Sosyal Medyanın Bilinmeyenleri

Facebook konusunda usta olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Belki 1000 kişilik arkadaş bariyerini geçtiniz ve hatta kendinize adadığınız bir hayran sayfası bile kurduğunuz, ama henüz Facebook’un sadece kabuğuna dokunmuş sayılırsınız.

Yeni Adınızı Seçin
Arkadaşlarınızın size hitap ederken kullandıkları farklı bir isim veya rumuz var? Bunu Facebook’ta yayınlamak için Facebook ana sayfasına gidin, sağ üstten Hesap Ayarları’na tıklayın. Karşınıza çıkacak ekranda “Adın” satırının sağındaki “Düzenle” ye tıklayın “Diğer adın” alanına insanların sizi bulmasını kolaylaştıracak bir isim veya rumuz yazabilirsiniz.

Her Şeyi İndirin
Yıllardan beri Facebook, gönderdiğiniz hiçbir şeyi veya etkilendiğiniz hiçbir fotoğrafı kaydetmenize izin vermiyordu. Fakat şimdi işler değişti. Hesap Ayarları menüsüne giderek “Facebook verilerinin kopyasını indir” linkine tıklayın. Kişisel Facebook arşiviniz hazırlandığında size bir e-posta gönderilecek ve dijital hayatınızın içeriğinin HTML tabanlı bir arşivine sahip olacaksınız.

Facebook’ta Güvenli Gezinin
Açık bir kablosuz ağ aracılığıyla , Firesheep kullanan birinin Facebook kullanıcı adı ve parolanızı araklayabileceğini ve korkunç bir şekilde dünyayı başınıza yıkabilecek şeyler yapabileceğini unutmamak gerek. Neyse ki bunu ve diğer web tabanlı güvenlik sorunlarını engelleyebilir ve Facebook’ta güvenle gezinebilirsiniz. Bunun için Hesap ayarları > Güvenlik > Güvenli seçeneğini aktif hale getirin.

Arkadaşlarınızın e-posta adreslerini indirin
Aslında Facebook, arkadaşlarınızın e-posta adreslerini kaydetmeniz için bir seçenek sunmuyor; fakat bunu yapmak için yeni bir yahoo! Mail hesabı açmanız yeterli. Hesabı açtıktan sonra Kişiler sekmesine tıklayın ve “Kişileri içe aktar” ı , ardından Facebook’u seçin. Hesaplarınızı bağladıktan sonra Kişiler’e tıklayın, işlemleri seçin e “Tümünü Dışa Aktar” deyin . Artık Facebook arkadaşlarınızın e-posta adres listesini istediğiniz formatta indirebilirsiniz. Yahoo! Mail hesabınızdan indirdiğiniz arkadaşlar listenizi yeni açılmış bir Google+ hesabına da yükleyebilirsiniz.

Facebook’ta kısayollarla gezinin
Usta Facebook kullanıcıları gerektiğinde fare olmadan da Facebook’ta gezinebilir. Eğer Chrome veya İnternet Explorer kullanıyorsanız Alt tuşuna basın, Firefox kullanıcısı iseniz Alt+Shift tuşlarına beraber basın ve ardından Facebook’ta fink atmanızı sağlayacak tuşları tıklayın. Yeni bir mesaj kutusu açmak için “m” tuşuna basın. Profilden hesap ayarlarına, mesajlara kadar her türlü sayfada gezinmek için 1’den 0’a kadar rakam tuşlarını kullanın.

Fotoğrafları ve videoları indirin
Arkadaşlar tarafından etiketlenen tüm fotoğraflarınızı tek bir büyük paket halinde bilgisayarınıza indirmek ister misiniz ? (fotobounce.com) isimli programı indirin ve kurun. Çalıştırdıktan sonra uygulamanın solundaki çubuktan Facebook’u açın. Böylelikle Facebook hesabınızla program birbirine bağlı çalışacak. Ardından programın penceresini kullanarak Fotobounce kütüphanesi olarak kullanılmak üzere bir klasör seçin. Uygulamanın yan çubuğunda, kendi isminizin altında bulunan facebook menüsünü kullanarak Photos seçeneğini tıklayın. Buradan Facebook albümlerinizdeki fotoğrafları seçebilir, sağ tıklayarak hepsini birden Fotobounce aracılığıyla indirebilirsiniz. Videoları indirmekse çok daha kolay. Chrome kullanıcıların Facebook Video Downloader isimli eklentiyi kurmaları yeterli. Kurulumdan sonra videoları masa üstüne indirmenizi sağlayan bir seçenek belirecek. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey, etiketlendiğiniz veya sadece size ait olan videoları indiremeyecek olmanız. Firefox kullanıcılarıyla aynı işlem için Video DownloadHelper isimli eklentiyi kullanabilir.

Hesabınızı Kilitleyin
Facebook hesabınıza erişmeye çalışan cihazları ve bilgisayarların kontrolünü elinize almak ister misiniz ? Hesap ayarlarından “Güvenlik” bölümünü açın ve “Tanınan Cihazlar” satırının yanındaki “Düzenle” linkini tıklayın. Burada, Facebook hesabınıza erişen tüm cihazların bir listesini göreceksiniz. Tanımadığınız cihazlar varsa, onları listeden silin. Bunu bir kez yaptıktan sonra  “Giriş onayları” menüsüne tıklayın ve “Tanınmayan bir bilgisayar ya da cihaz hesabıma erişmeye çalıştığında bir güvenlik kodu girmem istensin” seçeneğini etkinleştirin. Bu, eşleştirdiğiniz listeyle birlikte çalışacak. Artık hesabınızda hangi aygıtların erişebileceğini seçmiş oldunuz. Böylece, hesabınıza erişmek isteyen yeni bir aygıt, iki aşamalı bir kimlik denetimine yönlendirilecek. Eğer birdenbire hesabınıza erişme talebiyle karşılaşırsanız, izinsiz şahısları tam o anda engelleyebileceksiniz.

İzinsiz şahısları bulun ve dışlayın
Eğer Facebook hesabınıza ulaşmaya çalışan ve hatta şu an hesabınıza bağlanmış kişileri gerçekten merak ediyorsanız, “Güvenlik” sayfasında bulunan “Aktif oturumlar” a tıklayın. Facebook sşze, açılmış son oturumları, konumları ve cihaz tiplerinin listesini gösterecek. “Hareketli Sonlandır” seçeneğini kullanarak tanımadığınız kişilerin oturumunu sonlandırabilirsiniz. Eğer kendinizi bunu yaparken bulduysanız, hesabınızın güvenliği için yeni ve kırılması zor bir parola seçmenizin de zamanı gelmiş demektir.

Maksimum kontrol alanı
Facebook ana sayfasına gidin. “Listeler” in üzerine gelip “Diğerleri” ni seçerek  “Liste oluştur” deyin ve kısıtlı veya genişletilmiş profil sayfanıza ulaşılabilecek yeni bir arkadaş gurubu oluşturun. Bunun ardından “Gizlilik Ayarları” na girin ve “Özel” seçeneğini seçin.
Eğer arkadaşlarınızın size köşe bucak takip etmesini istiyorsanız, Mobil yerler uygulaması kullanılarak “Arkadaşların bir yerde olduğunu bildirebilir” seçeneğini kapatın. Ayrıca Facebook otomatik yüz tanıma seçeneğini kaldırabilir, arkadaşlarının eklediği fotoğraflarda yüzünüzün otomatik olarak tanımasını ve etiketlenmesinin engelleyebilirsiniz. “Etiketler nasıl çalışır” satırındaki “Ayarları Düzenle” ye tıklayın ve “Arkadaşlarım sana benzeyen fotoğrafları yüklediğinde etiket önerileri” seçeneğini kapatın.

Ayrıca arkadaş gruplarınızı kullanarak rahatsızlık veren arkadaşlarınızdan kurtulabilir, Facebook’a bağlı olduğunuzu dahi görmelerini engelleyebilirsiniz. Facebook sohbet panosundaki çark simgesini tıklayın. Ayarlar menüsünden “Kimlere Müsait Olduğunu Sınırla” seçeneğini tıklayın. Buradan, görünmek istemediğiniz arkadaş listelerini veya tam tersine görünür olmak istediğiniz arkadaş gruplarını seçin.
Arkadaşlarınız büyük ihtimalle kullandıkları abuk sabuk uygulamalar vasıtasıyla kişisel bilgilerinizi orada burada paylaşacaktır. Üçüncü parti uygulamaları ve bilgilerinize ulaşmaya çalışan web siteleri engellemek için “Gizlilik Ayarları” na gidin ve “ Uygulamalar ve İnternet Siteleri” seçeneğinin altından “Ayarları Düzenle” deyin. Açılacak ekrandan “İnsanlar kullandıkları uygulamalarda senin bilgilerini nasıl paylaşır” seçeneğini tıklayın ve buradan istediğiniz ayarları seçin.

Twitter, 140 karakterle resmen dünyayı yönetiyor. Kısalığın çok revaçta olduğu sosyal medya ortamları arasında Twitter, sosyal medya ünlülerinin sesi, popüler isyan hareketlerinin ateşleyicisi, tek başına kalabalık grupları bir araya toplayan ve önceleri masum olsa da şimdi kötü amaçlar için de kullanılan bir fenomen adeta. Evet, Twitter’ ın tek boyutlu ve oldukça basit olmasına rağmen çok güçlü bir sosyal medya aracı olduğu ortada.

Yeni özelliklere evet!
Birçok kişi Twitter.com adresinden çok mobil cihazlarından veya masaüstlerinden tweet gönderiyor, fakat burada göstereceğimiz yeni özelliklerden sonra web arayüzünü de daha etkin kullanabilirsiniz.
@kullanıcıadı isimli yeni sekme, sadece sizi ilgilendiren tweet’leri listelemez, ayrıca sizin tweet’lerinizin kimler tarafından da favorilere eklendiğini ve tweetlerinizi başkalarıyla paylaştığını gösterir. Bu arada “Etkinlik” sekmesi , son favorileri, retweetleri ve izlediğiniz kişilerin izledikleri de gösterir. Ayrıca Twitter.com’daki yeni tweet oluşturma kutusunun altında yer alan küçük kamera simgesine tıklayarak tweetlerinize kolaylıkla fotoğraf ekleyebilirsiniz.

Favorileri akıllıca kullanın
Her ne kadar masaüstü ve mobil araçlar Insapaper veya Read It Later sayesinde Twitter linklerini kenara kaydedip sonraki okumalar için saklamanıza izin veriyor olsa da, daha sonra okumak istediğiniz bir tweet’e favori yıldızı eklemek iyi bir yol. Fakat favoriler seçeneği, izleyiciler yeni kişiler bulmak içinde birebir.
Favori yazarlarınızın sayfalarını baştan sonra gezin ve onlar tarafından yıldızlanmış tweetleri görmek için Favoriler sekmesine tıklayın. Eğer bir çok kullanıcın sıralandığını görürseniz, isimlerine tıklayarak kim olduklarına bakabilir ve takip etmek istediklerinizi seçebilirsiniz. http://favstar.fm sitesi, izlediğiniz herkesin favori tweetlerini ustalıkla bir araya getiriyor ve sizi oraya buraya tıklamaktan kurtarıyor.

Sessiz ol düğmesi
İzlediğiniz kimseleri bir süreliğine sessizleştirmek ister misiniz? Örneğin, arkadaşlarınızdan biri katıldığı festivali ballandıra ballandıra tweetliyor.Tweetlemek ne kelime adeta bir tweet kasırgası yaratmış durumda. Böyle bir durumda , bu arkadaşınızın sesini bir süreliğine kesmeye ve sizi çatlatan eğlencesine kulaklarınızı tıkayabilirsiniz.

Servis alın
Twitter sadece gevezelik yapmaya veya biriyle link paylaşmaya yaramaz. Aslında Twitter’in direkt mesaj özelliğini kullanarak birçok web servisiyle direkt olarak etkileşime geçebilirsiniz. Bir hesabı izlemeye başladığınızda, o da otomatik olarak sizi izleyecektir. Doğru formatta bir direkt mesaj alırsınız. Mesela Xpenser.com , akıllı telefonlar için birçok farklı uygulamaya sahip. Bu uygulamalar sayesinde harcamalarınızı, mil hesaplarınızı ve harcadığınız zamanı hesaplayabilirsiniz. Twitter’ ı da kullanarak daha önceden birbirine bağladığınız hesaplar aracılığıyla bilgi mesajları alabilirsiniz.

Liste yapın
Pek kullanılmayan Listeler özelliği sayesinde, takipçisi olmaya gerek duymadığınız kişileri izleyebilirsiniz. Aslında, listeye birini koyduğunuzda, hali hazırdaki zaman akışı sekmenizden bu kişiyi çıkarabilirsiniz. Böylelikle gerçek listenizde sadece sürekli izlediğiniz kişileri bırakabilirsiniz. Listenizdeki kişiler tarafından gönderilen tweetler, daha fazla kontrol edebileceğiniz mikro blog’lara dönüşecektir.

Liste oluşturmak için Twitter.com adresindeki Listeler sekmesini açın. Takipçiler listesindeki isimleri seçerek bu listeye kişi ekleyin. Ayrıca profil sayfalarını ziyaret ederek de listenize kişi ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için tweet kutusunun sağ üst köşesindeki insan silueti simgesine tıklayın ve “Listeye ekle” deyin. Bunun güzel tarafı, sizin birilerini takip etmeye gerek olmadan, listenizin bu kişileri takip edecek oluşu. Liste yaratma konusunda birkaç öneri isterseniz, günlük olarak takip ettiğiniz siteleri , marka hesaplarını ve iş ile ilgili konuları önerebiliriz. Tüm bunlar gözümüzün önünde olmasını isteyebileceğimiz ama aslında takip etmek istemeyeceğimiz tweetler arasında olacaktır.

Gevezelik yapılabilecek günlük sosyal ağ mabetleri arasından sıyrılan Linkedln, beyaz yakalı iş çevresinin uğrak yeri sayılıyor. Arkadaşlarla gevezelik etmek için Facebook’un , çok kişiyi takip etmek için Twitter’ın yolunu nasıl tutuyorsak, Linkedln’i de profesyonel iş yaşamımızda bir sosyal ağ oluşturmak ve yeni iş fırsatları yakalamak için kullanıyoruz. Bir Linkedln ustası olmak, kariyerinizi geliştirecek bir profil oluşturmanız ve sitenin topluluk özellikleri , uygulamaları ve eklentilerinin sağladığı avantajlar sayesinde profesyonel ağınızın gelişmesini sağlayacak.

Linkledin yanıtlarıyla profilinizi güçlendirin
İnternetteki çok sayıda çözüm öneren siteler arasında Linkedln, belki de kariyerinizde işinize yarayacak profesyonel görüşler paylaşılan tek yer. Bir soruyu yanıtladığınızda ve sorunun sahibi sizin mesajınızı “en iyi” olarak etiketlediğinde, Linkedln’de profilinizin daha iyi görünmesini sağlamaya yardım edecek bir “uzman” puanı kazanıyorsunuz. Siz uzman puanları kazanmaya devam ettikçe profilinizde Linkedln listelerinde üst sıralara tırmanıyor. Bu da sizin, gelecekte ki işverenleriniz tarafından daha kolay fark edilmenizi sağlıyor.

Blog’unuzu Linkedln profilinizde gösterin
Linkedln profilinizi güncel ve ilgi çekici tutmanın en kolay yolu, blog’unuz, sizi iyi bir şekilde temsil edecek ve alanınızla ilgili uzmanlıklarınızın görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca, son girişlerin Linkedln profilinizde görünecek olması, tonlarca dümdüz profilin arasında sıyrılmanıza yarayacaktır.
Linkedln Uygulama Dizini’nde, bloglamak için kullanabileceğiniz iki iyi uygulama bulunuyor. Eğer bloğunuz wordpress tabanlı ise wordpress uygulamasını profilinize ekleyin ve “Profilimde Göster” seçeneğinin seçili olduğundan emin olun. Blogunuzun adresini yazın ve tüm gönderilerinizin mi yoksa sadece ”Linkedln” olarak etiketlenmiş olanların gösterilmesini istediğinizi seçin. Eğer bloğunuz tamamen iş üzerine değilse “Linkedln” etiketlerini kullanmanız ve sadece bu tip gönderilerin profilinizde görünmesini sağlamanız daha fazla değer katacaktır. Seçim işlemini tamamladıktan sonra kaydedin. Eğer bloğunuz MovableType , TypePad, Blogger veya herhangi bir başka sitede ise Blog Link uygulamasını kullanın. Linkedln için tasarlanmış bir blog okuyucu olan Blog Link, bloğunuzdaki son gönderileri profilinize ekliyor.

Linkedln profilinizden dosya paylaşın
Linkedln’i kullanarak her türlü dosyayı profesyonel ağınızla paylaşabilirsiniz. Özene bezene hazırlanmış, fıstık gibi bir öz geçmişiniz veya iş örneklerinizle dolu bir portföyünüz varsa , bunları profilinizde bütün görkemiyle sergileyebilirsiniz.
Bir çok farklı tipteki dosya için Box.net uygulamasını kullanın. Bu uygulamayı profilinize eklediğinizde, bir kullanıcı adı ve parola belirlemeniz istenecek. Eğer bir box.net hesabınız varsa doğrudan oturum açmanız da mümkün. Bu aşamayı geçtikten sonra paylaşmak istediğiniz klasörü bu alana sürükleyerek seçin ve “Paylaş” deyin. Menüyü kullanarak da yeni klasör yaratabilir veya dosya ekleyebilirsiniz.

Linkedln kişilerinizi dışa aktarın
Linkedln arkadaşlarınızı diğer sosyal ağlara da eklemek mi istiyorsunuz ? Listeyi CSV dosyası olarak dışa aktarmanız yeterli. Bunu yapmak için Kişiler’e girin, “Tüm Bağlantılar”’a tıklayın ve dışa aktarmak istediğiniz kişileri seçin.

Deneysel Linkedln Uygulamalarını Kullanın
Google’ın kısa zaman önceye kadar kullandığı Labs programının bir benzeri Linkedln Labs tarafından da sunuluyor. Bir çok enteresan eklentinin sunulduğu servis içeriği sürekli değiştiği için arada sırada kontrol etmekte fayda var.


Google tarafından yeni başlatılan bu sosyal medya aracı, tüm internet kullanıcıları tarafından Facebook’un tek rakibi olarak görünüyor. Google+, tamamen dağınıklık karşıtı bir arayüze sahip. Takip ettiğiniz herkesi çevrelere koyabiliyor, yakın arkadaşlarınızdan iş arkadaşlarınıza kadar herkesi birbirinden ayırabiliyor, paylaşımlarınızın kimler tarafından görüleceğini de bu sayede kolaylıkla belirleyebiliyorsunuz. Neticede, kayda değer bir sosyal medya aracı olan Google+, gereksiz atraksiyonlarla tıka basa doldurmuş, kontrol edilemeyecek kadar büyüyüp genişlemiş, gizliliği hiçe sayan Facebook’a hiç benzemiyor.

Gönderilerinizdeki metinlerin biçimini değiştirin
Google+ görünürde yazı biçimini değiştirme seçeneği sunmuyor olsa da bunu yapmak zor değil. Gizli metin komutlarında bu tip seçenekleri bulmak mümkün. Karakterleri italik yazmak için kelimenin başına ve sonuna “_” (alt çizgi) işareti koyun. Eğer kalın yapmak istiyorsanız, alt çizgi yerine *yıldız* kullanın. Üstünü çizmek istediğiniz kelimeyi ise –tirelerle- yazmanız yeterli. Elbette tek bir biçim seçeneği kullanmak zorunda değilsiniz. Mesela _*kelime*_ şeklinde yazacağınız kelime hem kalın hem de italik olarak gözükecektir. Eğer başka bir Google+ kullanıcısının adını gönderide geçirecekseniz “+” veya “@” işaretini o kişinin önüne koyun. Açılacak menüden, aradığınız kişinin adını seçin. Profile linklenecek ve o da kendisinden bahsettiğinizi allayacak.

Yeniden paylaşmayı engellemek
Bir arkadaşınıza özel bir mesaj gönderdiğinizde içeriğin herkes tarafından görünmesini istemeyebilirsiniz. Bir gönderinin tekrar paylaşılmasını engellemek, onun sadece mesajı gönderdiğiniz kişiler tarafından görüldüğünden emin olmanızı sağlar. Bunu yapmak için, gönderinizin sağ üst kenarındaki aşağı ok düğmesine basın ve “Bu yayını kilitle” seçeneğini tıklayın. Hepsi bu kadar. Bu minik menünün içinde, bir gönderiyi sessize alma, akışınızdan bir sohbeti silme ve Google+’nın konuyla ilgili bildirimlerini engelleme gibi bir grup daha kullanışlı özellik bulacaksınız.

Çevre için isim seçme
Akış, paylaştığınız insanlar ile birlikte , sizinle paylaşmayı isteyen ama henüz bir çevrede yer alamayan kişileri bir merkezde topluyor. Akışlar karmaşık görünebilirse de, gönderilerinizde birkaç çevre hilesini kullanmaya başladığınızda gönderi seli arasında biraz kontrole sahip olabileceksiniz. Her hangi bir çevre isminin başına koyacağınız nokta (Örneğin .Aksiyazar), o çemberi akış listesinin tepesine yerleştirecektir. Eğer nokta yerine yıldız koyarsanız (*aksiyazar), çemberiniz Aile, Arkadaşlar, Tanıdıklar ve İzlediklerim çemberlerinin hemen üstünde görünecektir.

Evernote ve Google+
Bir başka kullanışlı çevre hilesi de Evernote ve Google+’nın gönderileri e-posta adresleriyle paylaşılabilir olması. “Evernote” adında bir çember oluşturun, Evernote için kullandığınız e-posta adresinizi buraya girin ve tek kişilik çevrenizi kaydedin. Artık Evernote’a eklemek istediğiniz herhangi bir gönderiyle karşılaşırsanız, onu Evernote çevresiyle paylaşabilirsiniz. Google otomatik olarak size bu gönderiyi postalayacak ve içeriği Evernote defterinize kaydedebileceksiniz. Aynı yöntemi Google+’yı bir posta listesine dönüştürmek için de kullanabilirsiniz.

Eklentiler
Programcılar, daha kişiselleştirebilir bir Google+ deneyimi için bir grup Chrome uygulaması yayınladılar bile. Tarayıcı çubuğunuza kırmızı bir Google+ bildirim kutusu eklemek isterseniz Surplus’a bakabilirsiniz. Daha bir çok Google+ aracını eklentiler arasında bulmanız mümkün.

Link Kısaltıcı
Google+’nın uzun ve anlamsız kullanıcı linkleri profilinizde abuk sabuk görünecek. Öyleyse gplus.to ve zipl.us adreslerinden birini ziyaret edin. Google+ kimliğinizle bağlanarak bir rumuz seçin. Artık profilinizde paylaşabileceğiniz kısa bir adresiniz var.

Yazar: Murat

1982 doğumlu İnternet sistemleri ve yazılımı konularında uzman Uludağ üniversitesi mezunu Murat GÜLÇİÇEK Google+ Profili

1 thought on “Sosyal Medyanın Bilinmeyenleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir