Oltu Taşı

Erzurum ili Oltu ilçesi ve çevresinde çıkartılan Oltu taşı çok değerli bir taştır. Bu taş işlenerek tespih, kolye, yüzük ve süs eşyalarında kullanılır. En büyük özelliği siyah parlak olmasıdır ki diğerlerinden ayıran özelliktir bu. Bu taş ile işlenmiş takılar kullanıldıkça parlaklaşır ve güzelleşir, rengini ortamın rengine göre ayarlar.

Oltu taşına Erzurum Kehribarı da denilmektedir. Bir zamanlar nazar boncuğunda kullanılmasına rağmen günümüzde sadece süs eşyalarında kullanılmaktadır. Karakehribar da denilen taşa Latincede Jayet olarak adlandırılır.
oltu taşı kehribar

Oltu taşının en çok siyah renkli olanları tercih edilir. Koyu kahve, sarı, gri ve yeşilimsi tonlarıda bulunur.Kolay işlenebilen bu maden karbon bileşenidir. 3213 sayılı Maden Kanun’a göre kıymetli taşlar arasında olduğu tescil edilmiştir.

Gürcistan ve diğer çevrelerden getirilen taşlar Oltu taşı olarak pazarlanabilmektedir. Bu taşlar soluk siyah veya kahverengimsi ve çabuk kırılmaktadır. Kalitesinin düşük olmasından dolayı işlenip Oltu taşı olarak satılmaktadır. Bazı işletmeciler Rus taşı olarak bunu ayırır ve ucuza satar. Bu konuda dikkatli olalım.  15 Liralık bir ürünü bilmediğimizden dolayı 170 liraya almış olabiliriz. 🙂

Oltu taşının ayırt edici özellikleri

Mohs sertlik skalasına göre karbon içeriği yüksek 3 sertlik ve 1.5 yoğunluğa sahiptir. Oltu taşından anladığını söyleyenler Oltu taşının yanmadığını iddia eder ve çakmak ile yakmaya çalışır. Yanlış bir harekettir, Oltu taşı sonuç itibari ile bir madendir ve çokta güzel yanar. Çıra gibi is bırakarak yanması bittiğinde sigara külü gibi bir artık bırakır. Yanma sırasında soğutulursa kalıp halinde camlaşır. Birçok şekil bu şekilde aldırılır. Oltu taşı yerkabuğunda maden olarak durduğunda yumuşak bir yapıya, hava ile temas ettiğinde sert bir yapıya sahip olur. Bu özelliği sayesinde birçok tespih ve süs eşyasında çabuk şekil aldırılabilir ayrıca kompakt bir linyit çeşididir.

Oltu taşından yapılan ürünler
Tespih, anahtarlık, gerdanlık, broş, küpe, saç tokası, tarak, ağızlık, yüzük, bileklik, sigaralık ve çeşitli süs eşyaları.
Oltu taşının diğer bir özelliği sürtünme ile elektriklenip hafif cisimleri çekmesidir. Vücuttaki elektriği alarak stres atmanızı sağlar. Erzurum Oltu ilçesinde Oltu taşı ürünleri satan dükkanları göreceksiniz. Almadan önce Oltu taşı olup olmadığını anlamanız gerekecek. Bu taşın vatanında bile orijinal Oltu taşı alamadan gelmiş olabilirsiniz. Oltu taşına benzeyen Rus taşı ve diğer benzer taşlara dikkat ediniz. Bu diğer taşlar daha soluk, daha hafif, plastik yapıya benzeyen ürünlerdir.
oltu taşı bileklik oltu taşı kolyesi oltu taşı tespihi

Erzurum Kehribarının özellikleri ( Oltu taşı )

  1. Kullanıldıkça parlar.
  2. İşlenildikçe sertleşir.
  3. İşlenmesi kolaydır.
  4. Enerji verir ve kendinizi zinde hissetmenizi sağlar.
  5. Rengi genellikle siyahtır.
  6. Sürtünme ile elektriklenerek hafif cisimleri çeker.
  7. Yanıcıdır, çıra gibi alevlenerek yanar.
  8. Vücuttaki elektriği alır, stresi önler.oltu taşı işlemesi

Yazar: Murat

1982 doğumlu İnternet sistemleri ve yazılımı konularında uzman Uludağ üniversitesi mezunu Murat GÜLÇİÇEK Google+ Profili

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir