Nasıl Daha Üretici Olursunuz ?

12.01.2012 tarihinde Eğitim kategorisine eklenmiş, Kişi Okumuş ve 1 Yorum Yapılmış.

Devir, yenilik , üretim, tabir-i caiz ise yaratıcılık devri..
Ses getiren projeler yönetmek ve üretmek istiyorsanız ; mutlaka ve mutlaka yaratıcı olmanız gerekiyor. Peki yaratıcı fikirleri nasıl üreteceksiniz, biliyor musunuz ?

Fikir Üretin !
Bir alanda bir işe başlayıp dikiş tutturmayı hedefliyorsanız sorgulamadan oluruna yönelmeli ve pozitif akımlar türetilmelidir. Ortaya koyacağınız projeniz için fikir bulamadıysanız, dert etmeyin. İşinizi gücünüzü bir yere bırakın ; eğlenin. Bu sırada zihniniz düşünmeye devam edecek ve mutlaka aklınıza bir fikir gelecektir. Dünyada bunun örnekleri bir hayli çok. Örneğin Google çalışma ortamı böyle çalışır.

Esinlenin !

Fikir sıkıntınızı ilginç siteleri ziyaret ederek, blog sitelerini okuyarak aşabileceğinizi düşünüyorum. Bu sitelerde mutlaka okuduğunuz bir yazı , gördüğününüz bir fotoğraf düşüncelerinizi şekillendirecek ve yardımcı olacaktır size. Karşılaştığınız her nokta beyninizde yeni fikirler doğmasına sebebiyet verecektir.

Rutin İşlerden Korkmayın !

Bazen rutin işler kişileri korkutur ve kısıtlandığını hisseder , bunalır. Bakış açısı değiştirilerek aynı rutin işler tekrar yapıldığında heyecan verici enerjiler katılabilir. Bunun yanında yaratma becerisini kendi rutininiz haline bile dönüştürebilirsiniz. Bir çok yazar eser üretemediği zaman bile anlamsızca da olsa yazmaya devam eder, bilir ki saçmalamanın bir noktada iyi bir yerde biteceğini. Sonuçta iyi bir iş çıkartır ve üretici cümleleri toplar, saçmaladığı yerleri siler. Kitap olarak önümüze gelir.

Küçümsemeyin !

Kötü bir fikri düşünün. O fikri nasıl kurtarabilirsiniz. Ne yaparsanız o fikir anlam taşır. Bu konu üzerinde yoğunlaşmaz iseniz iyi bir yorumcu olamazsınız. Öyle bir şey yapmalısınız ki saçma olan fikriniz yaratıcı bir hal almış ve çevrenizden olumlu tepkiler gelmiş. Bu demek oluyor ki hiçbir fikri küçümsememek , beynimizin yetiştiği yere kadar irdelemek gerekli. Hiçbir fikri küçümsemeyin derim, zira iyi bir fikrin nereden çıkacağı hiç belli olmaz !

Sosyal Etkinliklere Katılın !

Sosyalleşme çok değişken bir kavram aslında. Zamanımızda bilgisayar başında işler yapıp kendini sosyal zanneden kişiler var. Benim fikrim sinemaya gitmek, özellikle tiyatroya gitmek ve tiyatro bitiminde oyuncularla el sıkışmak, spor yapmak, resim çekmek, arkadaşlıklar edinmek ve gezmek.

Aslında demek istediklerim şudur efendim ; Bir proje üretmek için illa denize bakıp yukardan ilham gelecek diye beklemektense bir tiyatro etkinliğine katılıp pozitif ortamı içinize sindirip ufkunuzu genişletmek.
Lütfen videoyu izleyin ve detayları ne kadar atlıyorsunuz görün. Proje üretmeden önce benim en gerekli gördüğüm konu dikkat.

Haydi Kalın Sağlıcakla (Unutmadan yarın ilk işiniz bir sosyal etkinlik olsun)
Murat GÜLÇİÇEK

Yazar Hakkında
Murat

Yazar : Murat

Yazar Hakkında : 1982 doğumlu İnternet sistemleri ve yazılımı konularında uzman Uludağ üniversitesi mezunu Murat GÜLÇİÇEK Google+ Profili

Yazarın Tüm Yazıları İçin Tıklayınız

Yorumlar
İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz

Mehmet Emre Baş
13 Ocak 2012 - 00:05

Üretmek yetmiyor ürettikten sonra iş planı yapmak çok daha önemli.

Üç Artı Bir Tv
 • Twitter@aksiyazar

 • FriendFeed@aksiyazar

 • instagram@aksiyazar

 • Son Yapılan Yorumlar

  Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeli için beşevler çilingir diyorki;

  topuklu ayakkabı giyemiyorum ...nasıl giyebilirim

  Contorium Bilmecesi için Burak diyorki;

  Mondros değil Honduras

  Türkçe'nin Zenginliği için ege diyorki;

  İngilizcedeki son ek sayisi 678 Turkcedeki 100 İngilizcedeki on ek sayisi 1000in ustunde Turkcede yok Perfect zamanlarinin turkce karsiligi y