Neden?

Neden kendimi bu kadar yorgun hissediyorum, neden hala bir çocukken kendimi sanki her şeyin tadına bakmış, her şeye doymuş gibi hissediyorum? Bunca insanın içinde neden her seferinde kendimi sanki en çok acı çeken olarak görüyorum?  Bilmiyorum, sanırım dünya benim etrafımda döndüğü için olsa gerek değil mi? Ama zaten her insana göre dünya kendi etrafında dönmez mi, her insana göre diğerleri, yaşayabilmek için muhtaç olduğu ayrıntıdan ibaret değiller mi?

Bu aralar yine çok düşünmeye başladım. Gereksiz, anlamsız, çözebileceğimden daha karmaşık problemlerle boğuşuyorum sanırım. Ama neden her seferinde zor olanı seçer ki insan, neden hep daha fazlasını ister ya da neden her seferinde bir sonraki aşamayı zorlar? Belki bu da insanoğlunun içgüdüsel davranışlarından herhangi biridir, ya da belki bu açgözlülüğümüzün bir yan etkisidir, yani demek istediğim; zor olana doyamama, Allah’ım ne kadar da saçma bir düşünce değil mi? Ama ben yinede düşüneceğim bunu.

Bir sorum var, “ Hiç mantıksız olduğunu bile bile, herhangi bir şeyi düşünmeye devam ettiniz mi” ya da daha da açayım sorumu, sizi zorlamasına rağmen, hoşunuza gitmemesine rağmen kendinizi düşünmeye zorladığınız oldu mu?  Şu an sesleriniz kulağıma gelir gibi oldu; “Ne diyor bu çocuk, bu çocuk kafayı mı yemiş, acaba bu yazıyı yazarken neyin kafasını yaşıyordu?” ama olsun önemli değil, zaten asıl önemli olan da okurken düşünmek değil, okuduktan sonra düşünmek değil mi? Ama aramızda kalsın şu an neyin kafasını yaşıyorum bunun ben bile farkında değilim, lakin çok güzel duygu. Yani; düşünmeden yazmak, daha aklına bile gelmeden parmaklarının tuşlar üstünde akması…

Belki de en iyisi hiç düşünmemektir, ya da sadece gerekli şeyleri düşünmektir ama düşüncelerimizi zincirlere vurabilir miyiz, onları evcilleştirebilir miyiz? Belki bazılarımız… Ama gördüm ki bu benim yapabileceğim bir şey değil. Düşünceyi düşünce yapan olgu; özgür bir ruha sahip olması değil midir zaten? O zaman neden hala düşüncelerimize gem vurmaya çalışıyoruz, bırakın özgür kalsınlar.

Yazar: Kaan Çimen

Herkesin sadece gürültü kirliliği yaptığı zamanlarda sadece parmakları konuşturmak en iyisidir..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir