Marka Değeri Sıralaması Birincisi Coca-Cola

08.12.2011 tarihinde Genel kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 0 Yorum Yapılmış.

BusinessWeek/Interbrand’in her yıl hazırladığı “100 Best Global Brands ” listesinde Coca-Cola , bu yıl da birinciliği kimseye kaptırmadı. Coca-Cola’yı, Microsoft, IBM, GE, Nokia,Toyoto, Intel, McDonald’s ,Disney ve Mercedes-Benz izledi. Google’ın 20, GE’nin 4, Apple’ın 33 ve Starbucks’ın 88’inci sıraya yerleştiği listede, Louis Vuitton, Chanel, Cartier gibi lüksle özdeşmiş markalar da değerlerini artıranlar arasındaydı.

Marka değeri düşenler arasında önemli isimler vardı. Ford yüzde 19, Gap yüzde 15, Kodak yüzde 12,Pizza Hut ve Motorola yüzde 9, Dell yüzde 6 oranında değer yitirdi.

MARKA DEĞERİNİ NASIL ARTIRDILAR?
Bu yıl büyük bir başarı ile 5’inci sıraya yükselen Nokia, marka değerini yüzde 12 artırdı. Apple ve Blackberry başta olmak üzere akıllı telefon pazarında öne çıkan markalar karşısında gerileyen Nokia, son dönemde önemli bir strateji uygulayarak değişikliğe gitti. Gelişmekte olan ülkeler ile ürettiği ucuz ve düşük teknoloji ürünlerle Pazar payını büyütmenin yanı sıra akıllı telefonlarla ABD ve Avrupa’lı tüketiciler arasındaki tercih edilme oranını da artırdı.

Nintendo, Wii’yle başlattığı yükselişini sürdürdü. 30 milyon dolarlık oyun endüstrinin kurallarını sarsan Nintendo, 9.3 milyon Wii satışıyla, marka değerini yüzde 18 oranında artırdı. Yıllık karı 2 milyar doları aşan kuruluş, listede 7 basamak yükselerek, dünyanın en değerli 44’üncü markasına haline geldi.

Audi yeni çıkardığı modelleriyle beğeni topladı. Küresel satışlarını yüzde 9,8 , marka değerini yüzde 17 artıran kuruluş listede 6 basamak yükseldi.

HP CEO’su Mark Hurd’ün HP kişisel bilgisayarları, “Bilgisayar yeniden kişisel oldu” slogonuyla konumlandırmaya karar vermesi şirkete yeniden can kattı. Kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarını yansıtmak üzerine kurulu pazarlama anlayışıyla öne çıkan HP’nin, marka değeri yüzde 9’luk bir artış gösterdi.

Marka değerini yüzde 9 artıran Citi, dünyanın 11’nci en değerli markası konumuna yükseldi. Kurumsal bankacılıktaki deneyimini perakende bankacılık alanına yönelten kuruluş, dünya çapında pek çok yeni şube açtı. Bulunduğu her alanda aynı anda hem güçlü hem de stratejik ve küresel ağın temsilcisi, aynı zamanda yerel banka hissini vermek için reklam ve pazarlama stratejilerini yeniden belirledi. Kaliteli ve güvenilir bir marka olmanın yanı sıra erişilebilir hizmet tarifeleri sunmak için hizmetleri de yapılandırdı.

Yazar Hakkında
Murat

Yazar : Murat

Yazar Hakkında : 1982 doğumlu İnternet sistemleri ve yazılımı konularında uzman Uludağ üniversitesi mezunu Murat GÜLÇİÇEK Google+ Profili

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Üç Artı Bir Tv
 • Twitter@aksiyazar

 • FriendFeed@aksiyazar

 • instagram@aksiyazar

 • Son Yapılan Yorumlar

  Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli için beşevler çilingir diyorki;

  topuklu ayakkabı giyemiyorum ...nasıl giyebilirim

  Contorium Bilmecesi için Burak diyorki;

  Mondros değil Honduras

  Türkçe'nin Zenginliği için ege diyorki;

  İngilizcedeki son ek sayisi 678 Turkcedeki 100 İngilizcedeki on ek sayisi 1000in ustunde Turkcede yok Perfect zamanlarinin turkce karsiligi y