Neden blog açmalıyız?

Blog yazarlığı son yılların popüler konularından biri. Bizde tanınmış blog yazarlarına Neden blog açmalıyız? sorusunu sorduk. Cevapları okuyup  siz de bir yerden başlayabilirsiniz.

Blog açmalıyız çünkü insanın kendini ifade edebileceği kurallarını kendi koyduğu bir oyunda kendi takımının kaptanı olabileceği en iyi yer blogdur. Blog açmalıyız çünkü blog kişinin pazarlama departmanıdır. Siz uyurken bile blogunuz sizin fikirlerinizi, düşünme biçiminizi hayatınız boyunca tanıma şansı bulamayacağınız insanlara ulaştırır.

Ömer Ekinci / www.omerekinci.com

Web 2.0’a göre içerik önem kazanmıştır. İnterneti daha yararlı kılabilmek için, paylaşımın gerekli olduğunu herkes biliyor. Bize göre bir script oluşturmak yerine, bir içerik oluşturmak ve bunu paylaşmak daha önemlidir. Çünkü open source oluşumlar (wordpress,joomla,drupal,…) script ihtiyaçlarını yeterince karşılıyor. İçerik paylaşmanın güncel ve dinamik yolunun bloglar olduğunu düşünüyoruz. Umarım, içeriğin ön planda olduğu bloglar bakımından ülkemiz de oldukça gelişir. Blog gereklidir, çünkü internet gelişmelidir diyoruz.

Bilişim Live / Bilisimlive.com

Öncelikle her şeyin bir amacı olduğu gibi blog açmanın da bir amacı olmalı. Eski zamanlarda insanlar bilmedikleri şeyleri(öğrenmek istedikleri, alış veriş, ülke, yer, farklı medeniyetler, nasıl yapılır vs) bilen birilerine veya biraz daha yakın zamana geldiğimizde sayıları az olan gazete, dergi gibi kaynağı belli bağımlı yerlerden öğrenirlerdi. Şimdi ise bloglar var. Bloglar bağımsız, içten, sade arındırılmış bilgiyi aktaran araçlar olarak yaşamımızda yerini almıştır. Bence blog açmanın amacı bilgiyi paylaşmak ve daha fazlasını edinebilmek için açılmalıdır.

Murat Mustafaoğlu / www.digitaldunyam.net

İnsanlar yoğunlaşmak istediği konulara göre blog açıp gün yazarak kendini geliştirebilir diye düşünüyorum.

Paymag / www.paymag.net

Öncelikle ilgin için çok teşekkür ederim. “Neden blog açmalıyız” sorusuna cevabım şudur;

Bilindiği üzere dünyada faaliyet gösteren pek çok web sitesinin alt yapısı aslında blog sistemi ile çalışıyor. Kimileri bu sistem üzerinden kurumsal site oluşturmayı, kimileri ise tamamen blog içerikli web siteyi kurmayı hedefliyor. Çünkü blog sistemi diğer script veya hazır csm sistemlere göre tüm temalar için geçerli olmasa da kolay bir arayüze sahiptir. Bununla beraber tercih edilmesinin pek çok nedeni vardır. Şahsi görüşlerim şunlardır;

– Blog yazmak bir web sitesi açmanın ötesinde zevkli bir iştir.
– Boş işlerle meşgul olmak yerine blog yazmak iyi bir tercihtir.
– Onbinlerce ziyaretçi yerine onlarca ziyaretçi veya takipçinin vermiş olduğu tatminlik duygusu büyük sevinç yaratır.
– Blog her ne üzerine olursa olsun aslında ortada kişisel bir hizmet vardır. Bu bağlamda iyilik yapmak amacı ile blog açmak doğru bir karardır.
– Blog yazmak iyi bir yazar olmanın ilk adımıdır. İyi bir yazar olmanın internet ortamında bir çok kapıyı açacağını uzun uzaya anlatmaya gerek yok. Tabi bu söylediklerim özgün makale yazanlar için.
Blog açmak kolay gibi görünsede aslında sahibine bazı sorumluluklar yükler. En basitinden özgün içerik girmek blog yazmanın ilk şartıdır. Bu şart herkes tarafından kabul görmemiş olsada, aslında interneti çöplük olmaktan kurtarır. Aynı makaleyi yüzlerce sitede okumak yerine, her sitede farklı makale okusak daha iyi değil mi?

Vaktim yetersiz olduğu için şimdilik bunları yazıyorum. Umarım yazdıklarım birilerine ışık tutar.
İyzi / iyzi.net

İnsan duvara karşı bile konuşsa, önünde sonunda bundan keyif alır çünkü içindekileri özgür bırakma olanağını bulmuştur. Blog yazmak da bir yere kadar duvara konuşmak gibidir ama bir şekilde sizi takip edecek insanlar çıkar. Eğer laf olsun diye değil de, gerçekten anlatmak istediklerinizi anlatmak için blog yazacaksanız, tek bir takipçi bile sizin için yeterli olacaktır. Zaten blog yazmanın en önemli gerekçelerinden biri de budur: sesini duyurmak.

Barış Ünver / Beyn.org

Yoğunluğumdan dolayı biraz geç döndüm kusuruma bakmayın lütfen.
Öncelikle ben blogumu şu sebepten açmıştım…

“İnternette o yıllarda bu kadar türkçe kaynak yoktu (2004-2005)
sürekli birşeyler arıyor araştırma yapıyor ve ingilizce olduğu için
sıkıntı çekiyordum. Bir gün düşündüm 2005 neden ban de bir TÜRKÇE
kaynak olmayayım?

O günden beri yazıyorum 🙂

Şimdilerde ise artık geleneksel medya eskisi kadar güvenilmiyor, ve
ilgi görmüyor. Şimdilerde internet medyası müthiş bir hızla
yükselmekte. Müthiş bir güç olmaya başladı. Bu gücün içerisinde bir
pay olmanızı tavsiye ederim. Bu güce de sahip olacak kişiler gelecekte
özgün içerikler üreten kişiler olacaktır.

Kısacası bu diyebilirim. Görüşmek üzere…

Hamza Şamlıoğlu / www.teakolik.com

Merhabalar; blogumun 1.yılı olması sebebi ile yeni bir tasarım yapıyordum ve 3 gündür kapalı idi. Bu sorunuzu cevaplamak için blogu açmış olayı bekledim ve şuan an itibarı ile erişilebilir durumda. Sorunuza gelirsek;

Uzun yıllardır esasında farklı farklı bloglarda yazarlık ve editörlük yaptım. (2006’dan beri) Bunların ikisi kişisel blogumdu ancak sabırlı olamadım ve bir süre sonra hepsini kapatmak zorunda kaldım. Yaklaşık bir yıl önce sabrımı yenerek kendi adım ile son kez bir blog açtım (kudretcayiroglu.com). Yaklaşık 1 yıldır da düzenli olarak yazmaya çalışıyorum.

Önceki zamanlara bakarsak, şimdikinden daha farklı amaçlar için yazardım. Daha çok kişisel ve günlük tutmak gibi diyebilirim. Zaman zamanda paylaşımlar yapardım. Ama şimdi tüm hepsini aynı aynda yürütmek mümkün olabiliyor.

Fotoğraf öğrencisiydim yeni mezun oldum. Öncelikli amacım çektiğim fotoğrafları blogumda paylaşmak. İkinci en büyük sebebim ise şüphesiz ifade özgürlüğü. İnsanın kendini 3-5 kişi de olsa birilerine anlatabiliyor olması, mutluluk kaynağı. Açık konuşmak gerekirse bunun içinde biraz egoda var tabi ki : ) Ancak bu durumun veya bu isteğin her insanda olabilceğine inanmıyorum. Yani bu söylediğimden her insanın blog yazarı olamayacağı fikrini çıkartmak mümkün.

Özellikle son zamanlarda gerek firmaların gerekse medyanın blog üzerine düşmüş olması da yazarlar için büyük bir fırsattır bence. Ancak bu tüm bu söylediklerimi yaparken, bilgi paylaşımı ve alış-verişi de unutulmamalı şüphesiz.

Teşekkürler.

Kudret Çayıroğlu / www.kudretcayiroglu.com

Öncelikle merhaba,
İnsanlar; anlatmak, paylaşmak ve etkileşmek isteyen sosyal varlıklardır. İnsanların düşüncelerini paylaşma isteği onları çeşitli arayışlara yönlendirir ve gelişen teknoloji ile internet sayesinde insanlar fikirlerini rahatça paylaşabilecekleri platform arayışlarına girişir. Teknolojinin en güzel nimetlerinden bir tanesi olan internet de insanlara blogları sunar ve bir serüven başlar.
Blogları canlı tutan ve bloglara önem kazandıran en önemli etken yorumlardır. Düşüncelerimizi paylaştığımız yazılar ziyaretçiler tarafından yorumlanır ve bir tartışma ortamı oluşur. Bu sayede farklı bakış açıları tarafından yazılmış düşüncelere tanık oluruz. Blogları önemli kılan hususlardan bir tanesi de budur. Bilgileriniz insanlar tarafından değerlendirilip, harmanlanarak size geri dönüş yapar ve konu ile alakalı bilgi birikiminizin artmasını sağlar. Yorumlar geldikçe insanlarda yazma aşkı artar ve paylaştıkça mutlu oluruz. Ruh halinize göre şekillenen site içerikleriniz aynı zamanda kişiliklerinizin de birer göstergesi olur. Zamanı gelir ve isminiz sitenizle beraber anılmaya başlar. 🙂
Blog benim için çok farklı anlamlara ve büyük bir öneme sahip. O nedenle birkaç cümle ile açıklayabileceğim bir kavram değil 🙂 “Paylaşmak güzeldir” diyerek tüm internet kullanıcılarını bilgi, deneyim ve duygularını paylaşmak amacıyla blog açmaya davet ediyorum.
Ali Arslan / www.arslania.com

Görüşlerini bildiren blog sahiplerine de buradan teşekkür etmiş olalım. 🙂

 

Yazar: Mehmet Emre Baş

Bloglamaya 2008 yılında başladım. Birşeyler paylaşmak ve bunların okunduğunu bilmek çok güzel bir duygu olduğu için yeni sitelerde de yazmaya başladım. Aksiyazar.com benim için farklı bir tarz olacak. Mehmet Emre Baş Google+ Profili

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir