Terörle Mücadelede Polis mi ? Asker mi ?

Son günlerde üst üste gelen şehit haberleri yüreğimizi yakarken, şehit olan kahramanlarımızın (Özel harekat polisleri) olması önemle üzerinde durulması gereken noktalardan birisidir.

Hükümetin terörle mücadelede, özel sınır birlikleri kurulmasını ve doğudaki operasyonlar da  Askerin ağırlığını alarak, terörle mücadeleyi özel harekat polisleri üzerinden sürdürme politikasının içeriğini bu gün sizlerle paylaşmak isterim.

Devletin kendi bünyesinde bir çok güvenlik teşkilatı vardır. Bu teşkilatların en büyüğü ve temel olanı Türk Silahlı kuvvetleridir. Eğer bir gurup çapulcu her gün bir askerimizi şehit ediyorsa, dünya literatüründe Türkiye’nin askeri alanda bir zafiyeti olduğu dedikoduları yayılır. Hal böyle iken Hükümetin ısrarla terörle mücadelede orduyu devreye sokması ülkemiz açısından çok şeyin kaybı demektir. Bunun yanı sıra Doğudaki karakol baskınları da TSK içindeki bazı çürük elmaların deşifresi bir anlamda orduya karşı güvensizlik oluşturdu. Bakınız orduya karşı tabi ki bir güvensizlik duyulmaması gerekir. Ancak TSK içersin de bir çok komutan kendi inisiyatifleriyle çok yanlış kararlara imza atmışlardır. Anti parantez top yekün ordumuzu asla kast etmiyorum…

Terörle mücadelede hükümetin tam olarak hakim olamadığı TSK, yerini Polis teşkilatına bırakırsa ki öylede oldu, Terörle daha iyi mücadele edilebilecekti. Kurumlar içersin de emir komuta zincirlerindeki en ufak aksama 1 tabur askerin şehit olmasıyla sonuçlanıyordu. Bu yüzden Hükümet en hakim olduğu ve güvendiği kurum olan Polis teşkilatını terörle mücadelede aktif olarak kullanma fikrini benimsedi. Cudi dağında ve bir çok bölgede yapılan operasyonlarda şehit olan polislerimize Allahtan rahmet diliyorum. Maalesef ki polislerimizin bu operasyonlarda şehit edilmesi bir mesajı daha kamuoyuna Sürmanşet olarak taşıdı. ‘’Asker polisten daha tecrübeli’’  bu yüzden Asker terörle mücadele etmeli.  Maalesef bu mesaj açıkça gereken yerlere iletildi. Kurumlar arasında çatışma yoktu.

”’ Fakat kurumlar içersin de bireysel çıkarlarını düşünerek top yekün kurumların çıkarlarını tehlikeye atan kişiler, (mesaj vermek için) savaştıkları örgütle ile iş birliği yapma noktasına geldiler.”’

Doğudaki karakol baskınlarını lütfen dikkatle inceleyiniz. Özellikle Dağlıca ve Aktütün baskınlarını. 6 saat bir karakola nasıl yardım gelmez ?

AKTÜTÜN KARAKOLU – MUTFAKTA BİRİ VAR

Öncelikle bu videoyu dikkatle inceleyin. Bir köylünün cep telefonu kaydıymış gibi görülen bu videoyu. Karakol baskını görüntülüyor. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus, köylü sandığınız gibi masum değil. Görüntülerin asıl çekilme amacı Türk Silahlı Kuvvetlerini dünyaya aciz göstererek dalga geçmek. Zaten çekimden birkaç saat sonra tüm haber ajanslarına servis ediliyor. Medyamız o kadar cahil ve beynamaz ki sorgusuz sualsiz yayınlıyorlar bu içerikleri.  Belki de patronlarının özel talimatıyla. 


Harp stratejileri bir çapulcu için fazla profesyonel
. Peki nereden alınıyor bu üst düzey eğitim ?  İran sınırına 40 km uzaklıktaki Aktütün karakolumuza 200 Pkk’lı hain nasıl katır yada çoban vasfıyla sızıyor. Ve Heronlar. İstihbaratta yüz akımız. Elimize yüzümüze bulaşan heronlar. Aslında heronlar bu teröristleri 1 hafta önceden belirlemişti. Heron görüntüleri 40’yerden izleniyor ve kontrol ediliyordu. Bunlardan biride Ankara. 40 merkezin 40’ıda nasıl bu teröristlerin katır olduğuna Kani olabiliyor söyler misiniz ? Sanki birileri Şu talimatı vermişti ‘’Bırakın onlar katır ve koyun sürüleri’’

Sonradan bunun acısı öyle bir çıktı ki bu sefer çok yanlış bir hamle  Uludere’den geldi.
Gece yarısı kaçakçılık yapan gurubu bir başka ‘’ koyun sürüsü’’ Vakasına yol açmamak adına vuran jetlerimiz, Ertesi gün ülke çapında büyük bir skandala yol açacaklarından habersizdir. Nitekim jetlere o talimatı verende, İstihbarattaki ‘’ koyun sürüsü’’ olarak ‘terörist’ nitelendiren ellerdir.KARAKOLLARIN ARKA KAPISI

Bir çok karakol baskınında, ‘’İhmaller’’ şu ‘’ihtimal’’ üzerinde duruyor. Birileri Karakolların arka kapısını saldırılardan önce açık tutuyor. Dağlıca baskınından bir gün önce Taburdaki ağır silahların ve patlayıcıların bakım için toplatılması Tesadüf değildir. Tabur komutanının Saldırının yapılacağı gece düğüne gitmek için taburdan ayrılması tesadüf değildir. Tüm bunlara ek olarak karakollarımız bölgeye hakim tepelere kurulmak yerine tepelerin çevrelediği arazilerde derin bir çanağın içine kurularak açık hedef haline getirildi. Sadece 40 km uzaklıktaki İran hudut birliklerinin karakollarıyla Aktütün karakolunu kıyaslamaya kalktığımızda bir KALE İLE GECE KONDUYU kıyasladığımızı göreceğiz.

Çünkü İran hudut karakolları Duvarlarının kaleyi andırmasıyla küçük kalecikler olarak gözümüze çarpıyor. Yapılan saldırılarda bizim karakollarımız Paramparça olurken iranın duvarları bile hasar almıyor. Bu yüzden önce Ordu içindeki Çürük Elmalar temizlenecek. Nüfuz ettikleri aktörler saf dışı bırakılacak. Daha sonra karakollar sağlamlaştırılıp terörle mücadelede dünyaya meydan okunacak.

Yazar: Muhammed Yasir Yaman

Düşüncelerimi her zaman insanlarla paylaşmak istemişimdir. İnsanların yaşıma ve eğitim durumuma ön yargılı bir şekilde yaklaşımları beni daha profesyonelce yazmaya teşvik etti. Şuan İstanbul bağcılar öğrenci başkanlığı görevini yürütüyor olmam ve bir internet sitesinde halen devam ettirdiğim editörlüğüm beni yazar olmaya teşvik eden en büyük etmenlerden bir kaçıdır. Her konuda objektif düşünceler üretebilmem, arkadaşlarımın tabiriyle ağzı laf yapan biri olmam yazarlığı benim için vazgeçilmez bir meta haline getirdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir