Toplu Taşıma İle İmtihan Etme Ya Rab

Toplu taşıma olayını kendimi bildim bileli sevmedim sevemedim arkadaş. Cebimde para olmadığı mecbur kalmadığım zamanlar da kullanmadım hiç. Bu burnumun büyüklüğünden, hikayeden burjuva triplerimden falan değil. Beceremiyorum. Şimdi bu cümleyi duyan herkes gibi götünle güleceksin bana onu da biliyorum ama açıklayacağım. İstanbulda en çok kullanılan toplu taşım aracı otobüsten başlıyorum.

Abi adamlar çok net sistemi hatları saatleri cartları curtları kurmuşlar. Arabaları yenilemişler cillop sanırsın varanla bodruma gideceksin. Saate göre ayarlıyorum kendimi gidiyorum durağa bekle allah bekle ne gelen var ne giden meğer istanbul otobüsleride kadınları gibi her yere en az yarım saat geç geliyomuş ben nerden bileyim aga önceden uyarıyomusunuz.
Neyse güç bela uzaktan bi otobüs beliriyo ve durakta ki en az 50 spartalı aynı anda ilk kim binecek itişmesine girerlerken ben gelenin hangi otobüs olduğunu dahi göremeden otobüs geliyo ve gidiyo zaten. Hadi diyelim ki şanslıyım olmaz ya ilk gelen otobüs benim gideceğim yere gidiyo ve bende şans eseri 50 spartalıyı bir şekilde egale edip kendimi otobüsün içine attım diyelim. Otobüsün kalktığı duraktan binmediysem zaten oturma gibi bi lüksüm yok onu bi geç. Bu noktaya kadar gelip içeriye kendimi atabildiysem bundan sonraki savaş iki ayağımın yanyana dik bir şekilde durabileceği bi yer bulmakla başlıyor ki bunun için otobüsün arkasına doğru ilerlemeyi adeta statü düşüşü olarak gören milletimizde çok zor. Yüksek statüde ki kalabalıkla ön saflarda yerimi almamla beraber kendime has paranoyam depreşiyo, lan arkamdan bişey değiyo ama bu ne acaba diye hışımla arkamı dönemiyorum çünkü kıpırdayacak o kadar alanım yok güç bela kafamı çeviriyorum ohh ya teyzenin birinin elindeki poşet yada bi öğrencinin çantası falan çıkıyor. Bu streside böylelikle atlattıktan sonra asla anlam veremediğim tepede tutunman için yapmış oldukları demirler ve o demirlerden sarkan elliklere uzanmaya çalışan kollar sürekli kafama kulağıma orama burama çarpıp dururken merkezi sinir sistemimi kontrol altında tutmaya çabalıyorum. Hayır zaten anlamıyorum.Hangi akla hizmet o tutunma zamazingolarını yapıyosun ki zaten 60 kişilik otobüste biz net 150 kişi seyahat ederken ayakta olanların düşme imkanını bırak cebinden çalan telefonunu alma mesafesi yok. Nedir yani onların amacı şöför en ani frenini patlatsın yerinden kımıldayan olması mümkün değil. Oldu da oturan yolculardan biri inmek için hamle yaptı diyelim o an o durakta ki spartalılardan daha çoşkulu bir grup adeta sandalye kapmaca oynarcasına aynı koltuğa doğru hamle yaptıklarında hayatta kalman pardon ayakta kalmam zaten pek mümkün değil. diyelim ki ben insanüstü güçlerimide kullanarak İstanbul trafiğini de aşıp otobüsle ineceği yere geldim. Buraya kadar yazdığım herşeyi unut hacı asıl savaş şimdi başlıyor. Olduğun yerden en yakın çıkış kapısına kalabalığı aşarak şöförün kapıyı ışık hızı ile açıp kapama anında yetiştin yetiştin yetişemedin boku yedin.
Metro son zamanlarda etrafımdakilerinde deyimiyle en çağdaş toplu taşıma aracı heee ya çok çağdaş sen sabah 8-9 akşam 18-19 arası kullansana o metroyu güzide toplumum sana beş dakikada çağdaşlığın ve medeniyetin zirvesini öğretsin. Yerin 7 değil 7000 kat altına indikten hemen sonra eğer o kapıya sıkışmadan metroya bindiysen otobüsteki kalabalığı bindiğin peronda mumla ararsın. Tek avantajı kısa sürmesi ama onuda hiç bi yere tam olarak yakın olmayan istasyonlarından inip yürüyerek eşit mesafeye denkliyor zaten.
Vapurdur, metrobüstür falan tek tek bunların sıkıntılarını da yazardım ama yazarken dahi içim sıkıldı. Kısaca demek istediğim kendine sabır testi uygulamayacak öfke kontrolü mekanizmam sağlam mı lan bi bakayım demiceksen taksiye binicen taksiye binicek paran yoksa evde oturucaksın yok illa dışarı çıkıcam diyosan da otosyop çek, bisiklet al ne bileyim ben herşeyi de ben düşünemem heralde.

http://www.youtube.com/watch?v=t3YxQ8VfCy4

Yazar: DepresifModanna

1985 yılının mayıs ayında türk kadın profiline tepki olarak doğdum, gururluyum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir