Sosyal Medya Ne Anlama Geliyor?

Nereden çıktı bu sosyal medya derseniz sorumluların başında Facebook kurucusu Mark Zuckerberg geliyor. Facebook projesi ile insanlar gizliliklerini bozup kabuklarından çıkmaya başladılar. Bundan 4-5 sene önce hiçkimse internette kimliğini açıklamak istemezken şimdi herkes adının bilinmesi için bir çaba içerisinde. Bloglarda dahi yazarlar artık kendi isimlerini kullanıyor. Bir bakıma daha özgür bir internet havası esiyor diyebiliriz. Nedir bu sosyal medya ve sosyal ağlar? konusuna değineyim.

Sosyal ağlar dediğimizde ilk akla gelen üçlü şunlar: Twitter, FriendFeed ve Facebook.  Ben kısaca bu sosyal ağların neler olduğundan bahsederek bu akımın neresindeyiz konusuna da değineceğim.

Twitter: Twitter bir mikroblog sistemidir. Şu an okuduğunuz site bir blogdur. Yazı uzunluğu tamamen yazarlara bağlıdır. Fakat Twitter’da maksimum 140 karakter yazabilirsiniz. Aslında Twitter kullanıcıları da blog yazıyor ama daha kısa bir şekilde. Millet olarak uzun yazmaktan ve okumaktan pek hoşnut olmuyoruz. Bu sadece bizim milletimiz için de geçerli değil. O nedenle Twitter.com açıldıktan sonra çok hızlı bir şekilde yayıldı. Ciddi bir marka değeri var. Mikroblogunuzda neler yazabilirsiniz?

Şu an ne yapıyorsun? sloganı ile başlamıştı. Şimdi ise Neler oluyor? sloganı ile tweetler devam ediyor. Bir filme gittiniz hemen kısa bir yorumla twiitleyebilirsiniz.” Limitsiz filmi gerçekten müthiş. Gitmeyen kalmasın 🙂 ” gibi. Veya önemli bir haber hakkında tepkiniz var bunu tweet alanına gelerek paylaşabilirsiniz. Stres atma amaçlı da çok kullanılıyor. Tabiki burda etkileşimi sağlayan en önemli özellik takip etme özelliği. Başkalarını takip edebildiğiniz gibi sizi de başkaları takip ediyor. Ne kadar çok kişi sizi takip ederse yazdıklarınız onların üye sayfalarında da gözüküyor. Ve Ağrı’daki bir arkadaşınız bile bundan anında haberdar olabiliyor.

Önemli ve ilgi çekici bir twit attıysanız başkaları da bunu retweet ediyor ve daha fazla insana ulaşıyor. Yazdıklarınızı beğenenler sizi takip etmeye başlıyor. Takipçileriniz arttıkça daha popüler oluyorsunuz ve bu ego tatminini de beraberinde getiriyor. 🙂

Twitter sayfanızı isterseniz kendi tasarımınızı yerleştirebiliyorsunuz. Kişiselleştirme olanağınız var.
Birbirini takip eden 2 kişi ayrıca direkt mesaj da atabiliyor birbirlerine.
Turkcell, TTNET gibi büyük firmalardan destek almak için yine bu sosyal ağı kullanabilirsiniz. Ve çok daha hızlı geri dönüşler alırsınız.

Twitter’ın yakın zamanda Türkçe desteği vermesiyle de artık İngilizce bilmeyenler de çok rahat kullanabiliyor. Türk kullanıcıları son 1 ayda çok daha fazla arttı bu nedenle.

Twitter ile canlı televizyon programlarına da telefon olmadan hızlıca bağlanabiliyorsunuz. Örneğin siyaset Meydanı programında gelen bir konuğa soru sormak için SiyasetMeydani kullanıcısını takip ederek yanıtla veya mesaj gönder seçenekleri ile sorularnızı anında gönderebiliyorsunuz. Twitter gerçek medyada da çok sık kullanılıyor.

Facebook: Facebook kullanmayanımız yoktur muhtemelen. İnsanların kendilerini tanıttığı, video, resim paylaşıp arkadaşlarını bulabildiği bir sosyal ağdır. Arkadaşlarınızı bulup iletişiminizi koparmamanızı sağlıyor genel olarak. Ayrıca eski arkadaşlarla bir araya gelmek , çektiğiniz fotoğraflarla heyecanlarınızı paylaşmak da çok eğlenceli.

Sosyal Medya’da kullanımı özellikle firmalar için çok fazla artmış durumda. Firmalar müşterilerileriyle bu ağda bulaşabiliyor. Farklı kampanyalarını anında , ücretsiz duyurabiliyor. Şikayetlerinizi firmalara arada kimse olmadan anında iletebiliyorsunuz. Mail attığınızda ilgilenmeyen firmalar, duvarlarına yazdığınızda hemen dönüş yapabiliyor.

Bir firmanın bir ürününü beğenince Facebook sayfanızda paylaşıyorsunuz. Arkadaşlarınız da bunu görüp belki o ürünü satın alabiliyor. Bu ortam tamamen güven üzerine işliyor. Arkadaşınız aldıysa sizde güvenip alabilirsiniz. 🙂 Çok önemli bir güçtür sosyal medya. Facebook bu pastanın %70’ni oluşturuyor. Artık birçok sitede sosyal ağ ikonlarınızı görmeniz çok doğal. Sektör bu tarafa doğru kayıyor.

Facebook genel olarak komik video izleme amaçlı da kullanılıyor. Çok güldüğünüz bir videoyu diğer arkadaşlarınızla da paylaşmak istiyorsunuz ve anında paylaşabiliyorsunuz. Bu yazının sonunda da Facebook paylaş butonumuz var. Siz de bu yazıyı beğenirseniz paylaşabilirsiiz. 🙂

FriendFeed: Friendfeed sosyal ağlar içerisnde Twitter’a da benzetilir. Ama tartışma odaklı bir sosyal ağdır diyebilirim. FriendFeed’de de Twitter’da olduğu gibi bir konu hakkında düşüncelerinizi paylaşabildiğiniz gibi web sitenize yazdığınız bir yazıyı da paylaşabiliyorsunuz. En önemli farkı paylaştığınız yazı altında yorumla butonu olması. Birden fazla kişi burada yorum ekleyerek konuyu tartışabiliyor.

Kısacası paylaşım alanınız çok daha büyük. Resim ve dosya da eklemniz mümkün. Bir konu hakkında fikir almak için de en doğru yerlerden biridir. Burada da içinizi dökebilirsiniz. 🙂 Birine kızıp burada bunu anlatabilirsiniz.

Tasarımını ve renklerini kişiselleştirmeniz de mümkün.

Sosyal medya nasıl kullanılıyor ve neden bu kadar güçlü?

Firmaların kullanımından bahsetmiştim. Ek olarak sayısal bir analiz de yapalım. Örneğin Twitter’da 10 bin takipçiniz var. Web sitenizin bir linkini paylaşıyorsunuz. Bunu ortalama 1000 kişi görüyor ve tıklıyor. Beğenen 100 kişi retweet yaparak onu takip edenlerin de görmesini sağlıyor. Her beğenen kişiyi 100 kişi takip etse 100×100=10.000 Bu döngü devam ediyor. Onların da takipçileri var onlarda retweet edebilir. Ama retweet etme olasılıkları düşük olduğu için en az 1000 kişi sitenize giriyor ve muazzam bir hit demek bu.

Friendfeed ise benzer bir döngü var. Sizi takip eden 100 kişi olsun. Ve paylaşımınıza yorum yapan 40 kişi olsun. Bu 40 kişininde 100 abonesi varsa 100+ 40×100 kişi ve bununla da bitmiyor onlarında sayfalarında yayınlandığı için onlara abone olanlarda yorumlarlarsa sonsuz dögü şeklinde gidiecek. En kötü 300-400 kişi tarafından okunabileceksiniz.

Firmalar bu gücün farkında. Olumlu ve olumsuz da olsa bu gücü lehlerine çevirmeye çalışıyorlar.

Sosyal Medyanın olumlu etkileri

 • Maliyet sıfır
 • PR kazandırıyor.
 • Reklam yapıyorlar.
 • Gündemde kalıyorlar.
 • Bir anda yüzbinlere ulaşabiliyorlar.
 • Kampanyaları ile ilgi çekiyorlar.
 • Kendileri hakkında insanların konuşmalarını ve beyinlerinde yer edinmelerini sağlıyorlar.
 • Gündemden düşseler dahi bir mesajla tekrar gündeme gelebiliyorlar

Sosyal Medyanın olumsuz etkileri

 • Firmayı kötüleme
 • Kendine PR kazandırma
 • Para hırsı vs…
 • İğrenç pazarlama teknikleri
 • İnsanları pisikolojik olarak etkileme
 • Kötüleme, aşağılama, küfür,  kandırma, warez,  xxx vs…Kaynak

Umarım sosyal ağları ve sosyal medyayı anlatabilmişimdir. İlk kullanmaya başladığımda bunlarda ne böyle diyordum. Fakat webi etkileşimli kullanmaya başlayınca önemini anladım.

Hala bu ağlarda hesaplarınız yoksa bugün birer hesap açın ve deneyin. İlk başlarda sizi takip edenler olmayabilir. Takip edilmek istiyorsanız siz ilk olarak birilerini takip etmeye başlayın. Bloglara yorum yaparken website alanına Twitter hesabınızı yazın örneğin. 🙂

 

Yazar: Mehmet Emre Baş

Bloglamaya 2008 yılında başladım. Birşeyler paylaşmak ve bunların okunduğunu bilmek çok güzel bir duygu olduğu için yeni sitelerde de yazmaya başladım. Aksiyazar.com benim için farklı bir tarz olacak. Mehmet Emre Baş Google+ Profili

2 thoughts on “Sosyal Medya Ne Anlama Geliyor?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir