Pembe Metrobüs

Pembe metrobüs önerisinde bulunan Saadet Partisi İl Başkanlığı 60 bin imza toplamış. Pembe metrobüs ile birlikte bir çok yeni kavram ve kargaşa çıkacak gibi. Pembe metrobüse erkek binerse ne olacak ? Pembe metrobüse eşcinsellerde binebilecek mi ? Metrobüs örnek gösterilerek başka oluşumlarda renklendirilmeye gidilebilir mi ? Pembe rengi kadınlarımı temsil ediyor ? Pembe metrobüs seferleri saat kaçta ?

pembe metrobüs
pembe metrobüs

Pembe metrobüs için sosyal medyada bir alay konusu gibi konuşulması aslında kötü bir durum. Bu bir öneri ve çalışmanın devamında imza toplanılmış, kabul edilip edilmemesi kesin değil. Pembe metrobüs kadınlar için düzenlenirse içerisinde neler olacak acaba? Pembe metrobüsün içerisinde ne var diye binmek isteyen erkekler bir karışıklık yaratacak mı? Pembe metrobüse binen erkek, kadınlar tarafından dövülecek mi ? Bu sorular etkinlik kabul edilirse zamanla karşılaşılacak sorunlar gibi gözüküyor.

Medeni ülkelerde bu tarz etkinlikler kadın-erkek ayrımı olmadan farklı şekillerde yapılıyor. Bu uygulama bizde yapılırsa medeniyet seviyemizde gerileme olabilir kanısındayım. İnsanların zevkine veya iddaa ettiği bir isteğe göre renkleri kullanmak, kurum ve kurumsal oluşumlara bunu yapman gerekiyor diye dayatma şeklinde imza toplamak kanımca iyi fikir değil.

Metrobüsde yapılacak bu uygulama ile otobüs, tramvay, metro, dolmuş gibi taşıma araçlarının da çeşitlenmesi söz konusu. Ülkemizde ve tüm dünyada erkeklerin kadınları taciz ettiği mekanlar arasında en müsait yer olarak toplu taşıma aracı gözüküyor. Bu anlamda pembe metrobüs uygulaması yerinde bir uygulama. Pembe metrobüs ile fordçuluğun önüne geçilmesi mi isteniyor ? yoksa metrobüs sıkışıklığında itiş kakışların fazla olmasından dolayı bayanların rahatsız olması ve metrobüse rahat binememesinden mi kaynaklanıyor ?

Metrobüse defalarca binmişimdir. Duraklara gelen araçlarda oturacak yer yok diye binmeyen, boş metrobüs bekleyen yüzlerce insan var. Bunun yüzünde metrobüs durakları yığınla insanla doluyor. İnsanlarımız duyarlı olup metrobüsleri ekonomik kullanırsa, kanımca hiçbir sorun olmayacak. Pembe metrobüs yerine yaşlı, hamile, engellilerin rahat bineceği metrobüs yapılabilir ve sayısı fazlalaştırılabilir.

Farklı bir açıdan bakacak olursak erkekler için utanç verici bir durum. Bizim yüzümüzden kadınlar ayrı metrobüse biniyor mu diyeceğiz. Tüm erkekleri fordcu yerine koymak gibi bir durum bu. Caydırıcı cezalar koymak varken, kamera ile takip imkanları varken kadınları ayrı metrobüs ile taşımanın mantığını çözemedim daha doğrusu.
Zeynep Mengi bakın ne güzel yazmış. Zeynep Mengi Pembe Metrobüs

Pembe metrobüs altın günü kurulabilir mi ? Tabi olası bir durum. Kadınlara yönelik kadın eşyaları, ev eşyaları satışı yapanların o metrobüslerde çoğalması, kozmetik ürün satanların broşür dağıtması için uygun ortam kurulmuş olur aynı zamanda. Bu durum metrobüsde altın gününe kadar gider.

https://twitter.com/aksiyazar/status/317292001022328832

Geçmiş dönemlerde arızalanan metrobüsü iten onlarca kişi görmüştük, gazete ve televizyonlarda. Pembe metrobüs arıza yaparsa ne olacak ? Erkekler inat edip bana ne arkadaş ! siz istediniz siz itin aracı diyebilir. Arızalan pembe metrobüsü yüzlerce kadın el ele itmeye çalıştı. Bence güzel haber ve ilgi uyandırıcı.

Bu pembe metrobüslerde yolculuk yapmak zor olsa gerek. Her kadın aynı olmamakla birlikte çok fazla ses ve uğultunun olacağını düşünüyorum. Düşünebiliyor musunuz bir otobüsün içi full kadın. Ne dedikodular ne olaylar olacaktır. Otobüs içinde saç-baş yolmalar, dedikodular, el işi örenler bir nevi kadınlar hamamı tarzında metrobüs. Madem öyle metrobüs şöförü de kadın olsun. Uyarı yazılarına şöför ile dedikodu yapmak yasak yazsınlar. Tüm yolcular kozmetik dükkanından çıkmış gibi, 400 yolcu ve 400 kadın çantası. En kısa zamanda meslek değiştirip pembe metrobüslerde kadın çantası satmak istiyorum.

pembemetrobusaksiyazar

Durum bu olursa istekler artacaktır diye düşünüyorum. Kadın biletleri pembe olsun, kadınlara özel pembe çıkış merdivenleri yapılsın, pembe metrobüs şoförü etek giysin, taraftarlara yönelik metrobüsler koyulsun. Taraftar metrobüsü tutacağını düşünüyorum.
Yolcu :  Şoför abi Galatasaray metrobüsünü geç ne olur hep önde olmalıyız.
Şoför :  Hastır lan ! yol tek şerit görmüyor musun ?

Yolcu Gülay abla : Şoför teyze kadınlar hamamında geçer mi ?
Şoför Teyze    :  aaah ah kızım geçeli çok oldu ben seni Tektaş yokuşunda bırakayım.
— Ding donggg bir sonraki durak Tektaş yokuşu
Lütfen araç şoförü ile dedikodu yapmayınız, tehlikeli ve yasaktır.

Uygulama hayata geçirilirse pembe metrobüs geçiş zamanı, her 3 metrobüsten sonra 1 pembe metrobüs geçecek şeklinde haberler internette mevcut.

Yazımı bitirmeden önce pembe rengi kırmızı ve beyaz rengin birleşmesinden meydana gelen ara renktir. Pembe rengi daha çok kız çocukları tercih eder ve bayanları renk olarak temsil eder. Erkek rengi mavi olarak bilinir. Pembe rengi neşe ve mutluluk verir aynı zamanda hayal ve aşkın rengidir. Pembe rengi sevenler genel itibariyle kadınlardır. Duygusal ve neşeli olan bu renk sinir, böbrek hastalıkları ile sara hastalığının tedavisinde de kullanılır.

Yazar: Murat

1982 doğumlu İnternet sistemleri ve yazılımı konularında uzman Uludağ üniversitesi mezunu Murat GÜLÇİÇEK Google+ Profili

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir