Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Üst solunum yolu başlıca yutak, gırtlak, burun ve sinüslerden oluşur. Üst solunum yolu enfeksiyonu da buralardan oluşan, bakteriler ve virüsler nedeniyle meydana gelen iltihapları ve bu iltihapların oluşturduğu klinik tabloyu tanımlar. Bu enfeksiyonların çok büyük bir bölümüne neden olur.

nefes alma zorlugu ve bitkisel tedaviNezle ve grip diye bilinen hastalıklar, virüslerin neden olduğu hastalıklardır. Nezle solunum yolunu ilgilendiren burun akıntısı, aksırık gibi belirtilerle seyreder.

Gripte bunlara ateş, halsizlik, kas eklem ağrıları, bazen de mide bulantısı gibi vücudun genelini etkileyen bulgular da eklenir. Gribe influenza virüsleri yol açar. Bu virüslerin çeşitli alt tipleri vardır; bir kısmı sadece hayvanlarda, bir kısmı hem hayvanlarda hem insanlarda, bazıları da yalnız hayvanlarda hastalık yapar.

Ancak bu virüsler geçirdikleri genetik değişimler nedeniyle hayvanlardan insanlara bulaşabilir duruma gelerek tehlikeli salgınlar oluşturabilir.

Bu hastalığa yakalanmış kimselerin öksürme, hapşırma gibi yollarla havaya sıçradıkları virüs içeren damlacıklar bir kaç saat boyunca havada asılı kalabilir. Bu yüzden de okul, kışla, işyeri gibi insanların topluca bir arada bulundukları yerlerde kısa sürede yayılma fırsatı bulurlar.

Her yaşta ve her iklimde etkili olmakla beraber, kış aylarında, yeterince havalandırma sağlanamayan ortamlarda ve vücut direnci düşük olan kimselerde görülme riski daha fazladır.

Bunun anlamı; vücut bir mikropla karşılaştığı zaman onunla savaşacak antikorlar üretir ve bu düşmanı hafızasına kaydeder. Bir sonraki karşılaşmada ise hazırlıklıdır.

Aşılma yoluyla korunmanın altında yatan mantık budur; o yıl hastalık meydana getirmesi muhtemel grip virüslerine karşı aşılar üretilir ve özellikle bağışıklık sistemi yeterince güçlü olmayan, yaşlı, şeker hastalığı, kansızlık gibi ek hastalığı bulunan ve bu hastalıklara karşılaşma riski yüksek olan kalabalık ortamlarda bulunan insanlara uygulanması tavsiye edilir.

solunum yolları enfeksiyon şemasıGrip, 1-2 günlük bir kuluçka süresinin ardından başlar. Ateş yükselmesi, halsizlik, kas-eklem ağrıları, baş ağrısı, boğaz ağrısı-kuru öksürük, burun akıntısı genellikle rastlanılan belirtilerdir. Eğer bir başka mikrobun da katılmasıyla akciğer enfeksiyonuna dönüşmezse,genellikle bir hafta içinde şikayetler düzelir.

Boğazdan, balgam ya da burun akıntısından alınan örneklerle virüsün veya kanda bu virüslere karşı oluşmuş antikorların saptanmasıyla tanı kesinleştirilebilir.

Tedavinin en önemli unsuru yatak istirahatıdır. Bunun yanı sıra bol sıvı içmek, boğaz ve kas-eklem ağrıları için ağrı kesici, ateş düşürücüler, öksürük, burun akıntısı gibi şikayetler içinde bunları rahatlatmaya yönelik ilaçlar önerilebilir. Grip, virüslerle meydana gelen bir hastalık olduğu için, bakteriler için geliştirilmiş antibiyotikleri kullanmak faydasızdır. Son yıllarda kullanıma sunulan bazı antiviral ilaçlar, eğer ilk iki gün içerisinde başlanırsa etkili olabilmektedir.

Ancak yine de korunmak tedaviden çok daha kolay düşük maliyetlidir.

Sık Sorulan Sorular

Domuz Gribi nedir ?
İnfluenza A virüsüyle meydana gelen ve daha önce sadece domuzlarda görülen ve insanlara bulaşma özelliği olmayan, ancak virüsün geçirdiği değişim sonucunda insanlara bulaşma özelliği kazanmış olan virüsün neden olduğu griptir. Bulaşıcılığı yüksek olmakla birlikte normal bağışıklık sistemine sahip olan kimseler için ölümcül bir virüs değildir.

Grip türlerinden korunmak için alınacak önlemler nelerdir ?

Grip solunum sistemi yoluyla yayılan bir hastalık olduğundan en önemli korunma yolu, hasta kimselerden ve onların olduğu ortamlardan uzak olmaktır.
Bulunduğumuz ortamın iyi havalandırılmış olması, sık sık elleri yıkamak önemlidir. Ayrıca güçlü bir bünye için uygun ve dengeli beslenme, yeterli uyku, aşırı yorgunluk ve stresten uzak kalmak gereklidir.

Grip için ne tür ilaçlar kullanmalıyız?

Grip, genellikle tıbbi tedavi gerektiren yatak istirahatı, bol sıvı tüketimi, bazı ağrı kesiciler gibi destek yöntemlerle atlatılabilir. Ancak ateş aşırı yükselirse, nefes darlığı, öksürük-solunum sıkıntısı gibi belirtiler ortaya çıkarsa derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Günümüzde bağışıklık sistemini destekleyen bir takım ilaçlar ve bazı antiviral ilaçlar doktor tavsiyesi ile kullanılabilmektedir.

İçerik bilgiye dayalı eğiticidir. Başka sitelerdeki gibi bitkisel tedavisi, pratik korunma yolları gibi çözüm sunan kaynağının nereden alındığı belli olmayan ve belki de tarif edilecek formülü uyguladığınızda daha da kötü olabileceğiniz içerikte değildir. Tamamen bilgiye dayalı özgün içeriktir. Tek önerimiz bu konu ile ilgili sigara içiyorsanız derhal bırakmanız.

Yazar: Murat

1982 doğumlu İnternet sistemleri ve yazılımı konularında uzman Uludağ üniversitesi mezunu Murat GÜLÇİÇEK Google+ Profili

1 thought on “Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

    İbrahim Topçu

    (10 Haziran 2011 - 10:19)

    Üst solunum yolu enfeksiyonları birbirini taklit edebilir, mutlaka bir profesyonel yardımı alınız… Ek bir hastalık varlığında bu hastalığın ilerlemesi şiddetli olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir