicek olursak.

Dolandırıcı : Merhaba Adem abi ile görüşebilir miyim ?
Kurban :  Öyle biri yok yanlış aradınız sanırım.
Dolandırıcı : Doğru aradım siz oğlu değil misiniz ?
Kurban : Yok babamın adı Selim.  <<  Bu tür oyunlara kanmayın !

Son olarak mobil telefonlarınız ile yaptığınız harcamaları takip edin. İnternet güvenliği tüm dünyada tartışılan bir konu. Mobil telefon ile alışveriş henüz yeni yaygınlaşan bir durum. İnternet güvenliğinden daha zayıf olduğunu söyleyebilirim. Mümkün mertebede telefon ile alışveriş yapmamaya özen gösterin.

Yazar: Murat

1982 doğumlu İnternet sistemleri ve yazılımı konularında uzman Uludağ üniversitesi mezunu Murat GÜLÇİÇEK Google+ Profili

1 thought on “İnternet Bankacılığını Kullanırken Dikkat Edin !

    dursun

    (27 Nisan 2013 - 16:34)

    internet üzerinden alıveriş yapmaya başladık hatta iddaa oynayan biri olarak banka üzerinden bahis sitesine para yatırıp her şeyimi internet üzerinden yapar oldum. Bu tarz hizmetler çok iyi ama internet güvenliğimiz tehlikede mi tam kestiremiyorum. Yazınızı okudum ekran klavyesi kullanarak güvenliğimi kendim korumam gerektiğimi sizlerden öğrendim teekkür ederim ..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir