Jobs’un hayali tehlikede!

Steve Jobs hayatta iken dünyanın en iyi ve teknolojik ofis binasını kurmak istemesi herkes tarafından biliniyor. Apple şirketinin merkezi olacak bu projenin hayata geçirilmemesinde büyük engel inşa fiyatının çok yüksek olmasıydı. Steve Jobs ‘un Apple merkezi yapmak istediği bina uzay gemisini andırıyor. Steve Jobs yaşasaydı büyük ihtimalle hayata geçirilecek projenin tutarı üç milyar dolar. Şu an itibariyle 5 milyar dolar gibi bir ücrete bitecek Apple galactica’nın yapılması zor gözüküyor.

apple ofis binası
Bloomberg’in, ismini açıklamak istemeyen Apple yetkililerine dayandırdığı habere bakılırsa daha önce 2015’de tamamlanacağı açıklanan merkezin 2016’dan önce inşa edilmesi mümkün görünmüyor.

Firmaya ait 176 hektar alanda inşa edilmesi planlanan merkezle ilgili ilk tanıtımı 2011 yılında bizzat Steve Jobs yapmıştı.

O günlerde inşa edileceğine kesin gözüyle bakılan merkez bugün Jobs’un ölümü ve firmanın karlarındaki düşüşün ardından tehlikeye girmiş durumda.

Dolaylı yoldan ve gayri resmi bir şekilde de olsa Apple yetkililerinden gelen bu açıklama, firma içi güç mücadelelerinin sonucu yapılmış olabilir: Hisse senedi değerlerinin düşmesinden endişe eden hissedarların bir süredir firma yönetimine baskı yaparak harcamaların kısılması, üretim maliyetinin düşürülmesi ve karların arttırılması konusunda baskı yaptığı biliniyor.

 

Yazar: Mehmet Emre Baş

Bloglamaya 2008 yılında başladım. Birşeyler paylaşmak ve bunların okunduğunu bilmek çok güzel bir duygu olduğu için yeni sitelerde de yazmaya başladım. Aksiyazar.com benim için farklı bir tarz olacak. Mehmet Emre Baş Google+ Profili

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir