Oscar’ın Ardından Mor Renk Oldu:)

Bildiğiniz üzere Oscar Ödülleri dağıtıldı. 5 dalda ödül alan The Artist Filmi gecenin galibi olurken, insanların nostaljiye olan özlemi birkez daha pekişmiş oldu. Benim kendi kanaatimce de The Artist Filmi en iyi adaydıOscar’a ; çünkü  diyalogların olmadığı bir senaryoyu bu kadar iyi kurgulamak ödülleri hak etmeye yeter de artartı bile. The Artist olmasa hangisi olurdu diye sorarsanız; “Ejderha Dövmeli Kız” derdim.Film çok özel bir kurguya sahip.

Yazının tamamını Oscar‘a ve filmlere ayırmak istemiyorum. Bahsetmek istediğim konu bir “Morarma ve Emeğin Hakkı Öyküsü.” Oscar ödülleri dağıtılmadan önce bir yerde bir haber okumuştum. Son yılların gözde sanatçılarından birisi The Artist Filmine gitmiş ve filmin ilk 10. dakikasında filmden kızgınlıkla dışarı çıkarak ;” Böyle film mi olur ses yok,diyalog yok; ben paramı geri istiyorum.” demiş. (Bence popcornunu da istemiştir ya hadi neyse.) Bizim, yani halkın göklere çıkardığı, halkın albümlerini kapış kapış aldığı ve gecede kazandığı paranın hesabını bile yapamayacak bir sanatçı insanların emek harcayarak, uğraş göstererek çektiği ve çoğu insan tarafından beğenilen bir filme bu lafları söylüyor.

Bu olaydan anlıyoruz ki para kültüre, emeğe ya da akademik düzeye göre dağılım göstermiyor. Hayatında belki bir kitabı bitirmekten bile aciz olan bir insan, gecede hadsiz bir kazanç sağlıyor ve emek verilmiş bir filmi haksızca elşeştirebiliyor. Bir olay üzerinde uzmanlaşmak için saçlarını döken akademisyenler, doktorlar vb. değerli insanlar ise bir yarar sağlama hak ettiği kazancı sağlayamıyor,bu kazancı sağlayamadığı gibi bizlerden de beklenen ilgiyi ve desteği de alamıyor.

Bunkların suçlusunun kim olduğuna gelince; suçlular bizleriz… Okuyup, araştıran bizler; çünkü daha hala Sezar’ın haskkını Sezar’a veriyoruz, hak edene değil. Artık ağaçlandırma projeleri gibi bilinçlendirme projeleri de yapılmalı, geç kalmış olunsa bile…

Yazar: YİĞİT YETKİN

Yazmaktan güzel ne var ki yazar olmak istemeyeyim. İnsanlarla ağız eskitmektense yaz okusun belki bamteline dokunur. Bazı insanların içinde bir şeyler kıpırdanır durur o vakit yazılması gereken şeyler, işte bende çok oluyor, o yüzden yazmak istiyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir