Niye Saç Boyatılır ?

Saç boyatmak nedendir acaba ? beyazları kapatmak, ışıltılı olmak ya da değişiklik. Fakat genellikle sebebi şudur ki, saç rengini değiştirip havalı görünmektir. Zaten saç boyamakta eğlenceli geliyor çoğumuza. Boyama şekli zaten kutunun üzerinde açıkca yazar.

Direkt Boyalar: Herkesin sandığının tersine,  direkt boyalar saçı değiştirmez, doğrudan doğruya saçın dışına etki eder. Saç pozitif yüklü, boya negatif yüklüdür. İşte bu yüzden saç ve boya birbirlerine mıknatıs gibi etki eder ve sabitlenir. Bu tür boyalar (direkt boyalar) saçta yansımalar sağlar. Yani saçın renginin açılmasına ya da beyaz saçların kapatılmasına müsade etmez. Bu çeşit boyalar, genellikle, altı- sekiz şampuanlamadan sonra hafifler ve rahatlar.

Ton Sür Ton Boyalar: Bu tür boyalar oksijenli su içerir ama, kesinlikle amonyak içermezler. Bu çeşit boyalar, saç teli kabuğunun hemen altı boyayı tutmaktadır. Ton sür ton boyalar, % 50’ ye varan oranlarda beyaz saçları örter. Ve yine bu boyalar, yirmi dört şampuanlama içinde hafifler.

Kalıcı Boyalar: Bu tarz boyalar saç teline nüfuz eder. Bunlar, saçın yapısını değiştirirebilir ve sağlık anlamında sizi zora sokabilir. Bu boyalar, beyaz saçların tamamen kapanmasını sağlar. Ayrıca dayanıklılıkları da uzun sürelidir. Saç renginizi açtırmak ya da koyu yaptırmak isterseniz  bu boyaları tercih edebilirsiniz. Çünkü  kalıcı boyalar kökten renk değişimleri için çok uygun olacaktır.

İnsanlar reklamlar sayesinde, kimyasal boyalara alıştırıldık. Örneğin kına, çok avantajlı bir boyadır. Kına, diğer doğal boyaların saç sağlığına verebileceği tehlikelerin hiçbirini bulundurmaz. Kına hem dövmede hem de saç boyamada kullanılır ve sağlıklıdır. En çok tanınan doğal saç boyasıdır aslında. Kına; Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Hindistan’ da yetiştirilen bir bitkiden elde edilir ve yaygın olarak o bölgelerde kullanılır. Bu bitkiden elde edilen renkler, sarıdan kırmızıya değişir. Bir çok doğal boyada kına kullanılarak yapılır. Fakat yinede bu bitki fazla renk seçeneği sunmaz. Bu yüzden de bazı üreticiler, farklı karışımlar yaparlar.

Doğal boyaların kimyasal boyalara nazaran daha sağlıklı olmasına rağmen pek tercih edilmemesinin nedeni, doğal boyaların saç teline nüfuz etmemesi. Ama, saça bir ışıltı verirler. Yani saça bakım yaparlar, aynı zamanda saça dolgunluk kazandırırlar. Bu yönleriyle de avantajlıdır doğal saç boyaları. Şayet amacınız sadece saçınızı kuvvetlendirmek ise, saçınızı boyamak değil ise amacınız, nötr kına kullanabilirsiniz. Nötr kına saçınızı boyamaz. Böylece saç renginizi değiştirmeden saçlarınızı güçlendirmiş olacaksınız.

Doğal boyalar, şampuanlamayla yok olurlar. Fakat düzenli olarak kullanılırlarsa yoğunlukları artar. Çünkü, saçta hala var olan boyanın üzerine tutunurlar.

Siz yine, eğer radikal değişiklikler istemiyorsanız, doğal boyaları, kınaları kullanın derim.

Serpil AYLAK

Yazar: serpilaylak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir