Opet Akaryakıt Gaz Fazla Yükleme

8 Şubat 2013 öğle saatlerinde İstanbul Bağcılar ilçesi tabya yolu üzerinde bulunan Opet akaryakıt firmasından yakıt depoma full gaz almak istedim. Yakıt depom bu zamana kadar full doldurduğum zaman 19 veya 20 litre kadar almaktadır. Belirttiğim tarihte 22.9 litre yükleme yapıldı. Opet görevlisine bu durumu sorduğumda full doldurduğunu söyledi. Bana yardımcı olmayarak duruma kayıtsız kaldı. Bu durum beni rahatsız ettiği için internet üzerinden birkaç araştırma yaptım. Gazın sıcaklığı ve basıncını yüksek tuttukları zaman yüklemenin fazla olduğu bilgisine ulaştım. Aynı durum Opet’ de yapılır mı bilmiyorum ama şikayet.com ‘a yaptığım şikayete anında geri dönüş yapılarak gerekli bilgi ve detaylar tarafımdan istendi. Akabinde ;

  Sayin İlgili ,

Sikayetiniz ile ilgili yonlendirmeler saglanmistir. Sonuclandiginda tarafınıza ulaşılarak bilgi verilecektir

Saygılarımızla

Opet Petrolcülük
444 6738
444 OPET
cevabını otomatik mesaj olarak aldım. 23 mart 2013 tarihi itibariyle konu ile ilgili beni aydınlatacak bir geri dönüş daha olmadı. Bu olayın üzerinden an itibariyle 43 gün geçmiş bulunmaktadır.
Şikayet.com ‘ a verdiğim ilan numarası 1620960
İlgili link yandaki gibidir. http://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/1620960/#destekverenler

Opet gibi saygın bir akaryakıt firmasının bu olay kayıtsız kalması, müşteri ilişkilerin çok zayıf olması beni üzdü. O günden itibaren Opet’i tercih etmiyorum. Tercih etmediğim gibi çevremdeki insanlara bu olayı anlatarak benim yaşadıklarımla karşılaşmamaları için bilinçlendiriyorum.
Opet ile ilgili bir çok şikayetin internet üzerinde olduğunu gördüm yaptığım araştırmalarda akaryakıt istasyonlarında yapılan hileler ve akaryakıt tesisinde olması gerekenler hakkında sizi de bilinçlendirmek istiyorum.

opet oto gaz
opet oto gaz

İstasyonlarda satılan akaryakıt ve LPG’nin tüketicilere doğru miktarda verilip verilmediğinin kontrolü, standarda uygunluk ve kalite denetimi, sayaçlarda damga denetimi ile kaçak akaryakıtın belirlenmesi için ulusal marker ölçümü yapılan denetimler sonucunda yetkililer, mevzuata ve standartlara aykırı durumların tespit edilmesi halinde, hile yapanlar hakkında yasal işlem başlatıyor.

Vatandaşların, araçlarına akaryakıt ve LPG alırken karşılaştıkları hileleri tespit eden Bakanlık, istasyonları mercek altına aldı.

Sadece 2012 yılı içerisinde 27 ildeki tüm akaryakıt ve LPG istasyonlarının tamamı Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürlüğü koordinasyonunda etkin bir şekilde denetlendi. Bakanlık yetkilileri, bu yıl da Türkiye’nin geri kalan illerindeki istasyonları denetleyerek, ülkede denetlenmedik istasyon bırakmayacak.

-Denetim nasıl yapılıyor?- Söz konusu denetimleri bir kereye mahsus değil, sürekli ve ihbara da bağlı olarak ani şekilde yapan yetkililerin, Ankara’da yaptıkları bir denetimi Anadolu Ajansı görüntüledi.

Denetlemelerde kullanmak üzere özel teçhizatlar la donatılmış araçlarla istasyona gelen yetkililer, ilk önce akaryakıtlarda miktar ölçümü yapıyor. Bu denetimde akaryakıt ürünlerinde binde 5 hata payı kabul edilebilir bir pay olarak görülürken, miktarda bunun üzerinde tespit edilecek bir hata olması halinde anında işlem yapılarak, pompalar mühürleniyor ve satıştan men ediliyor.

Daha sonra, pompalarda müdahaleye açık olan yerlerdeki damgaların kontrolünü yapan yetkililer, ulusal marker ölçümünü de gerçekleştiriyor.
BENZİN ALIRKEN BU HİLELERE DİKKAT!

LPG’de de yine miktar ölçümü yapılıyor. Buradaki denetimlerde ise yüzde bir hata payı kabul edilebilir bir pay olarak görülüyor. Bunun üzerinde tespit edilecek bir hata olması halinde de yine anında işlem yapılarak pompalar mühürleniyor ve satıştan men ediliyor.

Ayrıca LPG sayaçlarının damgaların kontrolü ve LPG’nin kalite denetimi de yetkililer tarafından gerçekleştiriliyor.

Yetkililer ayrıca, LPG’nin sıcaklık farkından oluşan miktar değişimlerinden dolayı tüketicilere eksik LPG vermesini engelleyen otomatik sıcaklık kontrolü (ATC) sisteminin devrede olup olmadığını da denetliyor.

-Hile yapanlara çeşitli cezalar veriliyor- Bu denetimlerin sonucunda mevzuata ve standartlara aykırı durumların tespit edilmesi halinde istasyonların sahiplerine çeşitli para cezaları uygulanıyor.

Bu para cezası, suçun içeriğine göre değişmekle beraber, istasyon mühürlenerek hizmete kapatıla da biliniyor veya pompalarda hile yapanlar adli cezalarla karşılaşabiliyor.
opetakaryakıt

Bakanlığın, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile imzaladığı protokol çerçevesinde yapılan bazı denetimlerin sonuçları, eş zamanlı olarak EPDK’ya ve TÜBİTAK’a da iletiliyor. Yetkililerin gerekli görmesi halinde istasyonlardan alınan numuneler, akredite olan laboratuvarlara gönderiliyor ve numuneler, analiz ediliyor. Yapılan bu analizler sonucunda teknik düzenlemesine aykırı çıkan istasyonlara idari yaptırımlar EPDK tarafından uygulanıyor.

-”En çok şikayet fiyat farkından”- Denetim sırasında AA muhabirine yapılan işlemler hakkında bilgi veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Metroloji ve Standardizasyon Genel Müdürü Bayram Tek, vatandaşların çoğunlukla fiyat konusunda sıkıntı yaşadığını belirterek, bazı istasyonların girişlerinde yer alan fiyat panosunda yazan fiyatla, faturalarında yazan fiyatın birbirini tutmayabildiğini söyledi.

Bunun ardından ise daha çok kalite ve miktar konularında şikayet geldiğini aktaran Tek, ”Bütün tüketicilerimiz bu konuda, 81 ilimizdeki il müdürlüklerimize, ayrıca genel müdürlüğümüze ve bakanlığımıza da müracaat ve şikayette bulunabilirler. Şikayet geldiğinde, biz zaten ani veya şikayet denetimleri dediğimiz denetimleri gerçekleştirerek, tüketicimizin yaşamış olduğu bu sorunu giderme, onların hak ve menfaatlerini koruma gayreti içinde oluyoruz” dedi.

Bayram Tek, geçen yıl 27 ilin tamamında denetimlerin bittiğini, bu yıl ise geri kalan illerdeki tüm istasyonların tamamının denetleneceğini ifade etti.

-”2012’de 4 milyon lira ceza uygulandı, 21 istasyon mühürlendi”- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, geçtiğimiz günlerde 2012 yılında akaryakıt ve LPG istasyonlarına yönelik denetimler sonucunda eksik benzin verdiği tespit edilen 219 pompa nedeniyle 4 milyon 53 bin lira para cezası uygulandığını, kaçak akaryakıt veren 21 adet akaryakıt ve otogaz istasyonunun da mühürlendiğini açıklamıştı.

Ergün, Bakanlığın tüketiciyi korumak, haksız kazancı ve haksız rekabeti önlemek ve akaryakıt kaçakçılığından doğan vergi kaybını engellemek amacıyla yurt içinde pazarlanan akaryakıt ve LPG piyasasında gerçekleştirilen denetimlerle çok önemli görevler üstlendiğini ve bu denetimlerin de hız kesmeden devam edeceğini ifade etmişti.

5 thoughts on “Opet Akaryakıt Gaz Fazla Yükleme

  Murat

  (29 Nisan 2013 - 19:10)

  opet gaz kalitesi çok iyi olduğunu biliyorum ve daimi kullanıcısıyım. Oto gaz sıkışması veya yoğunluk farklılaştırması ile ilgili yazılar okudum ama bunu Opet’in yapacağını zannetmiyorum.

  MEHMET CAAK

  (01 Mayıs 2013 - 12:48)

  eksik akaryakıt ile ilgili sorunu bende yaşadım, hızlıca bahsetmek gerekirse 50 TL lik diesel yakıt aldım 11 lt. fakat ibrede hiçbir oynama olmadı, ibrenin bozuk olduğunu idia etti pompacı. 50 TL lik daha aldım ve ibrede sorun olmadığını ikimizde gördük. sonra benim yanlış hesap yaptığımı ve yanıldığımı söyledi, öyleyse depoyu fulleyelim dedim. 45 litrelik depo 52 litre yakıt aldı. yani ilk aldığım 50 TL lik yakıt düşündüğüm gibi verilmemişti. buraya kadar Opet markası değil insan nefsi vardı. müşteri hizmetlerini arayarak şikayet müracaatımı yaptım. ertesi gün param iade edildi fakat personel hakkında hiçbir işlem yapılmadı, müşteri hizmetlerine adamlar şebeke kurmuş dediğimde paranızı aldıysanız sorun çözülmüştür yanıtını aldım. bu andan itibaren ise OPET markasının da üzerini çizdim.

  MEHMET CAAK

  (01 Mayıs 2013 - 12:52)

  buradaki taktiği de şöylece anlatayım, benden önceki araca verdiği 50TL lik yakıtın fişini keserken benim plakamı giriyor ve (önceki araç sahibi fiş talep etmez ise bunu yapabilir) kendinden emin bir şekilde bu pompadan yakıt akmadan fiş vermez diye savunuyor.

  Ercüment Ayaz

  (02 Kasım 2013 - 17:06)

  Lpg’nin yaz ve kış olmak üzere yoğunluk ayarı değişmektedir söylediğiniz sorun Lpg pompasının basınç ayarı ile kaynaklanmaktadır her istasyonun firmalarının verdiği basınç ayarlarını kendi servisleri ayarlamaktadır bunu istasyon yetkilisi değişemez . Normalinde kullandığınız lpg tankının %80′ i dolduğunda fullenmiş sayılır % 20’si tak çıkarlarda oluşan hava payı olarak durur.. ismi bilinen firmalar kaliteli firmalar son çıkartılan yasalar ile beraber istasyonların paşa gönlü olup kontrol yapmasını beklemeden rutin litre ayarlrını Marker kontrollerini yapmaktadır heleki Opet istasyonu 8 yıldır üst üste yakaladığı şampiyonluğu sıkı kontrol güleryüzlü hizmet ve yakıtına garanti veren Tek marka olarak öne çıkmaktadır.. Bilinmelidirki istasyona verilen gazı hiçkimse göremez elle dokunamaz herşey elektronik sayaçlarla kontrol edilmektedir istasyona gelen tanker Tanka sıvı olarak basar o gaz sıvı olarak pompadan geçer senin depoya gelir taki aracın motorunun ateşleme kısmına gelene kadar sıvı haldedir ateşleme kısmında hava ile temas eder ve gaz oluşur.. Litre farkınız sıcaklık soğukluk yoğunluk farkı ile pompa basıncı ile alakalıdır.. Bir başka konuda aracınızın şamandırası Pompa tabancasına doldu diye uyarı vermedikçe pompa gazı basar şamandıranızda ötme varsa dolum yaparken değiştiriniz…

  Hmadi

  (09 Temmuz 2014 - 09:45)

  Trabzon LPG hile cenneti, haziran/2014 de hangi LPG istasyonua gidip ATC ( yani sıcaklık kontrolünüz) açıkmı diye sorduğumda bir dövmedikleri kalıyor. Bzi düzenli denetimden geçiyoruz, o dediğin de ne ki deyip almazsan alma kardeşim uslubunu bir dövmedikleri şekilde ian ediyorlar..Trabzon valiside uyuyormu diye şüpheye düşüyorum. Bele en büyük sorun hafta sonu ve tatillerde…bu arada, kayırma, cebe nakit akışı gibi durumlarda ayrı şüphe doğrusu…öyle ya Benzin istasyonu sıradan insanlara ait değil, %100 ü siyasi bağantılı!!!!
  Bu arada, da ankaradan Trabozona hel aldığım ful benzin 74-80 TL yi geçemezken, Trabzon OPET ( değirmendere) ilk ful depom 105 TL oldu, bu niyeki deyincede, bizim basıncımız fazla diyorlar, bunun standartımı yok, hilenin yeni adı OPET mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir