Sevebilmek..

Önemli olan sevmek değil sevmeyi bilmek derlerdi küçükken ben. Henüz cümleleri devrik kurmanın yaygın olmadığı zamanlar. Benim her şeyi bildiğimi sandığım ergenlik yaşlarım.. Sevmek yeterliydi işte bana göre. Sevmeyi bilmek de nerden çıkmıştı. Başlı başına bir eylemdi zaten büyük koskocaman sevmek. Burada anlatmaya çalıştığım bir bebeği ya da kardeşini hatta belki bir köpeği sevmeyi dahi kapsayabilir ama o zamanlar sevmek dendiğinde herkes gibi benimde ilk algım ‘aşk’ tı. Severdi işte tüm insanlar bir şeyleri, birilerini öyle ya da böyle. Kendilerine göre severlerdi. Bazen karşılarındakiler anlamazdı bazen de istemezlerdi seven kişi tarafından sevilmeyi. Bunların hepsini kafamda ve yaşamda bir şekilde bir yerlere oturtabiliyordum da; şu severken ayrılanları, birbirlerini çok severek başlayan iki insanın evlilik, ilişki veya adı her ne ise beraber çıktıkları yolu neden sonlandırdıklarını anlayamıyordum. Birbirlerini seven insanların neden nasıl ‘sevgi her şeye yetmez bazen‘ benzerinde cümleler kurduklarını da.
Sevgi nasıl yetmeyebilirdi ki. Sevgi çok büyüleyici bir şeydi. Bu gerçek madde dünyasının içinde büyüleyici olan tek şey zorunda olmadığın birine karşı duyduğun sevgi değil miydi? Aileni sevmek zorundasındır mesela ama sevgilini, eşini ya da ismi senin için her ne ise herhangi bir duygusal zorunluluğun olmadan birine duyduğun ve onun sana karşı duyduğu sevgiden daha büyük daha sihirli ne olabilirdi derdim hep. Zamanla öğrendim sevmek evet düşündüğüm gibi büyülü dünya dışı bir his. Hele karşılıklı ise başka hiç bir şeye gereksinim duymadan her sabah gülerek uyanmana sebep olabilecek kadar büyülü bir duygu ama sevmeyi de bilmek gerek. O büyük kocaman sonsuza kadar sürecek sanılan sevgilerin bitmesinin tek nedeni insanların sevmeyi bilmeden sevmesi. Yürü git saçmalama allasen ne bilgisi sevmenin de bilmesi mi olurmuş diye yargılamadan sonuna kadar dayan söylemek istediklerim içerisinde herhangi bir şeye yada kimseye sevgi barındıran herkesi ucundan ilgilendiriyor.
Sevmeyi bilebilmek, sevginin içine oyunlar hileler düzenler koymak demek değil. Âmâ emin ol sevmeyi bilmek kesinlikle karşındakini sevdiğini yani sevginle boğmak demek de değil. Birini yada bir şeyi gerçekten seviyor olman ve hatta şanslıysan onunda seni seviyor olması senin ona sahip olduğun gerçeği demek değildir. Seven insanların en büyük hatası ait olmak ve sahip olmak fiillerini birbirlerine karıştırıyor olmaları bence. Sevgini verdiğin şey her kim ya da her ne ise onun senin sevginle şekil almasını beklemek en büyük yanılgılardan ikincisi. Çünkü sen onu sevmeye başlamadan önce bir şekle, bir karaktere veya bir duruşa zaten sahipti sevdiğin. Onu sevmeye başladığında ki içinde ki çıkarsız net bir sevgiyse olduğu gibi kabul ettiğin şeyin, kimsenin, olduğu gibi kalmasına da yardımcı olmalısın. Değiştirmeye çalışmak karşındakini değil senin sevgini, sevdiğin şeyi veya kimseyi değiştirme çabandır sadece bunu unutmadan beklentiler kurman gerek.
Sevmeyi bilmek sürekli yukarıda anlattığım gibi bir şeyler yapmaman gerek de demek değil. Aslında sevginin oluşturduğu o muhteşem bağ ile mutluluğun tadını çıkarabilmek. Onun mutlu olduğu anlarda gözlerinin taa içine baktığında sadece karşındakini değil kendi gülen gözlerini de görebilmektir sevmeyi bilmek.
Sevgi emek ister, fedakarlık ister, göz yummak, katlanmak ister diyenler topunun canı cehenneme . Çıkarsız sevgi emek gerektirmez hissettiğin duygunun emeği olmaz çünkü, çıkarsız sevgi fedakarlık istemez sevgin için yaptıklarını adlandırdığın kelime fedakarlık olursa yaşadığın sevgi olmaz çünkü. Sevgi beraberinde göz yummayı, katlanmayı getirmez. Sevgi beraberinde sadece siniri, sebepsiz gülümsemeleri, nefret ettiğin sabah kahvaltılarını dört gözle beklemeyi getirir..
Yolu değil, kalbine sevgi düşen herkese

Yazar: DepresifModanna

1985 yılının mayıs ayında türk kadın profiline tepki olarak doğdum, gururluyum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir