Artık Kısa Mesajlar Daha Hızlı

Mobil telefonlar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiğinden beri tüm işlerimizi cep telefonumuz ile yapar olduk. Cep telefonu ile neler yapıyoruz ? Düşünelim ;

smsgondermesorunu

Telefon görüşmesi yapıyoruz, kısa mesaj gönderiyoruz, saat ve takvime bakıyoruz, banka hesaplarımızı kontrol edebiliyoruz, ödeme yapabiliyoruz, gazete okuyabiliyoruz, mobil oyunlar oynayabiliyoruz, Fotoğraf çekebiliyoruz ve anlık olarak arkadaşımıza gönderebiliyoruz, internette gezinebiliyoruz, maillerimize bakıp cevaplar gönderebiliyoruz ve müzik dinliyoruz. Akıllı telefon uygulamaları ile daha neler neler var bu ufacık ceplerde.

Kısa mesaj gönderdiğinizde ne kadar sürede karşı tarafa gittiği hakkında sanırım bir bilgimiz yok. Avrupa’da en fazla SMS yani kısa mesaj atan ülkeymişiz. Aynı zamanda telefonu kulağından düşmeyen bir ülke olmuşuz, listede yine Türkiye birinci sırada. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu olan BTK gönderilen kısa mesajların en fazla 15 saniye içerisinde ulaşmasını şart koşuyor. Bu yapılanma ve iyileştirme bize gönderdiğimiz kısa mesajlar 15 saniyeden fazla gecikme ile mi gidiyordu sorusunu aklımıza getiriyor.

BTK kurumu verilerine göre Avrupa’da en çok cep telefonu ile konuşan ve mesaj gönderen ülkeyiz. Dünya sıralamasında ise en çok mobil hat değiştiren ülkeler arasında başlardayız. Durum bu olunca GSM firmalarının kalitelerinin artırmaları hedef alınarak BTK bir dizi kurallar ve ölçüler getirmeyi planlıyor.

Bu amaçla hazırlanan taslak yönetmeliğin kamuoyu görüşüne açıldığına vurgu yapılan açıklamada, taslak yönetmelik ile işletmecilerin kapsamakla yükümlü oldukları alanlarda belirlenen minimum hız değerleri ile ses kalitesine ilişkin kriterlere işletmeciler tarafından uyulmasının hedeflendiği dile getirildi. İlk etapta, işletmecilerin kapsamakla yükümlü oldukları 3N kapsamasının bulunduğu büyük şehirlerdeki alanlarda başarılı olarak tamamlanan veri indirme işlemlerinin yüzde 95’inin ortalama hız değerinin 768 kbps olması, bu yerlerdeki ses çağrılarına ilişkin ses kalitesinin (sesin net olarak anlaşılması) ise 5 üzerinden 3.5 olması hedefleniyor.

SMS’LER DAHA HIZLI İLETİLECEK

Taslak düzenlemede, SMS’lere ilişkin bazı kriterlere de yer veriliyor. Buna göre; 3N şebekesinde başlatılan SMS’lerin yaklaşık yüzde 95’inin 15 saniye içerisinde karşı tarafa iletilmesi zorunluluğunun getirilmesi düşünüldüğü belirtildi.

Açıklamada, “Hazırlanan taslak düzenlemenin yürürlüğe girmesi halinde artık 3N kapsamasının bulunduğu yerlerde, hizmet alınacak şebekelere ilişkin minimum veri indirme hızları tanımlanmış olacağından dolayı, abonelerin 3N hızına ilişkin şikayetlerinin de azalacağı hedeflenmektedir.” denildi.

Yazar: Mehmet Emre Baş

Bloglamaya 2008 yılında başladım. Birşeyler paylaşmak ve bunların okunduğunu bilmek çok güzel bir duygu olduğu için yeni sitelerde de yazmaya başladım. Aksiyazar.com benim için farklı bir tarz olacak. Mehmet Emre Baş Google+ Profili

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir