Oğluma Tayt Giydirecekler Diye Baleye Göndermiyorum

Son zamanlarda bir çok haber kanalına ve gazetelere konu olan bu olay aslında Akdeniz Üniversitesinin Devlet Konservatuvarında Balet eksikliğinden kaynaklı olarak liselerde yetenekli erkekler aranmasından kaynaklandı.

TAYT nedeniyle yetiştirecek balet bulma zorluğu yaşayan Antalya Devlet Konservatuvarı Bale Sanat Dalı Bölümü, ailelere baleyi anlatmak için yeni bir proje hazırlamış. Projenin önderliğini yapan İlknur Kartaymaz ilköğretim ve liseleri gezerek yetenekli öğrencileri baleye ısındırmaya çalışmış. İlk olarak öğrencilerin kas ve kemik yapısına bakarak baleye yatkınlığı incelendikten sonra yetenekli görülenlerin ailesiyle bağlantıya geçilerek bale anlatılması hedeflenmiş. Balenin tayt giymekten ibaret olmadığını , bir sanat dalı olduğu ailelerle görüşülmüş.

Tüm bu çalışmalar baleye balet kazandırmak için olduğu ve usta bir baletin ancak 10 yıl bir çalışma sonrasında gelişeceği vurgulanmış.

Ailelerin erkek çocuklarını baleye yönlendirmeme nedeninin bakış açısı olması, babaların benim oğlum tayt giymez demesi, tayt Türklere yakışmaz edası işleri bir hayli zorlaştırmış. Küçük kızların küçük yaşta baleye heveslendirilmesi ve bale salonlarının ufak ufak kızlardan oluşması ve erkek oranının çok düşük olması babaları bu sanatı erkeklerin yapamayacağı olgusunu oluşturmuş.
Balede gerçekleştirilen kibar ve zarif hareketler erkeklerinde hareketlerine yansıyor. Bu da karşıdan yanlış anlaşılıyor. Aileler genelde erkek çocuklarını futbolcu, doktor veya avukat olarak görmek istiyor.

Aslında hatırlarsanız bu konuyu Cem Yılmaz gösterilerinde çok irdeledi.
– Maşallah senden önce girdi güverteye repliği zaten unutulmaz !
Buyrun o videoyu izleyelim.

http://youtu.be/5miT_xuBVDU

Yazar: Murat

1982 doğumlu İnternet sistemleri ve yazılımı konularında uzman Uludağ üniversitesi mezunu Murat GÜLÇİÇEK Google+ Profili

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir