Röportaj: Zeynep Mengi

Aksiyazar.com’un ikinci röportajını Hürriyet muhabiri Zeynep Mengi ile yaptık. Soruları aksi yazarımız Murat hazırladı. 🙂 Keyifli bir röportaj oldu diyebilirim. Normalde röportajı muhabirler yapar ama bu sefer biz bir muhabirle röportaj yaparak geleneği bozduk.


zeynep mengiKısaca bize kendinizi tanıtır mısınız?

25 yaşındayım. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldum. Şu anda da yine aynı okulda halkla ilişkiler üzerine yüksek lisans yapıyorum. Son 3 yılı Hürriyet’te olmak üzere 8 yıldır muhabirlik yapıyorum.

Mesleğinize nasıl başladınız?

Gazetecilik bölümünü kazandığımı öğrendiğim günün ertesinde bulabildiğim her muhabir aranıyor ilanına başvurdum. Nasıl bir özgüvendi o bilmiyorum. Beni kabul eden de oldu. 1-2 ay yerel bir gazetede çalıştım. Fakat daha ciddi anlamdaki ilk işim Paldır kültür dergisi  Hayvan oldu. Üniversitenin ilk yılında bu dergide çalışmaya başladım ve 2 sene de devam ettim.

Mesleğinizin zorlukları nelerdir?

Araştırmayı ve gündemi takip etmeyi sevenler için bir zorluğu yok aslında. Bilmediğiniz bir konu hakkında haber yapmanız ya da yazı yazmanız gerektiğinde güzel bir hazırlık ve araştırmayla yeni birçok şey öğrenebiliyorsunuz. Benim tek sıkıntım deşifre yapmak, ses kayıtlarını yazıya dökmek. Zamanımı epey alıyor. Bunun dışında çoğu kişinin şikayet ettiği uzun çalışma saatleri, fazla mesailer benim için hiç sorun değil.

 

Muhabir olmak için hangi aşamalardan geçtiniz ?

Ben hem alaylı hem de okullu sayılırım aslında. Üniversitenin 2. ya da 3. senesinde röportaj teknikleri anlatılırken ben çoktan öğrenmiştim. O açıdan Hayvan Dergi’si bir okul oldu benim için. Haber nasıl yazılır, başlık nasıl atılır, spot nasıl olmalı hepsini orada öğrendim. O nedenle aşamalardan geçmekten çok mesleğe bodoslama daldım desem yeridir.

 

zeynepmengiSosyal medyayı takip ediyor musunuz? Size avantajı oldu mu ?

Sıkı bir şekilde takip ediyorum diyebilirim. Avantajı da oldu epey. Hem sosyal medyadan birçok haber çıkardım hem de bazı haber kaynaklarımı buradan buldum. Genelde röportaj yaptığım kişiler şirket çalışanları, yöneticiler olur. Fakat bazı durumlarda emekli öğretmen veya üniversiteden yeni mezun olmuş birini aradığımda sosyal medyadan yaptığım çağrılara dönen kişilerden yardım alıyorum.

 

 

 

 

Sosyal medyayı nasıl kullanıyorsunuz? Hangi yönleriyle?

Sosyal medyada daha çok haber paylaşımı yapıyorum. Fakat herkesin her an takip ettiği konulardan çok biraz daha kenarda köşede kalmış, ilgi çekebilecek ve eğlenceli türde yazı, makale, haber paylaşmaya çalışıyorum. Bunun dışında kendi deneyimlerimi de yazıyorum. Ek olarak önce de belirttiğim gibi haber kaynağı bulma konusunda da faydalanıyorum.

Ulaştığımız tüm fotoğraflarınızda saçlarınız uzun. Bakımı zor olmalı sizin için ?

Aslında değil ya da ben çok ciddi bir bakım yapmıyorum. 🙂 Uzun olması sadece kurutma konusunda bana sıkıntı veriyor. Kendimi bildim bileli uzun saçlıyım. (Birkaç kuaför biçmesini saymazsak) Krem dışında bir şey kullanmıyorum. Kullanamıyorum da diyebiliriz. Çok fazla zaman harcadığım söylenemez saçlarıma. Fakat bu hali de çok bakımsız görünmüyor bence. :=

Kısa bir süre önce babanızı kaybettiğinizi öğrendik. Başınız sağ olsun. Babanızı bize kısaca anlatmak ister misiniz ?

Evet neredeyse 1 sene olacak. Konu babam olunca kısaca ile kalmıyor anlatımım aslında. 🙂 Emekli eczacıydı babam. Bize de çok düşkündü. Hem görüntü hem de huy olarak çok benzetirler babama beni. Şu anki halimde olmamda da payı büyüktür. Tam bir ‘babasının kızı’yım aslında.

Şu bitmeyen tezinizi merak ettik doğrusu. Ne üzerine tez yazıyorsunuz?

Halkla ilişkiler uzmanları ve gazetecilerin aralarındaki sorunları yazıyorum. Yazmaya çalışıyorum da diyebiliriz. İş güç nedeniyle tezime sadece giriş yapabildim. Devamını da ‘tez’ zamanda getirmem lazım.

İnternet kullanımı insan psikolojisini ve kişisel gelişimi olumsuz etkiliyormuş. Ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Dozunu ayarladıktan sonra öyle olumsuz bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. İş gereği bütün gün internet başındayız zaten ama sonrasında kendimize zaman ayırıp internet ve bilgisayardan biraz uzaklaşırsak hiçbir problem olmaz bence.

Çalışan bayanların çoğu güzel yemek yapamaz. Sizden bir masterchef çıkar mı ?

Yemek konusunda aslında pek güvenmiyorum kendime. Bildiğim birkaç yemek var tabii ama ben daha çok babamın yokluğunda boşalan kek, pasta, börek kısmında kendimi göstermeye çalışıyorum galiba. Ama potansiyelim olduğunu da düşünüyorum. Biraz pratik lazım. Gerisi gelir.

Git gide yaşanmaz hale gelen İstanbul size sıkıcı geliyor mu ? Size göre artı ve eksileri neler ?

Ben İstanbul’u çok seviyorum. Her şeyine rağmen. Günde en az 4 saati yolda geçen biri olarak en büyük eksisinin bu olduğunu söyleyebilirim. Kalabalık olması da ayrı bir problem. Ama bunun yanında gezilecek görülecek o kadar güzel yerleri var ki… Ayrıca yaz-kış bitmeyen onlarca etkinlik… Artıları eksilerinden daha fazla bence.

Çok beğendiğiniz mekanlarınız var mı ?

Ben Kadıköy insanıyım. Moda özellikle. Hafta sonları kahvemi alıp Moda sahilde boş boş oturmak en sevdiğim şey. Deniz kenarı olan her yeri seviyorum aslında. Caddebostan sahil de aynı şekilde. Kadıköy Barlar Sokağı en sık gittiğim yer. O sokaktaki herhangi bir yer olabilir. Ama arayanlar daha çok İsis veya Liman Kahvesi’nde bulur beni.

Gidip görmek istediğiniz yerler neresi ?

Romanya. Transilvanya bölgesi. Dracula’nın şatosu. Yıllardır aklımda. En yakın zamanda gidip görmek istiyorum.

 

Ne tarz müzik dinlersiniz? Benim şarkım dediğiniz şarkılar var mı ?
Rock, metal dinliyorum ağırlıklı olarak. Tür olarak da gothic diyebilirim. Bu tarz müzik yapan Finlandiyalı grupların ayrıca hayranıyım. Tabii sadece bunlar da değil. Yerli grupları sanatçıları da takip etmeye çalışıyorum. Charon grubunun Colder şarkısını çok severim mesela. Entwine, Surrender da aynı şekilde. Ayrıca Children of Bodom’un son albümündeki Roundtrip to Hell and Back parçasını da çok sevdim.

İnternet kitap okumayı öldürüyor. Kitap okur musunuz ? Var mıdır kitaplarınız ?
Kitap okumaya çalışıyorum. Eskisi kadar sık okuyamasam da yine de elimden geleni yapıyorum. İş için okuduğum kitapların dışında biyografi, roman okumayı seviyorum.

 

Herhangi bir blog, forum veya sözlük sitesinde yazarlığınız var mı ? Paylaşmak ister misiniz?
zeynepmengi.com var fakat çok sık yazdığım söylenemez. Mümkün olduğu kadar güncel tutmaya çalışıyorum. Forumlarda yıllarca yazdım ama 4-5 yıldır bakmıyorum bile. Sözlük de aynı şekilde.

Kendisine bize vakit ayırdığı için buradan da teşekkür ediyoruz. 🙂

Yukarıdaki resim harmonisini Facebook dan yaptık. Gördüğünüz gibi Zeynep tam bir kedi sever. 😀 Özgürlüğüne düşkün ve gezmeye de çok hevesli bir profil çizdiğini söyleyebilirim buradan.

Saygılarımla.

Zeynep Mengi Sosyalkafa programında ;

Zeynep Mengi Sosyalmedya programında ;

Yazar: Mehmet Emre Baş

Bloglamaya 2008 yılında başladım. Birşeyler paylaşmak ve bunların okunduğunu bilmek çok güzel bir duygu olduğu için yeni sitelerde de yazmaya başladım. Aksiyazar.com benim için farklı bir tarz olacak. Mehmet Emre Baş Google+ Profili

4 thoughts on “Röportaj: Zeynep Mengi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir